powrót

Jak skompletować niezbędne wyposażenie jadalni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu – to w niej, podczas wspólnych posiłków, toczy się nasze rodzinne życie. By czas spędzony z bliskimi był wyjątkowy, staramy się urządzić jadalnię komfortowo, funkcjonalnie i pięknie. Czego nie może w niej zabraknąć? Jak skompletować niezbędne wyposażenie? Tego dowiesz się z artykułu.

Stół do jadalni

W jadalni, oczywiście, najważniejszym elementem jest stół. Jeśli do zagospodarowania mamy sporą powierzchnię, możemy zdecydować się na model większych rozmiarów, który doskonale sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań i uroczystości. W przypadku gdy na co dzień spożywamy posiłki w mniejszym gronie lub dysponujemy niewielką przestrzenią, dobrym wyborem będzie stół rozkładany, którego powierzchnię, w dowolnym momencie, w prosty sposób, będziemy mogli powiększyć. W sklepach znajdziemy stoły do jadalni wykonane z drewna, metalu, szkła czy tworzyw sztucznych. Istotne jest, by zakupiony mebel miał blat odporny na wilgoć i zarysowania. Powinien być również łatwy w czyszczeniu i stylistycznie pasować do wystroju jadalni. Decydując się na stół rozkładany, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, czy po rozłożeniu blatu możliwe będzie swobodne poruszanie się po pokoju.

Krzesła

Wybraliśmy już stół, teraz pora na krzesła. Te idealne powinny być wygodne, trwałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Powinniśmy sprawdzić, czy są one odpowiedniej wysokości, tak, aby stopy osoby siedzącej swobodnie i wygodnie spoczywały na podłodze. Przyjrzyjmy się także oparciu – profilowane zapewni nam komfort użytkowania. Wiele osób decyduje się na modne krzesła do jadalni w niebanalnych kształtach. Przed zakupem warto jednak upewnić się, że oprócz oryginalnego wyglądu, wybrany model zapewni nam komfort i wygodę użytkowania.

Oświetlenie

Bardzo istotny w trakcie urządzania jadalni jest wybór oświetlenia. Często stosuje się lampy wiszące, umieszczone bezpośrednio nad stołem. Dzięki temu możemy optycznie oddzielić część jadalną od kuchni i stworzyć przytulną, intymną atmosferę, która będzie towarzyszyła spożywaniu posiłków. Perfekcyjna lampa do jadalni powinna mieć regulowaną wysokość i być wyposażona w żarówkę generującą światło o odpowiedniej intensywności i barwie (tak, aby nie oślepiała zgromadzonych przy stole). Estetykę lampy dopasujmy do stylistyki wnętrza - inną formę będą miały lampy w klasycznej jadalni wypełnionej antykami, a inną te, które dobierzemy do mieszkania stylizowanego na loft.

Akcesoria i dodatki

Odpowiednie meble do jadalni i oświetlenie to podstawa. By podkreślić ich piękno i nadać pomieszczeniu wyjątkowy charakter, warto wzbogacić wnętrze różnego rodzaju akcesoriami i dodatkami. Na ścianach możemy zawiesić obrazy, w podświetlanej witrynie wyeksponować piękną zastawę stołową lub kieliszki o ciekawych kształtach czy niebanalnym wybarwieniu szkła. Aranżacja powierzchni stołu również stwarza pole do popisu dla zapalonych dekoratorów. Mnogość barw oraz wzorów obrusów, bieżników i serwetek, które są dostępne na rynku, daje ogromne możliwości aranżacyjne. Piękną, a przede wszystkim naturalną ozdobą jest bukiet żywych kwiatów w prostym wazonie, ustawionym w centralnym punkcie stołu.

Jadalnia to serce naszego domu, warto zatem dokładnie przemyśleć jak urządzimy pomieszczenie, by uniknąć trudnych do wyeliminowania błędów i kosztownych pomyłek. Pamiętajmy również o tym, by dobierając poszczególne elementy wyposażenia, kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także wygodą i funkcjonalnością. Dzięki temu nasza jadalnia będzie nie tylko doskonale wyposażona, ale także przytulna i komfortowa.