Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jesienne oświetlenie - lampy do czytania

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Chwile spędzone na kanapie, z dobrą książką i filiżanką herbaty, są bezcenne. Aby cieszyć się tą przyjemnością przez długie lata, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Lampa do czytania o zbyt mocnym lub zbyt słabym świetle to prawdziwa zagłada dla naszego wzroku.

Jak wybrać najlepszą lampę do czytania?

Młode osoby często zapominają, jak zły wpływ na ich wzrok ma lektura z nieprawidłowo ustawioną lampą. Dopóki nie narzekamy na pogorszenie widzenia, dopóty nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym zmysłem jest wzrok i nadwyrężamy go bez zastanowienia. Wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o kondycję oczu – dobra lampa, która nie zmusza nas do dodatkowego wysilania oczu w celu swobodnego czytania, to absolutna podstawa wyposażenia salonu i sypialni każdego książkoholika.
Nawet dobra lampa okaże się bezużyteczna, jeżeli zablokujemy dostęp światła. W czasie czytania należy zwracać uwagę, czy nie zasłaniamy lampy własną głową, ramieniem cz inną częścią ciała. Sprawa wygląda analogicznie z oświetleniem biurkowym – osoby praworęczne zawsze ustawiają lampy po lewej stronie, zaś leworęczne – po prawej. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku ustawienia lampy stojącej (np. metalowej lampy stojącej, czy lampy stołowej z kryształkami) lub montażu lampy wiszącej nad kanapą czy fotelem.
Lampka do czytania powinna być ustawiona nieco z tyłu i z boku, aby oświetlać książkę pod odpowiednim kątem, tuż za ramieniem czytelnika. Aby zachować wzrok w dobrej kondycji, nie narażajmy oczu na bliski kontakt ze źródłem światła – „ukrycie” lampy zapewnia najwyższy komfort czytania.

Czy oświetlenie sufitowe wystarczy?

Oświetlenie sufitowe, nawet bardzo mocne, nie jest wskazane przy czytaniu książek czy rozwiązaniu krzyżówek.
Lampa do czytania daje skupione światło, które pada bezpośrednio na książkę. W tym celu sprawdzą się najlepiej lampy podłogowe do czytania z regulowanymi kloszami, które doskonale wpisują się w założenia stylu nowoczesnego i skandynawskiego. Oświetlenie z metalowym szkieletem i kloszem w intensywnych kolorach sprawdzi się także we wnętrzach industrialnych. Zwolennicy klasycznych rozwiązań mogą wybrać lampę tradycyjną ze szklanym kloszem albo materiałowym abażurem. Dużą popularnością cieszą się modele o ceramicznej podstawie z delikatnymi wzorami nawiązującymi do rodzimego folkloru.

Źródło światła w lampach do czytania

Aby lampa zachowała swoją funkcjonalność i sprawdziła się podczas czytania, należy dobrać odpowiednie źródło światła. Rynkowa oferta żarówek jest bardzo bogata – klienci mają do wyboru: LED-y, świetlówki kompaktowe, a także zwykłe żarówki żarowe i halogeny. Oświetlenie powinno być silniejsze niż w lampach sufitowych i ozdobnych, ale nie odbiegać od barwy światła naturalnego – najlepiej dobrać barwę neutralną bądź nieco chłodniejszą, która nie obciąża wzroku w dużym stopniu, oscylującą w granicach 4000K. Ogromne znaczenie ma wskaźnik oddawania kolorów Ra. Parametry tego wskaźnika, w przypadku doboru oświetlenia punktowego do czytania, nie powinny schodzić poniżej poziomu 80 Ra.

Osoby o słabszym wzroku, które chcą stworzyć prywatny kącik czytelniczy z indywidualnie dobranym oświetleniem, mogą zdecydować się na wariant nowoczesny – lampy halogenowe. Halogeny są niezwykle estetycznym dodatkiem do nowoczesnych sypialni i salonów. Mogą być montowane, np. na półkach z karton-gipsu usytuowanych nad łóżkiem. Stosując nietypowe oświetlenie, nie tylko ułatwimy sobie wykonywanie codziennych czynności, ale także ożywimy wnętrze i wydobędziemy jego unikalny charakter. Ciekawe modele lamp do czytania znajdą Państwo na stronie Salonów Agata – duży wybór produktów sprawi, że zarówno fani klasyki, jak i minimalistycznych, nowoczesnych aranżacji, znajdą coś dla siebie.