powrót

Jak urządzić kącik gamingowy w salonie?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Gry komputerowe to pasjonująca rozrywka, która wcale nie jest zarezerwowana wyłącznie dla nastolatków. W realizowanie ambitnych misji i walkę z wirtualnymi przeciwnikami chętnie angażują się także dorośli, a nawet całe rodziny. Z myślą o tym warto urządzić w domu miejsce, w którym domownicy będą mogli w spokoju przenieść się do alternatywnej rzeczywistości.

Kącik gamingowy w salonie – zamiast pokoju gier

Zapaleni gracze komputerowi czy miłośnicy konsoli z pewnością najchętniej przeznaczyliby na gaming room osobny pokój. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W mniejszych mieszkaniach można postawić na kompromisowe rozwiązanie, aranżując przestrzeń do gry w salonie. 

Wyposażenie kącika gamingowego będzie uzależnionego od tego, jaki rodzaj gier preferują domownicy. W przypadku gdy grają głównie na komputerze, niezbędne będzie odpowiednie biurko oraz wygodne krzesło biurowe, a najlepiej – specjalny fotel gamingowy. Tego rodzaju fotele obrotowe mają szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym nie tylko zapewniają komfort gry, ale także chronią przed wadami postawy.

Gra na konsoli wymaga z kolei dobrania szafki pod telewizor o odpowiednim rozmiarze, a także komfortowego siedziska. Sprawdzą się tu wygodne fotele wpoczynkowe z podłokietnikami, kilkuosobowe sofy albo miękkie pufy, które można ustawić wprost przed telewizorem. W obu wypadkach istotnym elementem będzie oświetlenie pomieszczenia – ani światło dzienne, ani sztuczne nie może odbijać się w ekranie monitora lub telewizora, a tym samym oślepiać gracza. Dlatego praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie w salonie rolet oraz dodatkowych, punktowych źródeł światła.

Obrotowe fotele gamingowe i biurka

Gracze spędzają przed komputerem długie godziny, często tracąc poczucie czasu. Dlatego krzesło do biurka w kąciku gamingowym powinno przede wszystkim chronić kręgosłup, jednocześnie gwarantując wygodę podczas gry. Oczywiście można w tym celu wykorzystać również standardowe krzesło biurowe, jednak fotel gamingowy będzie zdecydowanie lepszy.

Fotele obrotowe dedykowane graczom komputerowym są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, m.in. możliwość odchylenia do tyłu, regulowany zagłówek oraz podłokietniki, a także pneumatyczny podnośnik umożliwiający płynną regulację wysokości siedziska. Warto również zwrócić uwagę na obecność poduszki podlędźwiowej, której zadaniem jest zapobieganie bólom kręgosłupa w odcinku krzyżowym nawet po wielogodzinnej sesji przed monitorem. Kluczowa w konstrukcji fotela gamingowego jest możliwość regulacji wszystkich ruchomych elementów krzesła w taki sposób, by dostosować je do indywidualnych preferencji użytkownika.

Oprócz aspektu praktycznego, warto wziąć pod uwagę także wygląd fotela lub krzesła do biurka. Fotele dla graczy mają charakterystyczny, sportowy styl, przypominający siedzisko kierowcy samochodu wyścigowego. Tego typu mebel nie będzie pasował do każdego salonu, dlatego idealnego modelu warto poszukać wśród tych w klasycznych kolorach. Matowa czerń obicia wykonanego ze skóry naturalnej lub ekologicznej zaprezentuje się elegancko i ponadczasowo.

Kącik gamingowy to jednak nie tylko właściwie dobrane krzesło biurowe lub fotel, ale także samo biurko, na którym ustawimy laptop lub monitor. Biurko dla gracza powinno być dosyć duże, tak by zmieściły się na nim wszystkie akcesoria komputerowe. Odwrotnie niż w przypadku foteli gamingowych, biurko przeznaczone do gry nie różni się zasadniczo od zwykłych pozostałych modeli. Liczy się tu przede wszystkim odpowiednia wielkość, a także obecność otworów na przewody oraz prowadnic, dzięki którym gamingowe centrum dowodzenia będzie prezentowało się schludnie.

Dla miłośników konsoli – fotele i szafki pod telewizor

Dla osób grających na konsoli najważniejsze jest umieszczenie ekranu telewizora na wysokości wzroku, w odpowiedniej odległości od miejsca do siedzenia. Dlatego jeśli telewizor postanowimy powiesić na ścianie, musimy pamiętać, by siedzisko gracza nie było zbyt niskie. Wygodnym rozwiązaniem jest ustawienie telewizora na szafce RTV, która w razie potrzeby daje możliwość łatwego przesuwania sprzętu. Wyposażona w dodatkowe półki szafka pomoże też uporządkować gamingowe akcesoria: pudełka na gry, kontrolery czy słuchawki. Jej zaletą jest także możliwość ukrycia okablowania.

W przypadku konsoli krzesło do biurka zastąpi ergonomiczny fotel z komfortowymi podłokietnikami. Warto zdecydować się na modele z funkcją relaks, pozwalające na regulację kąta nachylenia oparcia oraz zagłówka. Sprawdzą się również fotele na kółkach, łatwe do przesuwania w sytuacji, gdy trzeba szybko zbliżyć się lub oddalić od ekranu. Gra na konsoli to często okazja do towarzyskiego spotkania ze znajomymi, dlatego oprócz wygodnego fotela czy sofy warto umieścić w salonie dodatkowe pufy oraz miękki, przyjemny w dotyku dywan.

Wydzielenie kącika do gier komputerowych w salonie to ukłon w stronę zapalonych graczy. Przestrzeń do gry nie musi jednak zaburzać aranżacji całego pokoju dziennego. Jeśli dobrze przemyślimy dobór mebli i dodatków, kącik gamingowy stanie się integralną częścią salonu, łącząc funkcję rozrywkową i wypoczynkową w jednym.