Andrzejkowy wieczór - pomysły na wróżby i dekoracje
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Andrzejki z pewnością zawsze będą kojarzyć się ze szczerym przywiązaniem do wróżb z czasów dzieciństwa. Kto długo przeżywał imię, wybrane poprzez ukłucie wielkiej tarczy-serca szpilką lub godzinami rozmyślał nad kształtem woskowego artefaktu, ten dobrze wie, jak ważny był wieczór andrzejkowy. To idealny moment na pożegnanie jesieni i powitanie czekającego tuż za rogiem sezonu bożonarodzeniowego.
Przyszłość widzę
Choć andrzejkowe wróżby nie wywołają już w nas takich emocji jak w okresie szkolnym, dzięki nim możemy urozmaicić wieczorne spotkanie. To także świetna okazja do przyozdobienia mieszkania specjalnie na tę okazję. Kto wie, być może dzięki takim niewinnym zabawom odżyje w Was dziecięca wiara w magię? Napoje, podane w eleganckich kieliszkach, na pewno będą sprzyjać spotkaniom w wieczór andrzejkowy. Wróżby warto rozpocząć wtedy, gdy impreza już na dobre się rozkręci.
Nie może oczywiście zabraknąć kultowego lania wosku przez klucz do miski z wodą. Wspólne interpretowanie uzyskanych kształtów w kontekście przewidywania przyszłości to świetna zabawa. Równie dobrze sprawdzi się stara jak świat wróżba z butami ustawianymi w kierunku progu lub słynne rzucanie za siebie skórki z obranego jabłka i odgadywanie pierwszej litery imienia przyszłej miłości. Jeśli na imprezie przeważają single, wieczór andrzejkowy możemy dodatkowo umilić klasycznym przekuwaniem serca z imionami. Im bardziej wymyślne i nieprawdopodobne imiona się tam znajdą, tym więcej będziemy mieć śmiechu podczas celowania szpilką.
Światło i cień
W Andrzejki, podobnie jak w Halloween, najważniejszy jest tajemniczy, mistyczny klimat. Planując więc prywatkę, warto unikać mocnego górnego oświetlania. Lepiej sprawdzi się lampa podłogowa. Doskonałe wrażenie uzyskamy jednak łącząc delikatną, nastrojową iluminację, np. w postaci łańcucha świecących kul (tzw. cotton balls, które mogą umilić niejedno późniejsze spotkanie świąteczne) z pokaźną liczbą rozmaitych świec. Najlepiej maksymalnie zróżnicować wykorzystane światełka. Część możemy umieścić w ciekawych lampionach (np. w kształcie sowy), inne w słoikach lub na tacach z wodą.
Kolorowe świece w odcieniach złota i srebra, ozdobione brokatem nadadzą andrzejkowej sali dodatkowej magii. Strzałem w dziesiątkę będzie także mały kominek, wewnątrz którego umieścimy podgrzewacz, zaś na górze ustawimy zapachowy wosk lub pachnący olejek. W ten sposób nie tylko wzbogacimy wnętrze o dotykowe dekoracje na andrzejki, ale także zapewnimy przyjemny zapach i przytulną aurę.
Andrzejkowe przysmaki i dekoracje
Żadna dobra impreza andrzejkowa, niezależnie od tego, jak przebojowe i zabawne okażą się wróżby, nie obejdzie się bez specjalnych przysmaków. Najlepsze dekoracje stołu na andrzejki to właśnie dobrze wyglądające przekąski. Warto więc wcześniej zaopatrzyć się w niebanalne formy na muffinki i inne cukiernicze akcesoria. Babeczki z motywami wróżbiarskimi i magicznymi z pewnością przypadną do gustu gościom listopadowego przyjęcia. Nie może także zabraknąć andrzejkowych przekąsek i koreczków, podanych w szklanych salaterkach lub talerzach z tajemniczymi deseniami.
Nie zapominajmy też o innych dekoracjach, które pomogą uzyskać osobliwą aurę niezwykłości. Im więcej migających świeczek w otoczeniu rozmaitych ażurowych przedmiotów, tym wyraźniejsza okaże się gra światła i cienia. Dodatkowe dekoracje andrzejkowe na stół możemy także łatwo stworzyć samemu, np. wykorzystując dary jesieni, takie jak suche liście, kasztany czy żołędzie. W połączeniu z pieczonymi jabłkami na patykach, porozrzucanymi kartami do wróżb i mnogością świec, będą się prezentować iście magicznie.
Przykładowe akcesoria i dekoracje