powrót

Jasne czy ciemne meblościanki - co wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Meble jasne czy ciemne – oto jest pytanie. Wbrew pozorom, jest to poważny dylemat, który musimy rozstrzygnąć, urządzając pokój, kuchnię czy salon. Od właściwej decyzji zależy bowiem, czy będziemy zadowoleni ze swojego wnętrza przez co najmniej kilka następnych lat. To właśnie kolor meblościanki rzuca się w oczy jako pierwszy i kształtuje ogólny wygląd pomieszczenia. Oto kilka istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.

Zalety jasnych mebli

Osoby, które są zwolennikami jasnych kolorów, powinny pamiętać, że meblościanki nowoczesne i w jasnych odcieniach sprawdzają się znakomicie w salonie, pokoju dziennym, sypialni, jadalni, a nawet przedpokoju. Po pierwsze dają one poczucie harmonii oraz wprowadzają spokój, który jest bardzo potrzebny, kiedy przebywamy w danym wnętrzu. Po drugie jasne, a zwłaszcza białe meble wydają się lekkie i nie przytłaczają przestrzeni, w której się znajdują. Białe meblościanki pokojowe to optymalne rozwiązanie w przypadku niewielkich i słabo doświetlonych pomieszczeń. W ten sposób jasne meble ratują małe pokoje i salony przed ponurym, przytłaczającym klimatem.

Jasne, a zwłaszcza białe meblościanki idealnie pasują zarówno do klasycznych, jak i awangardowych nowoczesnych wnętrz. Mogą to być zestawy segmentów potrzebnych w pokoju, czyli np. meblościanki z szafą lub skomponowane odpowiednio zestawy. Jasne meble mogą być wykonane z drewna, a także innych atrakcyjnych wizualnie materiałów. I przede wszystkim różnią się formą – od tradycyjnych wzorów po ultranowoczesne rozwiązania z miejscem na elektronikę i oświetlenie LED-owe.

Zalety ciemnych mebli

Jeśli ktoś potrzebuje mocnego akcentu w swojej aranżacji mieszkania, a wnętrze powinno być według niego urządzone z pazurem, wtedy wybór pada na ciemne meble. Świetnie wypadają one przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, w których nie przytłoczą optycznie wnętrza. Ciemne, a nawet wręcz czarne meblościanki do salonu czy pokoju to idealna propozycja dla tych, którzy oczekują od swojego mieszkania, by prezentowało się bardzo stylowo, gustownie i elegancko. Ciemne fronty meblościanki pięknie grają światłem, a pomieszczenie nabiera dzięki temu luksusowego charakteru.

Oczywiście także ciemne meble są dostępne na rynku w bardzo bogatym wyborze. Można zdecydować się na meblościankę z różnych materiałów, o różnej fakturze, z połyskiem lub bez. Warto też przemyśleć kwestię oświetlenia mebli, ponieważ światło LED-owe ciekawie ożywi ciemne meble w każdym pomieszczeniu. 

Jak zaaranżować jasną i ciemną meblościankę w pokoju?

Meblościanka i jej liczne zalety to jednak nie wszystko, ponieważ bardzo ważne jest również otoczenie, w którym ustawimy meble. Bardzo często meblościankę dobiera się pod względem podobieństwa do koloru podłogi lub ścian. Jasne meble, ściany i podłoga sprawdzają się oczywiście w niewielkich pomieszczeniach. Ciemne meble pasują do ciemnej podłogi. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie aranżacyjne, jednak w niektórych przypadkach potrafi wprowadzić do naszego pokoju monotonię i nudę, dlatego, jeśli mamy ku temu możliwości, warto przemyśleć opcję niezwykle modnych obecnie kontrastów. Dla zwolenników takiego rozwiązania, którzy nie boją się eksperymentować, istnieje wiele rozwiązań kontrastowego urządzenia salonu czy pokoju oraz ozdobienia go ciekawymi dodatkami.

Meblościanki pełnią ważną praktyczną funkcję w naszych domach. Jednak meble nie tylko nam służą. Powinny także podobać się domownikom. Ponadto, dobrze dobrane i współgrające z otoczeniem tworzą niepowtarzalną atmosferę domu. Sprawia to przede wszystkim kolor, nad którego wyborem, z dostępnej szerokiej gamy, należy się poważnie zastanowić.