powrót

W co wyposażyć sypialnię, aby była przytulna i w pełni funkcjonalna?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jak urządzić sypialnię, aby była nowoczesna, funkcjonalna i do tego wszystkiego przytulna? Projekty sypialni są różne, jednak wszystkie bazują na podstawowych meblach i kolorach. Nowoczesna sypialnia to taka, która zachwyca wyglądem, zapewnia nam komfort odpoczynku, ale też sprytnie mieści całą garderobę. Aby móc z przyjemnością zasypiać i budzić się każdego dnia, ważny jest wystrój sypialni. Która aranżacja najlepiej pasuje do małego pokoju, a która na poddasze domu?

Aranżacja sypialni w domu

W mieszkaniach dwupoziomowych oraz domach sypialnie umiejscowione są zazwyczaj na poddaszu. Cechuje je co prawda większy metraż, mają jednak również wady w postaci skosów czy wyjść kominów, zajmujących dużo miejsca. Zatem jak urządzić sypialnię na poddaszu, aby była ona w pełni funkcjonalna? Wszystko zależy od powierzchni, jaką mamy do dyspozycji. Zwykle jedna ściana ma standardową wysokość, co pozwala na stworzenie garderoby w postaci zabudowanej szafy z lustrami. Część osób woli jednak właśnie na ścianie pozbawionej skosów umieścić łóżko, a funkcjonalne szafy do przechowywania ubrań zabudować w systemie modułowym w innym miejscu.

Aranżacja sypialni w domu nie jest wcale prostsza od tej w bloku, ale odpowiedni wystrój sypialni na przytulnym poddaszu potrafi stworzyć niepowtarzalny, sielski nastrój. Warto wykorzystać w tym celu drewniane meble, jasne oraz futrzane dywany i poduszki, a ściany ożywić pastelowymi kolorami. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Odpowiedni nastrój uzyska się za pomocą lamp nocnych czy świec. Większy metraż sypialni umieszczonych na poddaszu pozwala na umieszczenie toaletki, która na pewno ucieszy każdą kobietę.

Nowoczesna sypialnia w małym mieszkaniu

W przypadku mniejszego mieszkania w bloku aranżacja sypialni sprowadza się do podstawowego zestawu mebli: łóżko plus szafa, które wypełniają większość przestrzeni. Jeśli wystarczy nam jeszcze miejsca, warto dodatkowo zaopatrzyć się w choć jedną szafkę nocną, na której będziemy mogli postawić budzik, lampkę nocną czy położyć książkę.

Nowoczesna sypialnia w małym mieszkaniu powinna być praktyczna i uporządkowana. Świetnie nadadzą się tutaj meble modułowe do dowolnej aranżacji oraz zabudowa jednej ściany dużą, przesuwaną szafą z lustrami efektownie powiększającymi przestrzeń pokoju. Wygodne, duże łóżko i funkcjonalne umeblowanie w jasnych kolorach bieli i drewna sprawią, że mały pokój w bloku wyda się większy. Na niewielkiej przestrzeni świetnie sprawdza się minimalizm, zarówno w doborze kolorów, jak i dodatków.

Wystrój sypialni, czyli jak urządzić sypialnię, aby była przytulna?

Aby sprawić, aby nasza nowoczesna sypialnia była przytulną ostoją oraz zapewniała zdrowy sen i wypoczynek, wystarczy wprowadzić odpowiednie dodatki, tekstylia i oświetlenie. To właśnie za ich pomocą wyczarujemy nastrojowy, wieczorny klimat ułatwiający nam zaśnięcie po ciężkim dniu. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać. Nie mogą przytłaczać ani zbyt energetyczną kolorystyką, ani ilością. Wybierzmy jeden zestaw świec, jeden bądź dwa dodatkowe źródła światła w postaci lampek nocnych, stonowane kolorystycznie i pasujące do siebie tekstylia: narzutę, poduszki, zasłony i dywan. Świetnie sprawdzi się tutaj także miękkie wezgłowie łóżka, które umili nam czytanie książek oraz nada dodatkowo przytulności wnętrzu.

Przykładowe projekty sypialni – zestaw mebli i kolorów

Pomysły na wystrój sypialni są różne, jednak w większości z nich preferowane są jasne i stonowane kolory, zarówno w przypadku ścian, dodatków, jak i mebli. Wszystko po to, aby sypialnia była miejscem, w którym można się wyciszyć i uspokoić myśli. Nic tak nie koi, jak jasne beże, błękity, szarości, biel i większość pasteli. Również w przypadku mebli do sypialni wybierzmy raczej te z frontami z bieli, niekiedy szarości czy w jasnych odcieniach drewna.

Minimalistyczna aranżacja sypialni z wykorzystaniem podstawowego, niezbędnego umeblowania – szafy, łóżka i szafki nocnej czy toaletki oraz wyszukanych dodatków to podstawowa baza, gdy przeglądamy projekty sypialni architektów wnętrz. Style wnętrzarskie, które najlepiej odnajdą się właśnie w sypialni to zdecydowanie romantyczny prowansalski, rustykalny, ale też i modny w każdym wnętrzu – skandynawski.

Jedno jest pewne: sypialnia, która ma być dla nas przytulna i funkcjonalna, powinna być odzwierciedleniem naszych potrzeb i gustów, abyśmy czuli się w niej komfortowo i bezpiecznie.