Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak wybrać idealny materac?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Od tego, jaki wybierzemy materac do sypialni, zależy nie tylko komfort i jakość naszego snu, ale także nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie. Jak dobrać materac idealnie dostosowany do naszych potrzeb? O czym pamiętać, dokonując zakupu? Jakich błędów nie popełniać, gdy podejmujemy decyzję? Tego dowiedzieć się można z poniższych wskazówek!

Dlaczego materac jest tak ważny?

Średnio 8 godzin dziennie, a więc 1/3 naszego życia spędzamy w łóżku. W tym czasie nasz organizm regeneruje się i nabiera sił na kolejny dzień. Jeśli chcemy być zdrowi i cieszyć się pełnią życiowej energii, powinniśmy wybrać taki materac, który odpowiadać będzie naszym potrzebom i zapewni nam zdrowy, bezpieczny sen.

Twardy czy miękki?

W sklepach znajdziemy różnego rodzaju materace do spania, zarówno twarde, jak i miękkie (np. materac H2). Niegdyś twardość była synonimem jakości i trwałości, dziś wiemy już, że materac nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Powinien być dostosowany do budowy i krzywizn naszego ciała oraz wygodny, odpowiadający naszym indywidualnym preferencjom. Osobom cięższym zaleca się wybieranie materacy twardszych, osobom lżejszym – nieco bardziej miękkich. Kupując materac, warto zwrócić uwagę, czy producent nie umieścił na nim ograniczeń ciężkości, np. do 80 kg.

Rozmiar ma znaczenie

Ważne jest nie tylko, czy materac jest odpowiednio twardy, ale także to, czy jego rozmiar jest dla nas odpowiedni. Dla niemowlęcia idealny materac do łóżeczka powinien mieć szerokość około 60-70 cm i długość około 120-140 cm. Dla dzieci w wieku przedszkolnym zaleca się materace o szerokości 70-90 cm, materace 120x200 i około 160 cm długości, zaś dla starszych pociech rodzice najczęściej wybierają modele o długości do 190 cm. W przypadku nastolatków minimalna szerokość to około 70 cm, a dla dorosłych najbardziej wygodny będzie podwójny materac 160 × 200 cm. Materace 160 × 200 cm nie są jednak największymi, na jakie możemy się zdecydować – w sklepach dostępne są również modele 200x200cm.


Wysokość materaca

Tym, co wpływa na komfort snu, jest również wysokość materaca, która zwykle jest wyznacznikiem jego klasy. Duża wysokość wiąże się z zastosowaniem wielowarstwowego wypełnienia, co przekłada się na optymalne podtrzymanie kręgosłupa i dostosowanie się materaca do krzywizn ciała. Można zastosować również cienkie materace nawierzchniowe (np. materace nawierzchniowe 180x200), tzw. toppery które poprawiają komfort snu, zwiększając wysokość materaca, a jednocześnie zapewniają lepszą wentylację i chronią materac przed szybkim zużyciem. Najczęściej można je prać, co pozwala zachować odpowiednią higienę spania.

Rodzaj materaca

Na rynku dostępne są materace z różnym wypełnieniem. Każde z nich wiąże się z innymi właściwościami, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Do najpopularniejszych należą materace lateksowe, kieszeniowe i piankowe.

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – w przypadku wyboru materaca, powiedzenie to możemy potraktować dosłownie. Ale nie tylko materac ma wpływ na komfort naszego snu. Równie istotne jest to, czy wybierzemy odpowiedni stelaż do łóżka. Jeśli decydujesz się na łóżko o wymiarach 80 x 200 cm, wybierz stelaż do łóżka 80 x 200 cm.Nieodpowiedni stelaż pod materac może bowiem skutkować utratą komfortu, jaką miał nam zapewnić zakupiony model. Dokonując zakupu warto więc postawić na dobry, dostosowany do naszego ciała materac oraz wysokiej jakości solidny stelaż.

Przykładowe materace do łóżek

Materac KOKOSIK PRIMO 90x200
403,88
Cena najniższa: 439,-

Cena regularna:

Cena regularna: 439,-

Materac LIMBA TENCEL 160x200
1479,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Materac FLEX SILVER 160x200 cm
1735,-
Cena najniższa: 2169,-

Cena regularna:

Cena regularna: 2169,-

Materac dla alergików SCALA ALERGIK 140x200 cm
799,-
Cena najniższa: 999,-

Cena regularna:

Cena regularna: 999,-

Materac hybrydowy CATALINA BAMBOO 160x200 cm
1679,-
Cena najniższa: 2099,-

Cena regularna:

Cena regularna: 2099,-