powrót

Stwórz przytulne wnętrze dzięki tekstylnym dodatkom

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Trudno jest wyobrazić sobie dom pozbawiony tekstylnych dodatków. To właśnie one sprawiają, że wnętrza stają się ciepłe i przytulne. Jednocześnie wyrażają indywidualny charakter mieszkańców oraz nadają pomieszczeniom wyjątkowy klimat i charakter. W jaki sposób łączyć ze sobą tekstylia? Co zrobić, by dodatki były ozdobą naszego mieszkania? I wreszcie: o czym pamiętać, gdy dokonujemy zakupu? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Przede wszystkim umiar

Dodatki stworzone z tkanin, choć tworzą w domu przytulną atmosferę, dobierane powinny być z umiarem. Jeśli zdecydujemy się na grube, ciężkie zasłony tuż obok ciemnego, mięsistego dywanu, prawdopodobnie przytłoczymy pomieszczenie i sprawimy, że optycznie będzie wydawało się mniejsze. Wybierając tekstylia, tak jak inne dodatki, należy kierować się poczuciem estetyki i zasadą, zgodnie z którą mniej znaczy więcej.

 

Spójność aranżacji

Decydując się na tekstylne dekoracje salonu, należy mieć na uwadze pozostałe elementy jego wystroju. Zastanówmy się, jakie kolory tkanin go dopełnią i sprawią, że pomieszczenie zyska niepowtarzalny, stylowy charakter. Unikajmy chaosu – postawmy na dodatki, które do siebie pasują. Dzięki temu aranżacja salonu będzie spójna, a pomieszczenie sprzyjające relaksowi i wypoczynkowi. Można połączyć tekstylia o podobnych kolorach – np. poduszki z narzutami, narzuty z tapicerką mebli czy zasłony z barwą dywanu.

Rodzaj tkaniny

Tym, na co bezwzględnie należy zwrócić uwagę, jest rodzaj tkaniny. Gdy kupujemy tekstylia, upewnijmy się, że ta, którą wybieramy, odpowiadać będzie naszym potrzebom i oczekiwaniom. Na brak wyboru z pewnością nie można narzekać. Można zdecydować się na tkaniny z włókien naturalnych (np. wełna, satyna, len, muślin, bawełna), syntetycznych, sztucznych lub mieszanych. Wybierając materiał, należy sprawdzić, jakie są jego właściwości. W przypadku zimowego pledu upewnijmy się, że jest z dodatkiem wełny i zimą zabezpieczy nas przed chłodem, jeśli kupujemy zasłony – sprawdźmy, czy materiał, z którego są wykonane, jest odporny na płowienie.

Detale

Kupując tekstylia do swojego mieszkania, upewnijmy się, że będą nie tylko estetyczne, ale także praktyczne i funkcjonalne. Czy zasłony zapewnią odpowiednie zaciemnienie pokoju? Czy pokrowce poduszek są zdejmowane i będzie można w prosty sposób je wybrać? Czy nie skurczą się w praniu? To pytania, na które warto poznać odpowiedź, by uniknąć nietrafionego zakupu i niepotrzebnych wydatków.

 

By odmienić swoje mieszkanie i nadać mu inny niż dotychczas charakter, nie musimy kupować nowych mebli i przeprowadzać generalnego remontu. Wystarczy, że zainwestujemy w stylowe akcesoria. Pamiętajmy jednak, by pasowały do wnętrza pod względem stylistyki. Turkusowe dodatki do salonu będą doskonałą propozycją do pomieszczeń, w których dominują szarości, złote – do salonów i sypialni w odcieniach granatu. Bardziej niż trendami, kierujmy się własnym gustem i indywidualnymi preferencjami. W ten sposób sprawimy, że w swoich wnętrzach czuć się będziemy przyjemnie i komfortowo.