Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Feng shui w sypialni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Feng shui, czyli sztuka planowania przestrzeni, ma wielu zwolenników na całym świecie. Koncepcja ta zakłada dążenie do zgodności z naturą w organizacji i urządzaniu otaczającej nas przestrzeni. Przyjrzyjmy się, jak według tej filozofii powinna być urządzona sypialnia.

Nie brakuje osób, które na hasło „feng shui sypialnia” reagują lekkim uśmiechem i niedowierzaniem. Jest jednak spora grupa, która w postępowaniu według zasad feng shui upatruje szczęścia i powodzenia w życiu. Jeśli więc już w starożytności przestrzegano takich reguł, może warto dopomóc swojemu szczęściu i urządzić pomieszczenia tak, aby harmonizowały z naturą. Zachowanie zasad feng shui w sypialni ma nam pomóc osiągnąć pomyślność i równowagę, ma stworzyć warunki do zdrowego, regenerującego snu.

Feng shui – łóżko

Ten najważniejszy mebel w sypialni, według feng shui, powinien być starannie wybrany. Idealne łóżko jest wykonane z naturalnych surowców – z drewna lub bambusa. Bez względu na wymiary powinno być wyposażone w jeden materac i posiadać zdecydowanie wyższy zagłówek, który gwarantuje poczucie bezpieczeństwa. Każdy powinien mieć swoje własne, nowe łóżko, ponieważ to używane wcześniej przez kogoś innego ciągle kumuluje energię poprzedniego właściciela.

Wokół łóżka należy zachować wolną przestrzeń. W miarę możliwości powinien być do niego dostęp z trzech stron. Aby zachować porządek w myślach i w życiu, pod łóżkiem nie wolno tworzyć przestrzeni magazynowej. Dobrze jest także, gdy pod łóżkiem nie ma żadnych skrzyń na pościel, a gdy się schylimy, to zobaczymy pod nim tylko czyściutką podłogę.

Feng shui – kolory w sypialni i oświetlenie

W sypialni nie powinno się stosować ostrego światła. Najlepsze oświetlenie to lampy z abażurami lub z kloszami wykonanymi z mlecznego szkła. Dzięki temu uzyskuje się nastrojowy, przytulny klimat, który sprzyja właściwemu wypoczynkowi.

Kolory ścian muszą być stonowane i spokojne. To one zapewniają odpowiedni poziom energii gwarantujący spokojny sen i efektywny wypoczynek. W sypialni świetnie sprawdzają się wszelkie barwy ziemi. Można więc śmiało urządzić ją w beżowej tonacji, z kontrastowymi elementami w odcieniach brązu. Bardzo dobrze też spisują się wszelkiego rodzaju akcenty przypominające miedź lub satynowane złoto.

Sypialnia to także znakomite miejsce dla wielu dodatków, które są głównymi elementami tworzącymi ciepłą atmosferę. Duża liczba poduszek znakomicie ozdobi łóżko, a ciepłe zasłony i firany będą chronić przed nadmiarem światła docierającego do sypialni z zewnątrz.

Feng shui sypialnia – czego unikać

Według filozofii feng shui sypialnia to nie jest odpowiednie miejsce dla roślin ani żadnych zbiorników z wodą. Zakłócają one właściwą energię pomieszczenia. Nie należy więc stawiać tam akwarium ani kuli ze złotą rybką, a ulubione kwiaty najlepiej umieścić w salonie.

W sypialni często znajdują się też lustra, ale zgodnie z feng shui lustro w sypialni nie może pokazywać odbicia osób, które znajdują się w łóżku. Zakłóca to sen, który jest niezbędny każdemu. Lustro ustawia się więc tak, aby było skierowane w przeciwnym kierunku, albo przysłania się szalem lub inną tkaniną na czas snu.