powrót

Kiedy mała księżniczka dorasta. Metamorfoza: pokój dziewczynki – pokój nastolatki

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Moment, w którym dorasta córka to szczególny czas, kiedy zmieniają się jej potrzeby i gust. Nic więc dziwnego, że dotychczasowy bajkowy wystrój pokoju dla dziewczynki przestaje być dla niej atrakcyjny. Zabawki na półkach zbierają kurz, brakuje miejsca na kosmetyki i ubrania, a strefa nauki okazuje się za mała. Jak odmienić wystrój wnętrza, by stworzyć komfortową przestrzeń dla nastolatki, w której z przyjemnością będzie spędzać wolny czas, uczyć się i odpoczywać?

Nowa kolorystyka

Całkowita zmiana aranżacji pokoju dla dziewczynki to szczególne zadanie, do współpracy należy bowiem zaprosić dorastającą córkę. To właśnie partnerskie podejście do ustalania szczegółów jest kluczem do udanej metamorfozy. Od czego zacząć? Przede wszystkim warto zastanowić się nad kolorystyką pomieszczenia, która pozwoli odejść od typowo dziecięcych barw na rzecz nowych odcieni. Ważne, by nastolatka wybrała tonacje, w których czuje się najlepiej: mogą to być zarówno surowe szarości, jak i ciepłe żółcie czy dziewczęce róże. Oklejenie części ścian nowoczesną tapetą o geometrycznym wzorze to kolejny pomysł na szybką i skuteczną zmianę oprawy wnętrza.

Funkcjonalne kolekcje mebli

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich mebli, które przemienią dziecięcy wystrój pokoju dla dziewczynki w poważną i komfortową przestrzeń dla nastolatki. Na tym etapie warto ustalić styl, w jakim urządzone będzie wnętrze. Jeśli nastolatka nie ma sprecyzowanej wizji, dobrze postawić na klasyczne kolekcje, które z biegiem czasu, za sprawą dodatków, nabiorą indywidualnego charakteru. Białe meble z drewnianymi akcentami świetnie odnajdą się w aranżacjach inspirowanych skandynawskim designem, a ich uniwersalny charakter będzie odpowiedni do różnego rodzaju akcesoriów. Jeśli pokój dla dziewczynki ma wyróżniać przytulny klimat, warto sięgnąć po meble młodzieżowe w kolorze jasnego dębu z ciekawym wariantem szarych frontów.

Wygodna strefa nauki

W trakcie metamorfozy należy zwrócić szczególną uwagę na aranżację strefy nauki. Urządzona pod kątem potrzeb nastolatki, pozwoli jej swobodnie odrabiać lekcje, uczyć się do testów czy pracować przy komputerze. Dotychczasowe małe biurko dobrze więc będzie zastąpić większym modelem wyposażonym w szuflady bądź dostawić do niego praktyczny kontenerek. Przyda się także fotel z komfortowym oparciem oraz opcją regulacji wysokości siedziska. Nie można zapomnieć o dodatkach: tablicy magnetycznej czy prostej półce, na której zmieszczą się ulubione przedmioty lub ramki na zdjęcia. Ustawiony obok biurka regał lub przywieszone na ścianie półki stworzą w strefie nauki funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, pudełek na drobiazgi i segregatorów z notatkami.

Przytulna strefa relaksu

Pokój dla dziewczynki to miejsce podporządkowane zabawie. Jednak przestrzeń urządzona z myślą o nastolatce to wnętrze, w którym kącik wybryków przeistacza się w wygodną strefę relaksu. To w niej może odpocząć po stresującym dniu w szkole, siadając w stylowym fotelu i czytając książkę. A gdy córka zaprosi do siebie koleżanki, strefa ta z powodzeniem sprawdzi się jako miejsce spotkań. Wystarczy dostawić dodatkowe pufy i niewielki stolik kawowy, by w pokoju zmieścili się wszyscy znajomi. Przytulny klimat podkreślą tekstylne dodatki: miękkie narzuty czy poszewki z nadrukami.

Akcesoria w formie świeczników, lamp stojących czy miękkich dywanów nadadzą aranżacji ostateczny kształt. To również doskonały sposób, by nastolatka mogła uzupełnić pomieszczenie o przedmioty, które oddają jej gust i charakter. Liczne poduszki podkreślą dziewczęcy, romantyczny nastrój pokoju, z kolei oryginalne obrazy i grafiki pozwolą zaakcentować jej zainteresowania. Co więcej, dodatki w określonych odcieniach pomogą córce otoczyć się ulubionymi kolorami, dzięki czemu poczuje się w pełni właścicielką nowego wnętrza. 

Jak zmienić pokój dla dziewczynki w przestrzeń dedykowaną nastolatce? Przede wszystkim należy wspólnie zastanowić się nad metamorfozą, stawiając na funkcjonalne kolekcje mebli, wygodne wyposażenie strefy relaksu i dodatki, które pozwolą dorastającej córce wyrazić siebie.