powrót

Wygoda na pierwszym miejscu, czyli jak wybrać stelaż do łóżka?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wybierając materac do łóżka, sprawdzamy, czy ma odpowiedni dla naszej wagi stopień twardości, wystarczającą liczbę stref komfortu i czy zastosowano w nim hipoalergiczne wypełnienie. A na co zwracać uwagę, gdy wybieramy stelaż do łóżka? Jak wybrać taki model, który zapewni nam nie tylko zdrowy i bezpieczny sen, ale także wygodę?

Materiał wykonania

Na rynku dostępne są różnego rodzaju stelaże, które zwykle wykonuje się z drewna, najczęściej sosnowego lub bukowego. Niektóre dodatkowo powlekane są folią ochronną, która zabezpiecza stelaż pod materac przed wilgocią lub zniszczeniem. Jeśli zależy nam na stelażu, który ma nam służyć przez lata, stelaż powlekany folią z pewnością będzie odpowiednim wyborem.

Rodzaje stelaży

Do najbardziej popularnych stelaży pod materac należą modele elastyczne typu flex. Podobnie, jak stosowane coraz rzadziej, klasyczne stelaże typu ruszt i stelaże rolowane na taśmie, składają się one z drewnianej ramy i listewek. W przeciwieństwie do modeli tradycyjnych, listwy mocowane są do obudowy za pomocą plastikowych kieszonek. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że pod wpływem nacisku delikatnie się uginają. W wielu modelach, w środkowej części stelażu umieszcza się regulację twardości, dzięki czemu użytkownik może dostosować ją do swoich osobistych preferencji. To oczywiście nie koniec możliwości! Niektórzy decydują się na zakup stelaża z nogami, który jest doskonałą alternatywą dla łóżka, zwłaszcza w niewielkich przestrzeniach. Inni stawiają na nowoczesne modele, regulowane ręcznie lub elektrycznie oraz te zaawansowane technologicznie, które dostosować można do własnych preferencji za pomocą pilota. Takie rozwiązanie stosują szczególnie osoby obłożnie chore, które nie mają możliwości swobodnego poruszania się. W sklepach dostępne są również stelaże podnoszone ze specjalnym pojemnikiem na pościel. Swoją konstrukcją przypominają stelaże typu flex i należą do najbardziej praktycznych i wygodnych w obsłudze ze wszystkich modeli.

Stelaż to nie wszystko

Odpowiedni dobór stelaża, choć jest bardzo ważny, nie zagwarantuje nam komfortu i wygody w czasie snu, jeśli nie będzie towarzyszyć mu przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb materac. Ten, niezależnie od tego, czy decydujemy się na materac 160 x 200, czy większy bądź mniejszy, powinien mieć odpowiednie wypełnienie, stopień twardości i liczbę stref komfortu. Stelaże zwykle występują w tych samych rozmiarach co materace, zatem ich dobór nie sprawi nam trudności.

 Zarówno materace 160 x 200, jak i mniejsze czy większe modele, wymagają zwykle odpowiedniego stelaża. Ten powinniśmy zawsze starać się dopasować do naszych oczekiwań oraz indywidualnych potrzeb. Jeśli często czytamy w łóżku książki, odpowiedni będzie model z regulowanym zagłówkiem, jeśli kupujemy stelaż dla osoby chorej – powinien być on wyposażony w funkcję regulowania za pomocą pilota. Korzystanie z takiego stelaża zapewni choremu zdrowy, bezpieczny sen i w znaczącym stopniu poprawi jego jakość i komfort.