powrót

Sofa z funkcją spania - na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nikogo nie trzeba przekonywać, że najbardziej komfortowy sen gwarantuje gruby, solidny materac. Czasami jednak rozmaite okoliczności sprawiają, że nie możemy pozwolić sobie na szerokie łoże. Znaczna część z nas mieszka w sporych, ale wielofunkcyjnych pokojach, gdzie wstawienie dwuosobowego łóżka oznaczałoby po prostu bardzo nieefektywne wykorzystanie przestrzeni. Wówczas warto wziąć pod uwagę sofy i wersalki do spania. W zależności od tego, czy mają one służyć do użytku codziennego, czy raczej będą jedynie miejscem do spania dla gości, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na kilka elementów.

Dobrze to zaplanuj

Zanim udamy się do sklepu, powinniśmy dobrze zaplanować i wymierzyć przestrzeń, jaką dysponujemy. Nie polegajmy w tej kwestii tylko na pamięci i przeczuciu, że dany mebel będzie świetnie pasował do danego wnętrza. Często sklepowe wypoczynki pośród innych kompletów prezentują się inaczej niż w rzeczywistości. Jeśli nasze pomieszczenie jest jednocześnie sypialnią, pokojem dziennym i gabinetem, odpowiedni projekt jest kluczowy, by potem nie okazało się, że zbyt duża sofa z funkcją spania po rozłożeniu blokuje dojście do drzwi lub szafy. W przypadku niedużych mieszkań opartych na otwartej przestrzeni doskonale sprawdzają się małe narożniki, które nie tylko zapewniają nieco więcej miejsca do siedzenia, lecz także z łatwością wydzielają strefę salonową od kuchenno-jadalnianej.

Ergonomia dobrej sofy

Oprócz dobrego rozplanowania przestrzeni, najważniejszym kryterium przy wyborze sofy do spania jest kwestia, jak często będzie ona wykorzystywana jako łóżko. To podstawowy argument, który wymusi na nas pewien kompromis. Jeśli interesuje nas sofa z funkcją spania codziennego, wygoda leżenia musi być priorytetem. Nie zawsze bowiem komfortowe siedzenie na złożonym meblu oznacza, że w takiej samej wygodzie spędzimy na nim noc. Wybierając mebel do salonu, pamiętajmy, aby położyć się choć na chwilę na interesującym nas modelu i sprawdzić, czy na pewno odpowiada nam kształt i długość sofy. W wypadku, gdy wypoczynek ma być rozkładany tylko kilka razy w roku, w razie nagłych sytuacji, aspekt wygody nie będzie już tak istotny – wtedy spokojnie możemy kierować się wyznacznikiem estetycznym.

Oprócz komfortu leżenia, drugim najważniejszym kryterium jest sposób rozkładania sofy. Przy codziennym użytkowaniu najlepiej poszukać kompletu z materacem wysuwanym do przodu. Taki system nie tylko zapewni wygodę spania, lecz także nie wymaga odsuwania mebla od ściany. Dla osób ceniących sobie twardsze podłoże i bardzo szybką transformację sofy w łóżko, idealne będą wersalki z tradycyjnym mechanizmem „klik-klak”. Wśród takich modeli znajdują się również sofy jednoosobowe rozkładane do spania, zajmujące niedużo miejsca i doskonale sprawdzające się w sytuacji niespodziewanych gości. Najważniejsze to znaleźć najwygodniejszy dla siebie system otwierania, w końcu będzie to jedna z codziennych czynności.

Powierzchnia i wnętrze

Zwróćmy także uwagę na pojemność skrzyni. Sofa z pojemnikiem na pościel to dziś standard, lecz warto zawsze sprawdzić, czy przestrzeń ta jest łatwo dostępna i czy zmieści wymagane przez nas minimum rzeczy. Wiele modeli wyposażonych jest w skrzynie, w których znajdzie się miejsce na znacznie więcej niż tylko pościel, z której korzystamy na co dzień. Wówczas zyskujemy dodatkową, niezwykle pojemną szafkę na rzadko używane tekstylia czy gościnne zestawy ręczników i koców. Taki schowek okaże się szczególnie pomocny zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach, w których nie możemy pozwolić sobie na dodatkowe meble do przechowywania.