powrót

Łóżko z pojemnikiem na pościel czy bez?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kiedy potrzebujemy nowego łóżka do sypialni, wybieramy się do sklepu i wtedy najczęściej pojawia się dylemat – co wybrać? Łóżko z pojemnikiem na pościel czy bez niego? Dodatkowy schowek pod materacem na pewno jest praktycznym rozwiązaniem, oszczędzającym miejsce w małym pokoju. Kiedy natomiast zależy nam głównie na wygodzie, a jednocześnie dysponujemy większą ilością miejsca na pościel w szafie, lepiej wybrać łóżko bez pojemnika. To rozwiązanie polecane jest także w przypadku, kiedy w sypialni stosujemy ogrzewanie podłogowe, zapewnia bowiem lepszą cyrkulację powietrza.

Łóżka na stelażu z materacem

Podobno najzdrowszy sen zapewniają łóżka do sypialni na drewnianej ramie, której podstawę stanowią nogi. W tym przypadku przestrzeń pod łóżkiem pozostaje pusta, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i wentylację materaca. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy w domu alergika uczulonego na roztocza, grzyby czy inne mikroby. Stelaż wykonany z drewna sosny wykazuje dodatkowo właściwości elektrostatyczne, hamujące wirowanie kurzu w pomieszczeniu.
Łóżka sypialniane bez zabudowanego dna to najlepszy wybór również wówczas, kiedy ogrzewanie w sypialni jest podłogowe. Równomierne rozłożenie temperatury i wspomniana już swobodna cyrkulacja powietrza zapewniają najwyższy komfort snu.
Na łóżko bez skrzyni możemy sobie pozwolić wtedy, kiedy mamy dość spore mieszkanie czy dom i dysponujemy dużą garderobą. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej ilości miejsca, by zmieścić pościel, sezonową odzież czy dodatkowe poduszki, warto zaopatrzyć się w schowek pod łóżkiem, który pozwoli uzyskać ponadprogramową przestrzeń. 

Łóżko tapicerowane z pojemnikiem na pościel

W małym mieszkaniu liczy się każdy centymetr, a każdy dodatkowy mebel ma ogromne znaczenie. Przestrzeń powinna być zorganizowana z jak największą dbałością tak, by wnętrze było optymalnie zagospodarowane. W trakcie planowania należy uwzględnić potrzebę posiadania miejsca na drobne przedmioty oraz na obiekty, które nie zdobią, a zagracają powierzchnię.
Łóżka do sypialni z dodatkowym pojemnikiem są stworzone do tego typu wnętrz. Czy to łóżka młodzieżowe na drewnianym stelażu z materacem, czy rozkładane wersalki, pozwalające zaoszczędzić przestrzeń. Jeśli pozwalają na to możliwości, nawet w małym pokoju nie powinno zabraknąć mebli typu duża szafa na ubrania, czy praktyczne szafki nocne do sypialni, które pomieszczą dodatkowo bieliznę lub książki.

Zazwyczaj skrzynię na pościel, umieszczoną pod materacem, posiadają łóżka sypialniane tapicerowane lub luksusowe modele kontynentalne. Istnieje także możliwość dokupienia tego elementu oddzielnie, jako dodatkowej opcji do łóżka na stelażu. Pojemnik na pościel to najlepszy wybór dla niewielkiej sypialni. Mebel pełni wówczas dwie funkcje – wypoczynkową i praktyczną, do przechowywania potrzebnych rzeczy.
Dzięki rozwiązaniu, jakim jest rozkładana wersalka czy łóżko z pojemnikiem na pościel, zaoszczędzimy miejsce oraz zmieścimy w sypialni dodatkowe meble, takie jak np. szafka nocna. Lepiej jest sprytnie uporządkować przestrzeń w sypialni, wykorzystując do tego pojemnik pod materacem, niż przytłaczać pomieszczenie wielką szafą, obok której ledwo zmieścimy mebel do spania.
Łóżko z pojemnikiem przyda się nam zatem na niewielkich metrażach, w kawalerkach, w pokoju dziecka lub nastolatka. Natomiast nowoczesne łóżko kontynentalne czy umieszczone na drewnianej ramie, bez schowka, sprawdzą się na większych powierzchniach, gdzie funkcjonalność pełni drugorzędną rolę.