powrót

Komplet wypoczynkowy do salonu – jakie funkcje ma spełniać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Głównym zadaniem kompletu wypoczynkowego w salonie jest zapewnienie komfortowej strefy do wypoczynku. Ale zakres funkcji, które narożnik, sofa czy fotele mogą pełnić w pomieszczeniu, jest znacznie szerszy. Jakie meble więc wybrać, aby optymalnie wykorzystać dostępny metraż? Przestrzeń salonu można zagospodarować na kilka sposobów.

Komfortowa strefa relaksu

Odpoczynek w salonie niejedno ma imię: to tu domownicy kierują się, aby znaleźć chwilę wytchnienia po ciężkim dniu, poczytać książkę lub wspólnie pooglądać telewizję. Salon pełni też rolę pokoju gościnnego, w którym odbywają się spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Przed wyborem mebli do wypoczynku, warto w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę z własnych oczekiwań, a następnie dopasować je do możliwości przestrzennych pomieszczenia.

Niewątpliwie jednym z najwygodniejszych sposobów na relaks w przestronnym salonie będzie narożnik. Jego pokaźne gabaryty pozwolą wygodnie się ułożyć, a w razie potrzeby zapewnią także dużą ilość miejsc siedzących dla domowników i gości. Co więcej, narożnik z regulowanymi zagłówkami i wysuwanym siedziskiem będzie doskonałym wyborem do odpoczynku zarówno w pozycji siedzącej, jak i półleżącej. Praktycznym dodatkiem w niektórych modelach jest wkomponowany w mebel obrotowy stolik czy nawet niewielki barek z drewnianym blatem, na który można odłożyć pilot do telewizora, książkę czy szklankę z napojem. Z kolei narożniki modułowe pozwalają dowolnie formować ostateczny kształt mebla i dopasować go do wymiarów pokoju.

Duże narożniki potrzebują jednak sporo wolnego miejsca, a ich konstrukcja może okazać się zbyt masywna w stosunku do niewielkiego pomieszczenia. W mniejszych salonach idealnie zaprezentuje się wygodna sofa – szary mebel wsparty na drewnianych nóżkach z pewnością nie przytłoczy wnętrza. Zaokrąglona bryła, wysokie podłokietniki i miękkie poduchy to elementy sprawiające, że odpoczynek na kanapie będzie przyjemny i komfortowy. Na rynku dostępne są sofy o różnorodnych kształtach i wymiarach, a ich tapicerka często zdobiona jest wyrazistym kolorem – to świetna pomysł, aby stworzyć oryginalny i przykuwający uwagę komplet wypoczynkowy w salonie.

Sofa z funkcją spania

Służący w ciągu dnia odpoczynkowi i spotkaniom w gronie znajomych pokój, wieczorem może zmienić się w funkcjonalną sypialnię. W domu, w którym brakuje pomieszczeń na zapewnienie komfortowej strefy snu dla domowników czy gości, doskonale sprawdzi się sofa z funkcją spania. Podczas jej wyboru warto zwrócić uwagę na mechanizm rozkładania, który szybko i sprawnie pozwoli zmienić kanapę w wygodne łóżko. W małych mieszkaniach istotna z pewnością okaże się także obecność pod siedziskiem schowka na pościel – zapewni on dodatkowe miejsce do przechowywania i pomoże zapanować nad porządkiem w pokoju. Sofa z funkcją spania często wybierana jest przez właścicieli kawalerki – odpowiednio ustawiona stanowi świetny sposób na oddzielenie przestrzeni do odpoczynku od kącika do nauki czy strefy jadalnej.

Komplet wypoczynkowy – atrakcyjna aranżacja salonu

Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń, a jego wystrój jest wizytówką całego domu. Zakup mebli wchodzących w skład tego samego zestawu gwarantuje stworzenie spójnego i harmonijnego wystroju. Jednak aby stworzyć ciekawą i modną aranżację, warto pokusić się o odrobinę szaleństwa, wybierając fotele lub pufy w odmiennym kolorze.

Tradycyjny komplet wypoczynkowy w wielu domach stanowi sofa i dwa fotele. To zestaw, który zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych. Połączenie większej kanapy i foteli może jednak okazać się zbyt przytłaczające dla małego pomieszczenia, dlatego w towarzystwie kanapy czy narożnika często lepiej ustawić mniejsze pufy. W sprzedaży znaleźć można kilka rodzajów puf. Elegancko i stylowo wyglądają pufy na drewnianych nóżkach, a egzemplarze z kwiatową tapicerką będą wspaniałą ozdobą salonu urządzonego w romantycznym stylu. Pufa-ławka zapewni miejsce siedzące dla kilku osób, z kolei pufa typu worek dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając wygodę i nowoczesny design. Ogromną zaletą puf jest ich mobilność. Tapicerowane pufy w kształcie walca lub kwadratu można umieścić wokół stolika kawowego podczas spotkania za znajomymi, a w ciągu dnia przesunąć pod ścianę, by zapewnić pełną swobodę poruszania się po pomieszczeniu.

Opinia ekspertów na temat mebli do salonu mówi jedno – ich wybór nie powinien być przypadkowy. Komplet wypoczynkowy to często dominujący element aranżacji salonu, dlatego warto zwrócić uwagę zarówno na aspekt funkcjonalny, jak i walory dekoracyjne.