Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Na co zwrócić uwagę, wybierając komodę do pokoju dziennego?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Komoda została zaprojektowana jako mebel przeznaczony do sypialni, jednak dziś jej zastosowanie jest o wiele szersze. Komody do salonu wykorzystywane są jako szafki pod telewizor, mogą zastąpić barek lub służą do przechowywania stołowych tekstyliów. Jak wybrać atrakcyjną komodę do salonu, która jednocześnie stanie się praktycznym elementem wyposażenia?

Funkcjonalne komody do pokoju dziennego

Komoda to mebel o francuskich korzeniach, którego początki sięgają 2. połowy XVII w. Pierwsze komody stanęły w królewskich sypialniach Ludwika XIV, wypierając tradycyjne skrzynie. Jej podstawową funkcją jest przechowywanie. Przed jej zakupem warto jednak zastanowić się, do czego konkretnie będzie służyć. Podczas gdy w sypialni wewnątrz komody najczęściej znajdują się szuflady na bieliznę lub ubrania, w przestrzeni pokoju dziennego komody wykorzystywane są raczej jako schowek na obrusy czy serwetki. Do tego celu przydadzą się przestronne i głębokie szuflady oraz zamykane półki z drzwiami, które ukryją zawartość przed wzrokiem gości.

Praktycznym i popularnym rozwiązaniem jest zakup komody do pokoju dziennego, pełniącej funkcje szafki RTV. Gabaryty komody należy wówczas dobrać do wielkości oraz ciężaru telewizora. Warto również pamiętać, że jej wysokość powinna pozwolić na umieszczenie ekranu na wysokości wzroku. Komoda ustawiona pod telewizorem z pewnością okaże się bardzo praktycznym wyborem – można w niej schować czasopisma, zapasowe baterie do pilota czy akcesoria elektroniczne.

Zastosowanie komody 70 cm może być bardzo wszechstronne, tym bardziej, że duża dostępność modeli umożliwia dopasowanie mebla do każdego pomieszczenia. Chcąc wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania w małym lub trudno ustawnym salonie, warto zastanowić się nad zakupem komody narożnej. Na styku dwóch ścian można ustawić komodę industrialną wyposażoną w szuflady, na której blacie stanie dodatkowo lampa stołowa lub wazon z kwiatami. Dzięki charakterystycznej budowie komoda narożna pozwoli optymalnie zagospodarować dostępne miejsce i wykorzystać wolny kąt w pokoju do stworzenia ciekawej aranżacji.

Komoda z barkiem do salonu

Komody wykorzystuje się nie tylko do przechowywania, ale także eksponowania zawartości. W tym celu warto zdecydować się na wysokie komody z przeszkloną witryną lub ciekawie zaaranżować blat mebla o znacznie niższej konstrukcji. W pokoju dziennym elegancko i stylowo zaprezentuje się komoda z barkiem, która pozwoli wyeksponować zarówno dobrej jakości trunki, jak i szkło przeznaczone do jego serwowania. Nowoczesne komody z barkiem są wyposażone w praktyczne oświetlenie LED, które wieczorem pozwala wyczarować w pomieszczeniu kameralny nastrój.

Walory dekoracyjne komody

Pierwsze komody drewniane, jak przystało na meble z królewskich posiadłości, były bogato zdobione drogocennymi surowcami. Dziś w salonach częściej pojawiają się proste bryły w kolorze drewna, jednak komody nadal pozostają ważnym elementem ich aranżacji. Kluczem do wyboru odpowiedniej komody do pokoju dziennego jest dopasowanie jej designu do stylistyki pozostałych mebli, dlatego przed zakupem koniecznie należy wziąć pod uwagę jej kolor i sposób wykończenia.

Białe, połyskujące fronty w połączeniu z prostą konstrukcją odnajdą się w skandynawskim wnętrzu. Modne połączenie stanowi także zestawienie bieli z elementami drewna, co dodaje pomieszczeniu przytulności. Miłośnicy stylu loftowego powinni zwrócić uwagę na przeszklone komody, a także komody wzbogacone oryginalnymi nadrukami w kolorze betonu. Ekskluzywności z pewnością doda salonowi czarna komoda wyeksponowana na tle jasnych ścian. Spójny duet powinny tworzyć przede wszystkim szafa z komodą, dlatego często oba meble wybierane są w ramach tej samej kolekcji. Szafa z komodą może stanąć zarówno w pokoju dziennym, jak i przedpokoju czy sypialni.

Użyteczne funkcje, kształt, wymiary, kolor i styl to parametry, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, szukając idealnej komody do pokoju dziennego. W zależności od materiału, z którego została wykonana, o komodę należy też odpowiednio dbać, aby nawet po wielu latach wciąż prezentowała się równie dobrze jak w dniu zakupu.

Przykładowe komody do pokoju dziennego

MAX MODERN II Komoda z szufladą
779,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

HAMM Komoda z 3 szufladami
899,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

BASTIDE Komoda z szufladami, frezowana
1549,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

RYGA Komoda 2-drzwiowa
699,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

MAX MODERN II Komoda z 2 szufladami
819,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

VELUTTO Komoda z szufladą biała, z ryflowaniem
999,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

KARIN Komoda z szufladą, 87 cm
449,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

PAMIR Komoda z frontem z litego drewna, 116 cm
3099,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

MAX MODERN II Komoda z 4 szufladami
999,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

KARIN Komoda z 2 szufladami, 125,8 cm
749,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: