powrót

Jak wybrać zastawę stołową?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Szczególne wydarzenia wymagają szczególnej oprawy, a tę – podczas rodzinnych spotkań i uroczystości – zapewnia elegancka, stylowa zastawa stołowa. Jak wybrać taki komplet pasujący do naszej jadalni, by był ponadto trwały i piękny? Poniższe wskazówki z pewnością ułatwią dokonanie właściwego wyboru!

Cena to nie wszystko

Zastawa stołowa, tak jak meble do jadalni i pozostałe elementy jej wyposażenia, powinna być trwała i wykonana z wysokiej jakości materiałów. Nie warto sugerować się jedynie ceną – niska może iść w parze ze słabą jakością, a wysoka wcale nie gwarantuje, że zakup będzie udany. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego serwis został wykonany i markę jego producenta, i wybrać takiego, który na rynku działa od lat i cieszy się renomą. Należy unikać produktów z nieznanych źródeł w przesadnie niskich cenach – prawdopodobnie ich jakość pozostawiać będzie sporo do życzenia! 

Odpowiednia ilość elementów

W sklepach z wyposażeniem znaleźć można zestawy dla 6, 12 i 24 osób. Nawet jeśli najbliższa rodzina składa się tylko z kilku osób, warto rozważyć zakup większego zestawu. Można go wykorzystać podczas domowego przyjęcia lub gdy na obiad zostaną zaproszeni przyjaciele. Należy zadbać również o to, by zakupiona zastawa, oprócz talerzy głębokich, płytkich i deserowych, posiadała również salaterki, półmiski, sosjerkę i wazę. Dzięki temu, podczas eleganckiego przyjęcia, uniknie się nieestetycznego chaosu, a stół zachowa stylistyczną spójność.

Nowoczesna czy klasyczna?

Kupując zastawę stołową, do wyboru pozostają zarówno klasyczne, jak i nowoczesne zestawy o oryginalnych, niebanalnych kształtach. Te, choć kuszą modnym, stylowym charakterem, nie zawsze pasują do wnętrza. Warto się więc upewnić, że wybrana zastawa odpowiada pozostałym elementom wyposażenia: czy krzesła do jadalni również są nowoczesne? Czy stół nie nawiązuje do poprzedniej epoki? Jeśli domownicy stawiają na odważne, nietypowe połączenia i mają smykałkę do aranżacji wnętrz, można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybór nietuzinkowej, nowoczesnej zastawy. W przeciwnym razie lepiej sprawdzi się uniwersalna, ponadczasowa klasyka.

Funkcjonalność

Wybierający stoły do jadalni, klienci zwykle sprawdzają, czy blat jest odporny na uszkodzenia i łatwy w utrzymaniu czystości. Podobne oczekiwania powinno się mieć względem serwisu, zwłaszcza gdy w domu znajduje się lub wkrótce ma znaleźć zmywarka do naczyń. W takiej sytuacji należy wybrać zastawę, którą można w niej umyć. Powinno się również pamiętać o tym, że wybierając zastawę w intensywnych, modnych kolorach, nie będzie można wykorzystać jej przy każdej okazji – podczas uroczystego przyjęcia powinna królować raczej biel i chłodny, elegancki charakter zastawy.

Kupując stoły i krzesła do jadalni, zwykle poświęca się sporo czasu i uwagi, by dokonać najlepszego wyboru. Podobnie jest w przypadku wyboru lampy do jadalni i innych elementów wyposażenia tego pomieszczenia. Dobrze przemyślany powinien być również zakup zastawy stołowej, która ozdobi stół i nada spotkaniom w gronie najbliższych wyjątkowego charakteru.