powrót

Jaki wybrać regał do ciemnego oraz jasnego wnętrza?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Planując urządzenie wymarzonego mieszkania, warto zacząć od określenia stylu, jaki ma panować w całym domu lub w poszczególnych pomieszczeniach. Następnie należy wybrać dominujące kolory podłóg i ścian, by móc dopasować meble i dodatki. Osobiste przedmioty i książki warto wyeksponować na regale. Czym się kierować przy wyborze odcienia mebla, by otrzymać wspaniały efekt?

Zasada kontrastów – eksponowanie mebli

Meble do pomieszczenia można dobierać, kierując się zasadą kontrastów. We wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym lub afrykańskim idealnie będzie wyglądał regał drewniany, na przykład wykonany z drewna akacjowego czy tekowego. Naturalny surowiec ociepli wnętrze, a mebel można dodatkowo wyeksponować, stawiając go na tle jasnej ściany. Klimat wnętrza podkreślą również dodatki: masywne ramki na zdjęcia i książki w skórzanych obwolutach lub afrykańskie maski i rzeźby wykonane z drewna. Do ich wyeksponowania przydadzą się półki na ścianę lub miejsce na regale.

Miłośnicy urokliwych wnętrz w stylu prowansalskim, gdzie ściany zostały pokryte odcieniem lawendy lub ciepłej szarości, docenią regał na książki, którego bryła ma strukturę bielonego, przecieranego drewna. Można na nim ustawić ulubione pozycje książkowe lub ceramikę: ozdobne talerze, dzbanki czy filiżanki, dodatki charakterystyczne dla Prowansji. We wnętrzu w tym stylu pięknie będą wyglądały półki ścienne z pachnącą lawendą w białych doniczkach.

Piękno kolorystycznej harmonii

Styl japoński jest jednym z tych, który najpełniej oddaje piękno harmonii. Jak urządzić mieszkanie, kierując się zasadami pochodzącymi z Kraju Kwitnącej Wiśni? Należy pamiętać, że styl japoński to stonowane kolory utrzymane w tonacji barw ziemi: biel, szarość, beże, brązy, delikatna zieleń i czerń. Ilość mebli jest ograniczona do minimum, można jednak wstawić do wnętrza jasny, narożny regał wykonany ze sproszkowanego metalu i płyty laminowanej, który przyciąga wzrok ciekawym układem niewielkich półek. Regał idealnie nadaje się do ustawienia niewielkich roślin doniczkowych, kilku książek czy pięknych przedmiotów, które dobierajmy kierując się zasadą umiaru.

Z myślą o osobach ceniących tradycyjne wnętrza i styl klasyczny, tworzone są kolekcje masywnych mebli utrzymanych w ciemnej kolorystyce. Na tle ścian utrzymanych w odcieniu beżu czy brązu, idealnie będzie wyglądał regał w barwie ciemnego drewna. Ciemny brąz jest na tyle uniwersalny, że pasuje do niego zarówno jasne, jak i ciemne obicie sofy. Najważniejsze, by wszystkie barwy w pomieszczeniu harmonizowały ze sobą. Szerokie półki regału pomieszczą pokaźną kolekcję książek, pamiątek i eleganckich dodatków. Na ulubione pozycje wydawnicze można również przeznaczyć pojedyncze, krótkie półki na książki.

Regał będzie się świetnie prezentował w salonie, niezależnie od stylu pomieszczenia. Wybierając odcień mebla można kierować się zasadą kontrastu i ustawić ciemny mebel na tle jasnej ściany lub postępować zgodnie z japońską harmonią i urządzić całe pomieszczenie, korzystając z palety barw ziemi. To, jaki będzie efekt, zależy od gustu właściciela mieszkania i tego, jakie dodatki zostaną umieszczone na półkach regału.