Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jaki materac wybrać — twardy czy miękki?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nadszedł czas na wymianę łóżka i zastanawiasz się, jaki wybrać materac? Wybór odpowiedniego produktu wcale nie jest taki prosty: terminy techniczne, różne materiały, grubości i wymiary wcale nie pomagają w podjęciu decyzji. Wybór materaca ma jednak fundamentalne znaczenie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiedni model.

Idealny materac, czyli jaki?

Zacznijmy od podkreślenia, że… nie ma idealnego produktu. Jest za to taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i nawykom. Materac powinien bowiem przytrzymywać kręgosłup i dostosowywać się do gabarytów użytkownika. Zbyt miękki może powodować bóle pleców poprzez wymuszanie nienaturalnej pozycji. Zbyt twardy z kolei często przyczynia się do ucisku naczyń krwionośnych, co przejawia się np. drętwieniem kończyn. Celem, do którego dążymy podczas wyboru materaca na łóżko do sypialni, jest utrzymanie właściwej krzywizny kręgosłupa. Niezależnie od tego, czy zasypiamy, śpiąc na boku, czy na plecach, kręgosłup powinien być ułożony równolegle w stosunku do płaszczyzny materaca.

Strefy i symbole twardości materaca — co oznaczają?

Zwykle w sklepach można spotkać się z klasami twardości określonymi literą H i odpowiednią liczbą z przedziału 1-5. „H” to skrót pochodzący z języka angielskiego oznaczający „hardness”, czyli „twardość”. Im niższa cyfra, tym bardziej miękki materac. Przyjrzyjmy się im bliżej:

  • H1 to miękki materac, który sprawdza się w przypadku osób o wadze nieprzekraczającej 60 kg. Będzie więc odpowiedni dla dzieci, młodzieży i dorosłych o drobnej posturze.
  • Materac o średniej twardości H2 jest odpowiedni dla osób o wadze 50 do 80 kg, także dla nastolatków.
  • H3 jako model średnio twardy jest przeznaczony dla osób o wadze przekraczającej 80 kg, ale nie większej niż 100 kg. U osób lżejszych może powodować problemy z układem krążeniowo-naczyniowym i dyskomfort ze strony kręgosłupa.
  • H4 określany jako materac twardy jest wybierany przez osoby o wadze przekraczającej 100 kg.
  • H5 posiada jeszcze większy stopień twardości i zazwyczaj wyposaża się go w dodatkowe wzmocnienia mające na celu przedłużenie trwałości materaca.


Większość materaców na rynku posiada strefy twardości — to nic innego jak zróżnicowane podparcie ciała w miejscu największego nacisku. Przykładowo trzystrefowy materac jest twardszy w środkowej części po to, by stabilizować biodra i odcinek lędźwiowy materaca. Materac pięciostrefowy uwzględnia dodatkowo nacisk ramion na materac. W przypadku materaca siedmiostrefowego produkt podzielono na siedem poprzecznych stref: najtwardsza stabilizuje odcinek biodrowo-krzyżowy kręgosłupa, warstwy pośrednie o średniej twardości okolice ud i klatki piersiowej, strefa twardsza — okolice barków, łydki i kolana, a także głowę. Im więcej stref twardości, tym możemy spodziewać się większego dopasowania do budowy ciała, a zatem produktu sprzyjającego naszemu zdrowiu.

Rozmiary i grubości materaca

Dzięki nowym technologiom produkcji, obecnie na rynku można spotkać modele wszystkich typów w niemal każdych rozmiarach. Grubość całkowita odgrywa jednak bardzo ważną rolę, zaraz po oznaczeniu stopnia twardości. Przyjęło się, że najlepsze materace to te, które mają wkład o grubości od 20 cm wzwyż, choć nie jest to do końca zgodne z prawdą. Często już 18 cm jest wartością wystarczającą w przypadku większości osób o przeciętnej budowie ciała. Grubsze materace są najczęściej wybierane przez osoby o bardzo dużej masie ciała oraz osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa i problemy zdrowotne, które na długi czas unieruchamiają je w łóżku w pozycji leżącej. Unikaj jednak materacy, których grubość jest znacznie mniejsza niż 18 cm, chyba że taki model będzie przeznaczony do spania okazjonalnego. Nie zapominaj także o aspekcie praktycznym: grubszy materac trudniej podnieść, przesunąć i przykryć prześcieradłem na gumce.

Najpopularniejsze rodzaje materacy — piankowe, lateksowe, sprężynowe

W Salonach Agata mamy do wyboru kilka rodzajów materaców — skupmy się na każdym z nich, aby dowiedzieć się, jaki materac do spania wybrać, by maksymalnie dopasował się do naszych potrzeb i preferencji.

  • Materace piankowe występują w zróżnicowanych klasach twardości. Piankę poliuretanową cechuje duża elastyczność, jest odporna na wgniecenia i świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Ciekawym rozwiązaniem w tym segmencie są materace z pianki termoelastycznej. W tym przypadku często nie stosuje się stref twardości, ponieważ masa termoelastyczna reaguje na nacisk i temperaturę, precyzyjnie dopasowując się do wszystkich krzywizn anatomicznych. Materace piankowe cechują ponadto właściwości higieniczne, ponieważ struktura materiału nie ma przestrzeni, w której mogłyby się gromadzić bakterie. Z tego względu polecane są alergikom.
     
  • Wiele osób zastanawia się, czy lepszy będzie materac piankowy, czy sprężynowy — nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ inna jest technika ich produkcji i właściwości. Materace sprężynowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają sprężyny, czasem chronione bawełnianymi kieszonkami (materac kieszeniowy). Są najbardziej tradycyjne i poleca się je osobom poszukującym średnio sztywnego i oddychającego materaca. Łatwo dopasowują się do krzywizn ciała i utrzymują kręgosłup w linii prostej także podczas spania na boku.
     
  • Materace lateksowe są z kolei najbardziej naturalne i oddychające ze wszystkich. Lateks jest wytrzymałym i elastycznym materiałem. W jego strukturze nie gromadzą się roztocza, dlatego jest modelem najczęściej używanym przez osoby cierpiące na alergie. To także doskonała opcja dla tych, którym doskwierają upały. Rodzaj miękkości przypomina nieco modele z pianki termoelastycznej, dlatego nie polecamy go osobom przyzwyczajonym do spania na twardych powierzchniach lub ważących ponad 90 kg.

Twardy czy miękki materac. Jak wybrać?

Jak dobrać materac? Zacznij od określenia, jakie są Twoje potrzeby.

  1. Jakie masz zwyczaje?
    Czy Twój obecny materac jest miękki, czy twardy? Dzięki temu od razu możesz zawęzić wybór. Jeśli jesteś przyzwyczajony do spania na miękkiej powierzchni, lepiej unikać modeli powszechnie nazywanych ortopedycznymi, czyli o bardzo dużej twardości. Jeśli z kolei jesteś przyzwyczajony do spania na twardych powierzchniach, być może będziesz się źle czuł na materacach z pamięcią kształtu i materacach lateksowych, które z reguły są delikatne i miękkie.
     
  2. Ile ważysz?
    To ważne pytanie, które należy sobie zadać przed dokonaniem jakiegokolwiek wyboru. Osobom o wadze powyżej 90 kg zdecydowanie odradzamy produkty lateksowe. Lepszy może okazać się materac sprężynowy lub nowszej generacji — kieszeniowy (np. materac kokosowy).
     
  3. Pozycja we śnie
    Jak zasypiasz i śpisz w nocy? Podczas gdy pianka z pamięcią kształtu dopasowuje się praktycznie do każdej pozycji, sztywniejsze modele mogą sprawić kłopot osobom przyzwyczajonym do spania na boku. Możesz odczuwać dolegliwości np. związane z bólem ramienia, które przez wiele godzin było uciskane przez ciężar ciała do twardej powierzchni.
     
  4. Czy pocisz się w nocy?
    Niektóre rodzaje materiałów użytych do produkcji materacy mogą w najgorętszych miesiącach wywoływać uczucie przegrzania. Na przykład tym, którzy cierpią z powodu upałów, nie polecamy pianki termoelastycznej. Lepsze będą materace lateksowe lub modele o wysokiej oddychalności, np. kieszeniowe.


Nie tylko parametry — co jeszcze brać pod uwagę wybierając materac?

Sam materac to nie wszystko. Aby służył nam jak najdłużej, warto zwrócić uwagę na odpowiedni pokrowiec — koniecznie zdejmowany — który zapewni higienę. Ważne, by wybierać pokrowce antyalergiczne i o powłoce antybakteryjnej z dużą domieszką naturalnych tkanin.

Nie mniej ważnym elementem jest stelaż — to on utrzymuje ciężar materaca, ale i zapewnia wentylację. Giętkie listwy montowane w odległości 3-4 cm to optymalna podstawa dla większości materacy. Stelaż należy dopasować do rozmiarów łóżka. Jeśli decydujesz się na łóżko 120 x 200 cm, wybierz stelaż do łóżka 120 x 200 cm, natomiast do łóżek pojedynczych idealnie sprawdzi się materac jednoosobowy np.: materac 90x200 lub materac nawierzchniowy 140x200.

Często bywa tak, że dwie osoby mają inne potrzeby, borykają się z innymi problemami zdrowotnymi lub po prostu mają inną wagę. Jakie wybrać materace w takim przypadku? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dwa odmienne produkty dla każdej z osób. Ważne, by wybrać modele o tej samej wysokości. Aby odpowiednio je połączyć, wystarczy dodać łącznik.

Nie zapominajmy również o odpowiednim dopasowaniu wysokości materaca i łóżka. Mebel na wysokich nogach oraz wysoki materac mogą sprawić, że powierzchnia spania będzie znajdowała się stosunkowo wysoko nad podłogą, co nie każdemu odpowiada. Równie ważna w sypialni jest estetyka i dostosowanie łóżka do reszty umeblowania: szaf, stolików nocnych czy pozostałych elementów dekoracji.

Podsumowanie

Dobry materac to inwestycja w lepszy sen, zdrowszy kręgosłup, komfort snu i jakość życia. Odpowiednio dobrany potrafi zniwelować problemy zdrowotne jak chroniczne bóle głowy, bóle pleców, sztywność karku itd. Jest to więc przedmiot nie tylko służący wypoczynkowi, ale przede wszystkim — profilaktyce wielu schorzeń oraz niezastąpiony w przebiegu chorób.

Zachęcamy, aby przed zakupem udać się do dowolnego Salonu Agata i osobiście przetestować materac. Warto pamiętać, by testowanie przeprowadzać odpowiednio długo — co najmniej 15 minut — w cienkim ubraniu i bez odzieży wierzchniej, aby pozwolić mu dopasować się do krzywizn ciała.