powrót

Jak dopasować kolor łóżka do pokoju?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wybór idealnego łóżka do sypialni lub pokoju młodzieżowego to wcale nie taka łatwa sprawa. Oprócz wymiarów, rodzaju stelaża i materaca, równie istotny jest kolor mebla. Ponadto całość musi ze sobą harmonizować, dlatego pozostałe elementy umeblowania, kolory ścian czy dodatki, powinny współgrać ze sobą. Nic tak nie wprawia w dobre samopoczucie, jak uporządkowana i ładna przestrzeń wokół nas. Należy o tym pamiętać również przy wyborze łóżka do pokoju.

Łóżko do pokoju nastolatka

Łóżka młodzieżowe można podzielić na trzy grupy: standardowe ramy z materacem, rozkładane wersalki i nierozkładane tapczany. Wybór łóżka do sypialni nastolatka uzależniony jest głównie od wielkości jego pokoju. I tak: dysponując większym metrażem, możemy zdecydować się na wygodne, klasyczne łóżko z materacem lub tapczan, który zajmuje podobną ilość miejsca. Różnica polega głównie na tym, że jedno jest wykonane na stelażu z drewna z materacem, drugie zaś w całości tapicerowane. W obu typach może występować pojemnik na pościel

Dobierając łóżko do pozostałych mebli, takich jak, przykładowo, szafka nocna czy biurko, należy się kierować zarówno stylistyką, jak i kolorystyką mebli, które już mamy w wyposażeniu. Jeśli pokój młodzieżowy tworzą jasne, drewniane lub białe meble, dużo łatwiej dopasować nam do tego kolorową wersalkę bądź tapczan. Nada to pomieszczeniu świeżości, energii i charakteru – przecież pokój nastolatka nie może być nudny!

Sypialnia rodziców

Inaczej, niż w przypadku pełnego gadżetów pokoju młodzieżowego, wygląda sypialnia rodziców. Tutaj świetnie sprawdzą się stonowane pastele, biele i szarości na ścianach oraz meblach i dopasowane do tego tekstylia: zasłony, poduszki, narzuta. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować inne barwy, takie jak granat czy ciemna zieleń. Ważne jednak, by panował tam spokój i harmonia, które sprzyjają wyciszeniu się przed snem.

W podobnej co łóżko kolorystyce dobierajmy zabudowę w postaci dużej szafy czy garderoby, szafki nocne do sypialni czy toaletkę. Meble powinny być także w podobnej stylistyce, chyba, że mamy pomysł na wnętrze eklektycznie i nie obawiamy się nietypowych połączeń.

Pamiętajmy, że jeśli ściany są białe, łóżko sypialniane może być w dowolnym, innym kolorze, jednak dla ścian i mebli muszą być tak dobrane, aby ze sobą współgrały. Nie oznacza to jednak jednej tonacji kolorystycznej dla całości. Lepiej dobrać białe meble do szarych czy pastelowych ścian sypialni albo na odwrót – drewniane do białego otoczenia. Nada to wnętrzu charakteru i pożądanego przez nas stylu. Resztę można wykończyć podobnymi odcieniem dodatkami typu poduszki, doniczki czy obrazy.

Jak dopasować kolor łóżka do pokoju? To zależy: jeśli posiadamy już zestaw mebli – łóżko do sypialni, garderobę oraz szafki nocne, to do nich dobieramy kolor ścian i dodatków. Kiedy zaś dopiero co kupiliśmy nasze pierwsze mieszkanie od dewelopera i czeka nas urządzanie wszystkiego od zera, kolejność bywa różna. Zwykle najpierw malujemy ściany w pokojach, a dopiero później uzupełniamy przestrzeń o wyposażenie.
Projektując przestrzeń, należy pamiętać o zachowaniu umiaru, zarówno w doborze dodatków, jak i w kolorystyce. Najpiękniejsze mieszkania to takie, których wyposażenie i kolorystyka nie są przypadkowe, a wręcz przeciwnie: starannie przemyślane.