powrót

Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kuchnia od zawsze kojarzy się z rodzinnym ciepłem, przytulną atmosferą, klimatem. Obecnie dostępne projekty kuchni zdecydowanie stawiają na nowoczesność ich urządzenia. Nie znaczy to jednak, że nowoczesna kuchnia jest chłodna i nieprzystępna. W tego typu aranżacjach również można uzyskać tradycyjny kuchenny nastrój, a jednocześnie mieć pomieszczenie modne, praktyczne i ergonomiczne.

Jaki układ wybrać?

Aby nowoczesna kuchnia spełniała wszystkie oczekiwania, zdecydowanie warto postawić na kuchnie na wymiar. Takie rozwiązanie sprawi, że w optymalny sposób wykorzystamy dostępną przestrzeń. Wiele nowoczesnych projektów stawia na kuchnie otwarte, które dają znaczne możliwości aranżacyjne. W kuchniach tradycyjnych często stosuje się układ mebli jednorzędowy, co zazwyczaj wymusza niewielka przestrzeń. W kuchniach otwartych, połączonych z salonem i jadalnią, można sobie pozwolić na zupełnie inne zagospodarowanie pomieszczenia. Wtedy pojawia się raczej układ L, U lub G. Wszystkie one pozwalają na posiadanie i zagospodarowanie dużej ilości szuflad i szafek, w których zmieści się właściwie wszystko.

Oczywiście należy tu wspomnieć o największym hicie kuchni nowoczesnych, czyli wyspie. Jest ona nie tylko bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem wystroju wnętrz, ale przede wszystkim spełnia funkcje praktyczne. Świetnie nadaje się zarówno do pracy, gotowania, zmywania, przygotowania posiłków, jak i skupiania przy niej bliskich sobie ludzi.

Jakie wybrać dodatki?

Kuchnia nowoczesna sprawia na pierwszy rzut oka wrażenie pustej. Dzieje się tak dlatego, że jej pojemne, często modułowe meble są w stanie pomieścić wiele sprzętów. W związku z tym na meblach pozostaje już właściwie tylko to, co chcemy wyeksponować jako dodatek. Nie ma więc efektu zagracenia. A jako dodatki do pięknej nowoczesnej kuchni sprawdzą się żywe i sztuczne kwiaty, ciekawe komplety do przypraw, wieszaki na przybory, stojaki na butelki, świece czy wazony. Nad wyspą powinno się umieścić atrakcyjnie wyglądający okap lub ciekawe lampy, ponieważ oświetlenie kuchni także nadaje jej charakter. Z kolei LED-owe podświetlenie mebli spełnia bardzo praktyczną funkcję, doświetlając niektóre miejsca lub tworząc nastrój.

Kolorystyka nowoczesnej kuchni może mieć różne oblicza. Świetnie sprawdza się biel i jasne kolory, ale z drugiej strony również ciemne tonacje. To przede wszystkim kwestia oświetlenia kuchni. Najciekawiej wyglądają niebanalne i eleganckie zestawienia kolorystyczne. Fronty mebli mogą mieć nie tylko różne kolory, ale wybierać też można w ich fakturze oraz materiałach, z których są wykonane. Do tak urządzonego pomieszczenia można zakupić albo hokery, albo krzesła do kuchni, w zależności od potrzeb. W oknie nowoczesnej kuchni zdecydowanie najlepiej sprawdzają się rolety, zwłaszcza w stylu rzymskim.

Nowoczesność, czyli technologia w kuchni

Nowoczesna technologia na dobre weszła do naszych kuchni. Każde pomieszczenie należy więc wyposażyć w odpowiednią ilość gniazdek, do których będzie wygodny dostęp. W szafach i szufladach można schować większość używanych na co dzień urządzeń. I ważna sprawa – dużo lepiej prezentuje się kuchnia z zabudowanym sprzętem AGD oraz kuchenką indukcyjną w zestawie. Oczywiście warto zadbać o ergonomiczność pomieszczenia, czyli odpowiedniej szerokości i wysokości blaty, dostępność sprzętów oraz rozmieszczenie kuchenki, lodówki i zlewu na planie trójkąta.

Katalogi meblarskie są pełne ciekawych i modnych nowoczesnych aranżacji kuchennych. Okazuje się, że marzenie o takim właśnie pomieszczeniu całkiem łatwo spełnić. Wystarczy tylko zadbać o kilka najważniejszych kwestii, a wybór mebli, urządzeń i wyposażenia kuchni jest na rynku tak duży, że urządzenie nowoczesnej kuchni nie sprawi nikomu trudności.