powrót

Jaką sofę wybrać do pokoju?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Każdy, kto choć raz urządzał mieszkanie, wie, jak trudno jest wybrać odpowiednią, idealną sofę. Czym się kierować podczas zakupu? Na co zwracać uwagę, by zakupiony mebel służył przez lata? Jakie funkcje powinna spełniać idealna sofa rozkładana? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Określenie potrzeb

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest dokładne określenie swoich potrzeb. Podczas wyboru kanapy to one mają największe znaczenie. Ilu domowników liczy rodzina? Jak spędzany jest wolny czas? Czy goście są często przyjmowani? To wszystko ma duże znaczenie. Jeśli bowiem mieszka się samemu i nieczęsto zaprasza znajomych, prawdopodobnie niewielka sofa w zupełności zaspokoi wszystkie potrzeby. Jeśli zaś lokal zamieszkuje kilkuosobowa rodzina, odpowiednim wyborem będzie większa kanapa rozkładana, np. w kształcie litery L, która pozwoli na komfortowe, rodzinne oglądanie filmów przed telewizorem. W przypadku, gdy znajomym zdarza się zostawać na noc, koniecznie należy wybrać sofę z funkcją spania, którą w prosty sposób można zmienić w dodatkowe, wygodne łóżko.

Wyznaczenie budżetu

Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć idealny mebel, gdy dokładnie wiadomo, jakimi cechami powinien się charakteryzować i ile pieniędzy można przeznaczyć na jego zakup. W sklepach można znaleźć sofy w różnych przedziałach cenowych, a dzięki wyznaczeniu górnej granicy wydatku, oszczędza się czas i unika przeglądania ofert będących poza zasięgiem finansowym. Oszczędności można wygenerować, wybierając się na zakupy w okresie obniżek i sezonowych wyprzedaży. Czasem upragniony mebel można wówczas kupić nawet kilkaset złotych taniej!

Nie na oko

„Wydaje się, że będzie pasować” to za mało, by dokonać zakupu! Przed sfinalizowaniem transakcji należy dokładnie zmierzyć sofę i upewnić się, że bez trudu zmieści się ona w miejscu, w którym ma być postawiona. Zakup kanapy do salonu to inwestycja na lata, dlatego warto go zaplanować i zawczasu sprawdzić, czy po rozłożeniu kanapa nie utrudni poruszania się po pokoju.

Funkcjonalność to podstawa

Choć względy estetyczne mają duże znaczenie, nie wolno zapominać o funkcjonalności. Przed zakupem sofy do salonu warto więc sprawdzić, czy jest wygodna i dobrze się na niej leży. Należy również upewnić się, że w prosty sposób można wyprać pokrowiec, gdy się zabrudzi oraz sprawdzić, czy ma specjalne miejsce na pościel, a tym samym rozłożenie jej nie sprawi trudności.

Spójność

Niezależnie od tego, czy wybrana sofa ma znaleźć się w salonie, czy innym pokoju, ważne jest, by pasowała ona do charakteru i wystroju danego wnętrza. Jeśli kanapa do salonu jest w intensywnym kolorze, reszta pomieszczenia powinna być raczej stonowana – wówczas sofa będzie centralnym, przykuwającym wzrok elementem wystroju pomieszczenia.

Wybór odpowiedniej kanapy nie należy do najprostszych. Sofy rozkładane kuszą swoją praktycznością, sofy z szezlongiem – wygodą. Podejmując decyzję, należy jednak pamiętać przede wszystkim o własnych potrzebach, możliwościach finansowych i tych, które stwarza dane mieszkanie. Tylko wówczas zakupiona i spełniająca oczekiwania kanapa nie zrujnuje budżetu i służyć będzie przez lata.