powrót

Jak wybrać idealny regał na książki?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W każdym mieszkaniu znaleźć można książki, a wielkość biblioteczki jest zależna od preferencji właścicieli i ich zamiłowania do czytania. Czasami zbiór powieści może stanowić jedyną pamiątkę po bliskiej osobie, dlatego warto odpowiednio go przechowywać. By zaprowadzić ład w księgozbiorze, warto pomyśleć nad odpowiednim meblem, w którym domowa biblioteczka będzie się pięknie prezentować.

Regał na książki należy wybierać, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz ilość egzemplarzy w posiadanej kolekcji. Warto również zdecydować, czy mebel wyposażony ma być w drzwiczki, czy otwarte półki, a może również szuflady. Jest bardzo dużo możliwości.

Biblioteczka w przedpokoju

W dużym przedpokoju często jest dość miejsca, by ustawić pojemne szafy, dlaczego więc nie wydzielić tej przestrzeni na biblioteczkę? Bardzo ładnie będzie prezentował się na przykład wąski, wysoki regał drewniany. Ulubione książki będą zgromadzone w jednym miejscu i każdy z domowników będzie mógł po nie sięgać o dowolnej porze dnia i nocy. Można wybrać biały regał z grafitowymi elementami, który będzie pasował do każdego wnętrza, a szczególnie do przedpokoju urządzonego w stylu nowoczesnym.

Regał na książki do dużego pokoju

Duży pokój, czy nowocześnie urządzony salon, to miejsce wprost stworzone do tego, by ustawić w nim regał na książki. Ważne, by mebel pasował stylem do reszty pomieszczenia. Szeroki, otwarty mebel w ciepłym odcieniu drewna to świetny wybór do rodzinnego, przytulnego wnętrza. Książki będą się elegancko prezentować, a do dolnej szuflady można włożyć dokumenty. Obok regału warto ustawić lampę podłogową oraz wygodny fotel lub sofę i stworzyć miejsce do czytania z prawdziwego zdarzenia. Świetnie będzie wyglądała również biblioteczka zaaranżowana w prostym, białym regale. Jeśli metraż dużego pokoju nie jest imponujący, dobrym rozwiązaniem będą półki ścienne, które zastąpią stojący mebel, wykorzystując dostępną przestrzeń ściany.

Urządzając wnętrza zgodnie z nowoczesnymi trendami, aby zachować wrażenie przestronności salonu, warto wybierać lekkie meble. Na biblioteczkę idealny więc będzie regał składający się z asymetrycznie ułożonych półek, które sprawiają wrażenie drewnianych skrzynek, ustawionych jedna na drugiej. Taki mebel z niewielką ilością książek i niebanalnych dekoracji, na przykład kolorowego wazonu czy oryginalną pamiątką z podróży, będzie świetnie wyglądał na tle jasnej ściany. Alternatywą dla nowoczesnego regału mogą być półki na książki. Można je zawiesić w narożniku, tworząc szeroką powierzchnię do przechowywania.

Miejsce na książki w pokoju nastolatka

Każde dziecko ma przynajmniej kilkanaście swoich książek, o które warto zadbać i wyeksponować w pokoju pociechy. Odpowiedni mebel musi być wąski, by zajmował niewiele miejsca. Do mebla o neutralnej barwie można dobrać barwne uchwyty, co z pewnością przypadnie do gustu nastolatkom. Na wysokich półkach znajdzie się miejsce na słowniki, a do szuflad dziecko może schować swoje skarby. W pokoju ucznia można również zawiesić nad półki na przestrzeni nad biurkiem.

Posiadane książki warto odpowiednio przechowywać i eksponować. Niezastąpionym meblem jest regał – otwarty lub z drzwiczkami, z szerokimi lub wąskimi półkami, o wyglądzie dostosowanym do stylu danego pomieszczenia oraz wielkości posiadanej kolekcji. To niezbędny element umeblowania dla każdego miłośnika książek!