powrót

Kwadratowe czy okrągłe stoliki?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Mieszkanie składające się z ładnie pomalowanych ścian i równo położonych posadzek jest dość surowe. Indywidualnego charakteru zaczyna nabierać dopiero po wprowadzeniu do wnętrz odpowiednich mebli. To one nadają styl każdemu wnętrzu. By całość prezentowała się elegancko i spójnie, powinny pasować do wizji mieszkania. W przytulnie urządzonym salonie dobrze zaplanować miejsce na funkcjonalne stoliki. Jakie modele wybrać: kwadratowe czy okrągłe?

Stoliki okrągłe

Stolik kawowy  może być kwadratowy lub okrągły. Wyboru kształtu dokonuje osoba urządzająca mieszkanie i jest on zależny od jej osobistych preferencji. Istnieją jednak pewne zasady, którymi warto się kierować. Okrągły mebel doskonale będzie się prezentował ustawiony między dwoma fotelami. Taka kompozycja nawiązuje do stylu angielskiego. Masywne, ale miękkie siedzenia, obite tkaniną w drobne kwiatki, ustawione pod oknem zasłoniętym licznymi firankami i zasłonami. Na okrągłym stoliku warto podawać herbatę z odrobiną mleka o piątej, nawiązując do brytyjskiej tradycji. Wydzielona przestrzeń, gdzie można oddawać się lekturze, korzystając z masywnej lampy z orientalnymi ornamentami to nawiązanie do stylu kolonialnego. W kąciku z drewnianym krzesłem warto podtrzymać niepowtarzalny klimat i ustawić zieloną roślinę w donicy, na przykład piękną i egzotyczną palmę. 


Stoliki prostokątne

Stoliki w kształcie prostokąta są obecnie bardzo popularne, a na rynku dostępnych jest wiele ich modeli, począwszy od bardzo klasycznych w jasnych lub ciemnych kolorach z jedną półką pod blatem, poprzez masywne ławy, aż do mebli w oryginalnym nieregularnym kształcie. Jaki stolik do salonu wybrać? Taki, który jest najbardziej funkcjonalny. Liczna rodzina, która ma zwyczaj spożywać podwieczorek na miękkiej kanapie, ucieszy się z szerokiego blatu, ponieważ można na nim postawić wszystkie talerzyki i szklanki. Osoba, która najlepiej relaksuje się podczas cotygodniowego przeglądu prasy, chętnie rozłoży wszystkie czasopisma i gazety na większym stoliku, a miłośniczka robótek ręcznych zyska przestrzeń niezbędną do pracy. Tam, gdzie dużo się dzieje, doskonałym wyborem będzie również rozkładana ława – mebel nieco większy od tradycyjnego stolika, którego potencjał sprawia, że można go z łatwością dostosować do potrzeb.

Stoliki dedykowane

Wspólne spędzanie czasu całą rodziną to również odpoczynek przy ulubionych serialach czy filmach. Stolik pod telewizor to najczęściej dużych rozmiarów szafka, na której blacie można ustawić dowolny model. Jej szerokie półki i szuflady zmieszczą płyty DVD, piloty, a nawet ważne dokumenty. Miłośnicy nowoczesnych technologii na pewno ucieszą się, gdy w ich mieszkaniu pojawi się niezwykle wygodny stolik pod laptopa. Można z niego korzystać w dowolnym miejscu w mieszkaniu, najlepiej sprawdza się przystawiony do kanapy lub fotela. Można wówczas odpoczywać w wygodnej pozycji podczas przeglądania stron internetowych czy rozmów z przyjaciółmi.

Wybieranie nowych mebli do świeżo urządzonego mieszkania to bardzo przyjemne zajęcie. Może jednak powodować emocje i wątpliwości, czy podjęta decyzja jest tą odpowiednią. Warto uświadomić sobie, że każda aranżacja, czy pojawią się w niej stoliki okrągłe, czy też modele z blatem prostokątnym, jest niepowtarzalna i wyjątkowa, ponieważ stanowi odzwierciedlenie gustu właściciela mieszkania.