powrót

Jaki materac wybrać - twardy czy miękki?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Twardy czy miękki – oto jest pytanie! Zwykle zadają je osoby, które pragną zakupić materac do spania dla siebie lub swoich dzieci. Który wybór będzie odpowiedni? Czym się kierować podczas zakupu? Jaki model będzie najzdrowszy? Odpowiedzi i podpowiedzi znajdują się w dalszej części artykułu.

Idealny materac

Idealny materac to taki, który odpowiednio podtrzymuje kręgosłup i dostosowuje się do kształtu ciała znajdującego się w naturalnej pozycji. Jeśli będzie zbyt twardy, może uciskać naczynia krwionośne, powodować drętwienie mięśni i wywoływać ich skurcze. Zbyt miękki z kolei wymusza na kręgosłupie nienaturalną pozycję, powoduje bóle pleców, a czasem również problemy z oddychaniem. Idealny materac nie powinien być więc ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, a dobierając go, powinniśmy kierować się masą naszego ciała, wiekiem i stanem zdrowia. Ten ostatni czynnik ma szczególne znaczenie dla osób starszych i obłożnie chorych.

Strefy i symbole twardości materaca

Materace do spania posiadają oznaczenia stopnia twardości od H2 (dla materaca miękkiego) do H4 (dla materaca twardego). Przyjmuje się, że osoby ważące do 80 kg powinny wybierać materace miękkie, a więc o stopniu twardości H2. Osoby o masie ciała pomiędzy 80 a 100 kg powinny wybierać materace o stopniu twardości H3, zaś ci powyżej 100 kg – H4. Kupując materac powinniśmy zwracać uwagę jednak nie tylko na stopnie twardości, ale także na strefy komfortu. Różne materace mają ich różną ilość. Najlepiej, jeśli jest ich 7 – wówczas materac daje odpowiednie podparcie poszczególnym częściom ciała: głowie, szyi, lędźwiom, biodrom, udom, łydkom oraz stopom.

Nie tylko parametry

Powyższe parametry, choć istotne, nie są jedynym, na co trzeba zwracać uwagę, kupując materac. Niezależnie od stopnia jego twardości i stref komfortu, powinniśmy mieć na względzie nasze subiektywne odczucia. Może się bowiem zdarzyć, że pomimo doboru zgodnej z zaleceniami twardości lub 7 stref komfortu, materac nie będzie dla nas wygodny.

Nie tylko materac

Od tego, jaki wybierzemy materac, zależy komfort i jakość naszego snu. Jednak nie tylko materac ma dla nas duże znaczenie. Równie istotny jest stelaż do łóżka, który wybierzemy – jego jakość, solidność wykonania i funkcjonalność. Niektórzy rezygnują ze stelaża i umieszczają materac na podłodze. Choć takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, nie zawsze jest dla nas odpowiednie i wymaga materaca przystosowanego do takiego użytku. Na ograniczonej przestrzeni dobrym pomysłem jest stelaż pod materac, który zapewni nam wygodę i bezpieczny sen, a jednocześnie zajmie mniej miejsca niż łóżko.

Na rynku dostępne są materace różnego rodzaju i w różnych rozmiarach – materace 160 × 200, materace 200 × 200 itd. Niezależnie do tego, czy decydujemy się na materac 160 x 200 czy też większy bądź mniejszy, pamiętajmy o tym, by był odpowiednio twardy, wykonany z materiałów wysokiej jakości i wygodny.