powrót

Aranżacja kawalerki – jakie meble wybrać do strefy dziennej?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzenie wygodnej i stylowej kawalerki to prawdziwe wyzwanie. Dysponując niewielkim metrażem, trzeba znaleźć miejsce na sypialnię, strefę wypoczynkową, a często także przestrzeń do pracy. Na jakie meble postawić, aby jasno wytyczyć poszczególne strefy w kawalerce?

Strefa wypoczynku: sofy i narożniki z funkcją spania

Meble łączące wiele funkcji to najlepszy wybór do małego mieszkania. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu modele, które można szybko złożyć i rozłożyć, organizując przestrzeń w zależności od potrzeb. Sofa lub mały narożnik z funkcją spania w ciągu dnia pełnią rolę wygodnej kanapy, a na noc zamieniają się w pełnowymiarowe łóżko. Choć może się wydawać, że narożniki z funkcją spania to meble przeznaczone do przestronnych salonów, z powodzeniem można je wykorzystać również w kawalerce. W sprzedaży dostępne są już modele o szerokości ok. 2 m i głębokości ok. 1,5 m, które zapewniają komfortowe siedzisko nawet dla 4 osób. Po rozłożeniu oferują natomiast powierzchnię spania o wymiarach standardowego dwuosobowego łóżka – ok. 140 x 200 cm. Tego rodzaju narożnik z funkcją spania, obrócony tyłem lub bokiem do części kuchennej, doskonale wytyczy granice strefy wypoczynku i optycznie uporządkuje przestrzeń.

Oszczędność miejsca zapewnią modele bez podłokietników, zaś te na nóżkach dodadzą aranżacji lekkości. Kawalerkę zwykle urządzamy w jasnych kolorach, które optycznie powiększają niedużą przestrzeń. Dobrym pomysłem będzie zatem wstawienie do niej sofy lub narożnika w wyrazistym kolorze, np. zgaszonego różu, miodowej żółci lub ciemnego błękitu. Taki mebel będzie pełnił funkcję kolorystycznej dominanty, co ożywi wnętrze i doda mu wyrazu.

Strefa pracy: biurka i regały

Niezawodnym sposobem na podzielenie przestrzeni w kawalerce lub salonie jest regał o lekkiej konstrukcji, bez tylnej ścianki. Można go postawić np. pomiędzy strefą przeznaczoną do pracy a kącikiem wypoczynkowym lub między aneksem kuchennym a częścią mieszkania, pełniącą funkcję pokoju dziennego. Pomieści on pudełka z dokumentami, książki i płyty, a jeśli ustawimy na nim rośliny doniczkowe i dyskretne ozdoby, zyskamy praktyczną i jednocześnie stylową „ściankę dekoracyjną”.

W niewielkich mieszkaniach często rezygnujemy z biurka, myśląc, że nie ma na nie wystarczająco dużo miejsca. Warto jednak pamiętać, że biurko jest znacznie mniejsze niż stół, a zapewnia nieporównywalnie większy komfort pracy. Przyda się zwłaszcza w kawalerce, w której klasyczny stół kuchenny został zastąpiony niskim stolikiem lub rozkładaną ławą. Niewielkie biurka można ustawić pod ścianą bądź za sofą lub narożnikiem.

Strefa jadalna: ławy i stoliki

W kawalerce często brakuje miejsca na typowy stół jadalny. Alternatywą dla niego może być wysoki i wąski blat kuchenny, przy którym możemy spożywać posiłki albo przygotowywać dania. Kiedy jednak do mieszkania zawitają goście, niezbędny okazuje się także stolik, na którym możemy ustawić przekąski i napoje. W duecie z kanapą lub narożnikiem stworzy on strefę sprzyjającą rozmowie i spotkaniu. W tym wypadku warto również wybrać mebel łączący kilka funkcji, np. zabudowany stolik będący jednocześnie szafką lub model z dodatkową szufladą.

Jeśli tylko pozwoli na to metraż, warto rozważyć wybór ławostołu. W wersji złożonej będzie on pełnił funkcję niskiego stolika, a po rozsunięciu i podniesieniu zmieni się w pełnowymiarowy stół, do którego może wygodnie zasiąść nawet 6 osób. Dzięki prowadnicy synchronicznej ławostół rozkłada się lekko i szybko – wystarczy wysunąć jedną część blatu, a druga rozłoży się automatycznie. Ciekawym rozwiązaniem do kawalerki jest też zestaw kilku małych stolików, które można dowolnie przestawiać, w razie potrzeby wykorzystując jako stolik kawowy, podstawę pod doniczkę lub lampę.

Wybierając meble do małego mieszkania, warto wziąć pod uwagę to, jakie strefy będą nam potrzebne na co dzień. Jeśli pracujemy w domu, warto odpowiednio wyposażyć kącik do pracy. Jeśli uwielbiamy gotować, nie zapominajmy o blacie roboczym w kuchni. W strefie dziennej z kolei nie należy przesadzać z ilością mebli, aby nie przytłoczyły małej przestrzeni. Lepiej zdecydować się na kilka wielofunkcyjnych modeli, np. narożnik z funkcją spania, uniwersalny regał czy praktyczny ławostół, które sprawią, że kawalerka będzie użyteczna i wygodna.