powrót

Lustra idealne do stylu glamour

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W języku angielskim glamour oznacza przepych, blask, splendor. Nie dziwi zatem fakt, że w aranżacjach wnętrz utrzymanych w tej stylistyce lustra są niezbędną składową całości. Olśniewający, uderzająco dekoracyjny styl bazuje na połyskujących, lśniących, igrających ze światłem powierzchniach. Jeżeli więc pragniesz nadać swojemu wnętrzu prestiżowego, pełnego przepychu sznytu, koniecznie musisz uzupełnić je o odpowiednie zwierciadła.

Czym charakteryzuje się stylistyka glamour?

Glamour czerpie inspiracje ze sztuki baroku, rokoko, często także z postmodernizmu. Nie dziwi również obecność nawiązań aranżacyjnych do szalonych lat 80-tych XX wieku, kiedy zarówno w modzie, jak i we wnętrzach rządziły elementy w charakterze disco. Salon czy sypialnia w tejże estetyce zahaczają o kicz, natomiast gdzieś tutaj kryje się mrugnięcie oka, brakuje dosłowności. Taka imitacja przepychu bawi się konwencjami. Meble mają dekoracyjne kształty, wykończone są połyskującą warstwą lakieru lub - w przypadku tapicerki - aksamitem, atłasem czy jedwabiem. Aranżacje naszego królestwa snu i wypoczynku pieszczą zmysły - zarówno wzrok jak i dotyk. Lustrzane powierzchnie powielają ten obraz, odbijają światło kinkietów czy kryształowych żyrandoli, zwielokrotniając optyczny efekt.

Jak dobrać lustro do stylu glamour

Już sama w sobie lustrzana powierzchnia stanowi doskonały dodatek do niepowtarzalnej przestrzeni wnętrz. W zależności jednak od zastosowanych w aranżacji barw i materiałów, możesz podkreślić urodę pomieszczenia i dopełnić przepełnioną blaskiem scenerię. Jeżeli przy urządzaniu łazienki, sypialni bądź przedpokoju, inspiracją była dla Ciebie sztuka czy architektura baroku, doskonałe będą lustra w rzeźbionych, zdobionych ornamentami ramach. Równie dobrze sprawdzą się także prostokątne zwierciadła w złotej czy srebrnej oprawie. Częstym surowcem występującym w stylizacjach glamour, z uwagi na połyskującą powierzchnię, jest stal. W związku z tym, wykonane z metalu obramowania będą jak najbardziej trafnym wyborem. Kryształowe ozdoby wokół lustra będą pogłębiały efekt bogactwa. Gdy pragniesz nawiązać w większym stopniu do stylu lat 80-tych, wybierz lustrzane powierzchnie otoczone oświetleniem LED.

Lustrzane fronty szaf

Często występującym w sypialni elementem umeblowania jest szafa, której drzwi pokryto lustrem. Nie każdy tego typu mebel z lustrzanym frontem sprawdzi się w omawianej przez nas stylistyce. Warto tutaj postawić na meble wykończone lakierem na wysoki połysk, z zamontowanym oświetleniem, gdzie powierzchnia zwierciadła ma nieregularny, ciekawy kształt. Należy bowiem pamiętać, że glamour stawia na indywidualizm i zaznaczanie własnej odrębności. Ogromna powierzchnia, odbijająca blask świec czy światło punktowego oświetlenia w postaci kinkietów czy stojących lamp, powiększy pomieszczenie i doda mu niepowtarzalnej, intymnej atmosfery.

Tak jak to bywa z każdym rodzajem mebli, tekstyliów czy dekoracji, przy wyborze luster także powinniśmy się kierować stylistyką pomieszczenia, aby zestawienie wszystkich elementów tworzyło spójną, harmonijną, a przede wszystkim poprawiającą nasze samopoczucie całość. Styl glamour sprawi, że poczujesz się, jakbyś przeniósł się do niedostępnego dla zwykłych śmiertelników świata luksusu. I choć to tylko zabawa i przepych z przymrużeniem oka, to dzięki odpowiednim puzzlom możesz ułożyć sobie iście królewską, pełną blichtru, aranżacyjną układankę, której obraz będziesz mógł dostrzec w odbiciu każdej lustrzanej powierzchni Twojego domu.