powrót

Jaki komplet wypoczynkowy do dużego salonu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jak urządzić salon? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Przecież salon to najbardziej reprezentacyjna przestrzeń w każdym domu i mieszkaniu. Meble wypoczynkowe powinny więc być takie, aby cieszyły nas każdego dnia, a także aby wszyscy goście byli nimi zachwyceni i pytali nas o adres sklepu, w którym je kupiliśmy.

Meble do pokoju – cóż, sam ich wybór jest sporym wyzwaniem. Skupienie się od razu na ich kształcie, kolorze i rodzaju obicia to podstawowy błąd. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przede wszystkim komplety wypoczynkowe, które staną się w przyszłości wyposażeniem salonu, muszą być wygodne. Co nam po najbardziej zachwycającej, futurystycznej formie, jeśli już po godzinie będziemy odczuwać dyskomfort. Jak sama nazwa wskazuje, komplety wypoczynkowe przeznaczone są do relaksu i odpoczynku. Przede wszystkim muszą być maksymalnie komfortowe, a długie godziny spędzane w salonie nie mogą powodować na przykład bólu kręgosłupa i większego zmęczenia. 

Komfort i wielofunkcyjność

Aby meble wypoczynkowe były wygodne, powinny zostać dobrane do wzrostu użytkowników. Jeśli mają na nich siadać domownicy o niskim lub średnim wzroście, to sofy, fotele czy narożniki muszą okazać się stosunkowo płytkie, to znaczy, że szerokość siedziska powinna umożliwiać siedzącym osobom swobodne postawienie stóp na podłodze. Z kolei dla wysokich użytkowników najlepsze będą meble o siedziskach szerszych, bo tylko takie zapewnią im odpowiednie podparcie dla ud na całej ich długości. W trosce o kręgosłup nie należy wybierać zbyt niskich oparć, ponieważ nie da się o nie porządnie oprzeć. Problem ten jednak świetnie rozwiązują regulowane zagłówki.
 

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto się zastanowić, czy w naszym salonie nie powinien stanąć komplet wypoczynkowy z funkcją spania, bo nie w każdym mieszkaniu czy nawet domu jednorodzinnym można przeznaczyć jeden pokój dla gości. Sofa czy narożnik z funkcją spania to najczęściej także możliwość przechowywania dodatkowej pościeli, co zwykle jest przydatne w każdym domu.

Producenci oferują teraz wiele dodatkowych funkcji, co ciągle zaskakuje klientów. Można na przykład wybrać modele sof czy narożników z podręcznymi półkami na książki lub na inne drobiazgi. Półki te często są na tylnej ściance mebla, a więc sofę ustawiamy tak, że dzieli ona salon na dwie części, a jej tył stanowi świetny element dekoracyjny. Z kolei w podłokietnikach umieszczane są schowki na piloty i inne drobiazgi oraz gniazdka USB. 

Komplety wypoczynkowe

Bardzo ważna jest też decyzja, w jakiej konfiguracji postawimy meble wypoczynkowe. W dużym salonie wariantów i możliwości jest bardzo wiele. Możemy zdecydować się na przykład na ogromny, modułowy narożnik i jeden lub dwa fotele. Bardzo często klienci wybierają dwie identyczne sofy, z których na ogół przynajmniej jedna jest z funkcją spania. Bywa też tak, że zamiast narożnika stawia się sofę 3-osobową i 2-osobową. Wszystko to może być uzupełnione fotelami, a coraz modniejsze stają się także szezlongi. Tradycjonaliści wybierają komplety wypoczynkowe składające się z sofy i dwóch foteli, a to rozwiązanie zwykle sprawdza się najlepiej w salonach o przeciętnej powierzchni.

Gdy zdecydujemy, z czego ma się składać nasz komplet wypoczynkowy, pozostaje już tyko wybrać odpowiednie modele tak, aby jak najlepiej korespondowały ze stylem naszego salonu. Dobieramy materiał obicia, kolor, a nawet jego fakturę. Potem możemy w końcu wypoczywać wygodnie w zaciszu swojego domu.