powrót

Ponadczasowe piękno - wybieramy drewniany stół

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzając swój dom, próbujemy podążać za modą i aktualnymi trendami. Staramy się być na bieżąco z kolorystyką, a zwłaszcza nowoczesnymi materiałami. We wnętrzach często dominują metal, plastik, szkło. Tymczasem warto, wybierając meble, postawić na tradycyjny, naturalny i sprawdzony od dawien dawna materiał, którym jest drewno.

Dlaczego drewno?

Drewno jest materiałem powszechnie znanym i bardzo uniwersalnym. Wykorzystywano je od wieków do budowania i wyposażania domów. Drewno ceniono jako materiał niezwykle trwały, który przy okazji świetnie działa na mikroklimat we wnętrzach. Kupując model wykonany z tego materiału, nie tylko możemy się cieszyć drewnianym stołem przez wiele lat, ale również zyskujemy pewność, że nie straci on na wartości. Ponadto, każdy drewniany mebel może być niepowtarzalny i wyjątkowy. Dzieje się tak, ponieważ poszczególny rodzaj drewna, a nawet egzemplarz, ma swój specyficzny kolor i rozkład słojów. Nie ulega wątpliwości, że drewniane stoły to klasyka i dlatego pasują one do każdego rodzaju wnętrza.

Drewniane stoły pasujące do każdej przestrzeni

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że w dobie masowej produkcji jednakowych elementów, drewniany stół daje nam gwarancję, że nikt nie będzie miał identycznego egzemplarza jak my. Dodatkowo ważne jest, że drewno sprawdza się w każdej przestrzeni i w każdym wnętrzu. Drewniane stoły kuchenne nie tylko tworzą wrażenie naturalności, przytulności oraz ciepła, ale także doskonale sprawdzają się podczas przygotowywania posiłków: są trwałe i odporne na ścieranie.

W salonie i pokoju dziennym świetnie sprawdzają się stoliki kawowe. Drewno stwarza odpowiedni nastrój, buduje klimat do odpoczynku i spotkań towarzyskich. Pozwala też na niebanalne połączenia ze szkłem i metalem. Kiedy jednak na co dzień potrzebujemy w salonie przestrzeni, a w czasie weekendu wygodnego miejsca dla gości, warto postawić na drewniany stół rozkładany. Takie meble pasują zarówno do minimalistycznych nowoczesnych wnętrz, jak i do klasycznych, a nawet rustykalnych stylizacji.

Stoły do jadalni wykonane z drewna także mają wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle trwałe i ponadczasowe. Odpowiednio dobrany stół z krzesłami tworzy spójną całość i sprawia, że jadalnia staje się naturalna i tak bardzo przytulna, że aż nie chce się jej opuszczać. Do stylu jadalni należy też dostosować wybrany model pod względem kolorystycznym: zastanowić się, czy potrzebujemy naturalnie ciemnego stołu, czy przeciwnie – powinien rozjaśnić on nasze wnętrze.

Z jakiego drewna wybrać stół?

Ile gatunków drewna, tyle kolorów, właściwości i rodzajów przeznaczenia. Taki sam stół, wykonany z różnych gatunków drewna może mieć całkowicie inny naturalny kolor i strukturę. Najpopularniejsze są stoły dębowe, ponieważ wyróżniają się trwałością, pięknym kolorem i wyraźną strukturą sęków i słojów. Inne, często używane do wyrobu stołów rodzaje drewna to naturalnie jasny jesion, twardy i wytrzymały buk oraz orzech w pięknych odcieniach brązu. Oczywiście drewno może być również barwione na różne sposoby. To od nas zależy, jaki rodzaj drewnianego stołu dobierzemy do naszych wnętrz.

Drewno to ekologiczny, naturalny materiał. Drewniane meble w domu świadczą o tym, że zależy nam na środowisku. Przez lata zmieniało się wzornictwo i moda, ale drewniane stoły i inne meble nigdy nie wyszły z użycia, co więcej - stają się coraz bardziej popularne. Ich ponadczasowe piękno sprawia, że na rynku mamy ogromny wybór drewnianych stołów.