powrót

Jaki narożnik wybrać, aby było modnie i wygodnie?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Narożniki cieszą się obecnie dużą popularnością. Nic dziwnego: są funkcjonalnym i atrakcyjnym wizualnie elementem wyposażenia salonów. Pasują do niemal wszystkich wnętrz: klasycznych, nowoczesnych, skandynawskich, loftowych… Potrafią zaskakiwać rozwiązaniami oraz dodatkowym wyposażeniem. Jaki narożnik do salonu wybrać? Czy w przypadku niewielkiego pokoju będzie to dobre rozwiązanie?

Narożnik to przede wszystkim mebel użytkowy. Pozwala na komfortowe spędzanie czasu w ciągu dnia oraz odpoczynek w nocy. Pamiętaj jednak, że bardzo często jest to najbardziej rzucający się w oczy element wyposażenia salonu. Automatycznie skupia na sobie uwagę gości. Warto więc zadbać, aby mebel łączył atuty praktyczne i estetyczne, a jego wyborowi poświęcić trochę czasu.

Jaki narożnik do salonu wybrać? Różne potrzeby

Jaki narożnik do salonu wybrać, aby spełniał oczekiwania wszystkich domowników? W pierwszej kolejności warto określić swoje przyzwyczajenia i wymagania, a następnie zadać sobie następujące pytania:

  • W jaki sposób będziesz korzystać z narożnika?
  • Czy potrzebna jest dodatkowa przestrzeń do spania?
  • Czy obicie będzie narażone na zabrudzenia (obecność małych dzieci? czworonogów?)
  • Jakim metrażem dysponujesz?
  • Jaki kolor i styl Ci odpowiada? W jakim stylu urządzone jest pomieszczenie?
  • Czy narożnik powinien posiadać dodatkowe funkcje, np. funkcję spania?

Narożnik do salonu - szaro-zielony salon

Na podstawie udzielonych odpowiedzi łatwiej będzie Ci wybrać konkretny model spośród ogromnej oferty rynkowej.


Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na wygodzie codziennego korzystania, zdecyduj się na narożnik obszerny, z opcją regulacji zagłówka i podłokietników oraz możliwością ustawienia oparcia. Gdy w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, zastanów się nad materiałem odpornym na zabrudzenia i łatwym do utrzymania w czystości.


W przypadku rozkładanych narożników ważnym parametrem są wymiary powierzchni spania. Większość modeli ma również praktyczny schowek na pościel, ułatwiający przechowywanie dodatkowych poduszek, kołder i koców. Może się jednak zdarzyć, że odpowiedź na pytanie, jaki wybrać narożnik do spania, w ogóle nie ma znaczenia, ponieważ priorytet stanowi dla Ciebie funkcja dekoracyjna. Jeśli nacisk kładziesz głównie na wzornictwo, zwróć uwagę na modele o wyrafinowanych kształtach i wyrazistej kolorystyce.

Rozmiar ma znaczenie

Idealny narożnik powinien być dopasowany do kształtu i wymiarów pomieszczenia. Nie może przytłaczać, blokować przejść, utrudniać swobodnego przemieszczania się po salonie. Wybierać możesz spośród wielu różnych wariantów, dlatego na samym początku zmierz, jaka długość i szerokość narożnika będzie optymalna w Twoim pokoju.

Niebieski narożnik - nowoczesny salon

Jaki narożnik do małego salonu wybrać? W niewielkich przestrzeniach sprawdzają się przede wszystkim kompaktowe modele w kształcie litery L. Są one zresztą najpopularniejszymi reprezentantami tej kategorii. Pozwalają na dużą swobodę aranżacji, gdyż można ustawić je zarówno w kącie, jak i wyeksponować w miejscu centralnym, oddzielając w ten sposób strefy, na przykład część wypoczynkową od jadalni. Wówczas znaczenie ma, czy zdecydujesz się na narożnik prawy czy lewy


Jak określić, czy narożnik jest lewy, czy prawy? Jeśli ustawisz się na wprost mebla, a jego wysunięta część znajdować się będzie po Twojej lewej stronie, spoglądasz na narożnik lewostronny.


W przypadku większego metrażu oraz większej liczby domowników i gości warto zainteresować się solidnymi narożnikami w kształcie litery U. Narożniki duże są w stanie zapewnić komfort większej grupie jednocześnie. Mimo rozmiarów nie przytłaczają, ponieważ ich stylistyka wykorzystuje charakterystyczne zaokrąglenia oraz profilowania. W zestawie często znajduje się pufa, która pełni rolę dodatkowego siedziska lub stolika.

Jak wybrać narożnik do spania?

Czy warto kupić rozkładany narożnik z funkcją spania? Taki mebel przydaje się w dwóch przypadkach.Zdecyduj się na zakup narożnika z funkcją spania, jeśli chcesz mieć dodatkowe łóżko dla gości albo gdy salon pełni jednocześnie funkcję Twojej sypialni.


Jaki narożnik do spania wybrać? Najważniejszym parametrem są wymiary po rozłożeniu. Jeśli chcesz zapewnić komfort wypoczynku dwóm osobom, szerokość 140 cm to minimum. Pojemnik na pościel umożliwia przechowywanie kołder i poduszek, co sprawdza się zarówno w przypadku kilkudniowych wizyt, jak i regularnego użytkowania. Decydując, jaki narożnik do codziennego spania wybierzesz, weź pod uwagę także system rozkładania. W wielu modelach proces ten jest zautomatyzowany, ale zdarza się – jak na przykład przy stelażu belgijskim – że zabiera to nieco więcej czasu i wysiłku.

Narożnik Malmo - beżowa aranżacja

Kolor i styl narożnika

Wygląd narożnika powinien być spójny ze stylem wnętrza oraz dopasowany kolorystycznie do innych mebli oraz ścian. Dużą popularnością ze względu na swój uniwersalny charakter cieszą się szare narożniki. Ciemniejsze obicia sprawdzają się w pokojach stylowych, utrzymanych w tradycyjnym klimacie. Jaki narożnik do mebli dąb sonoma pasować będzie najlepiej? W tym przypadku pozwolić sobie można na nasycone, energetyczne barwy. 

Narożnik Lotos w salonie - biało-beżowy salon

Narożniki nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Są praktyczne i efektowne, a dzięki wielu różnym opcjom bardzo łatwo dopasować je do potrzeb użytkownika.