powrót

Mały pokój z łóżkiem piętrowym – jak go urządzić?

Sypialnia dziecięca stanowi azyl, w którym każde dziecko powinno się czuć dobrze. Dzieci spędzają w niej najwięcej czasu i każdy rodzic chce, aby była dla nich jak najbardziej komfortowa. Zazwyczaj stanowi też miejsce do nauki i zabawy. Urządzenie niewielkiego pokoju dla jedynaka jest znacznie łatwiejsze, niż urządzenie małego pokoju rodzeństwa. Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci, aby był funkcjonalny i wygodny? Jednym z pomysłów jest wykorzystanie łóżka piętrowego - przekonaj się, dlaczego to opcja dla Was.

Mały pokój z łóżkiem piętrowym – kiedy warto się na nie zdecydować?

Łóżko piętrowe do małego pokoju to idealne rozwiązanie, gdy metraż pomieszczenia nie daje możliwości na wstawienie dwóch osobnych łóżek. Obojgu dzieciom należy zapewnić własną przestrzeń do nauki, przechowywania ubrań i zabawy, dlatego nie zawsze jest miejsce na jeszcze dwa osobne łóżka. Osoby posiadające wysokie mieszkania mają ułatwione zadanie, ponieważ strefę snu i relaksu mogą zaaranżować np. na antresoli.

Aranżacja pokoju dla dwójki dzieci jest dużym wyzwaniem, nie mówiąc już o sytuacji, gdy w domu przebywa więcej pociech. Trudniej jest wszystko pogodzić, gdy dzieci są w różnym wieku lub gdy w jednym pokoju ma mieszkać dziewczynka i chłopiec.

Łóżko piętrowe dla rodzeństwa

Zdecydowanie łatwiejsze jest urządzanie pokoju dla dwóch dziewczynek lub dwóch chłopców - dobranie kolorystyki odpowiadającej dzieciom tej samej płci nie powinno sprawić wiele problemu. Pokój dla dziewczynek z łóżkiem piętrowym może mieć ściany i dodatki w modnych odcieniach pasteli i beży. Małe dziewczynki z pewnością docenią różowy lub fioletowy pokój - ulubione barwy małych księżniczek. Z kolei pokój chłopięcy z łóżkiem piętrowym może być utrzymany w typowej dla młodych gentlemanów kolorystyce, czyli niebieskiej, zielonej lub szarej.

Do pokoju dzieci różnej płci warto wybrać neutralne kolory, a ich indywidualność podkreślić dodatkami w ulubionych odcieniach. Jeśli w małym pokoju stanie łóżko piętrowe, możesz każdy poziom zaaranżować w innym kolorze, odpowiadającym gustom młodych domowników. W każdym przypadku zacznij od szczerej rozmowy z dziećmi. Pokaż, że liczysz się z ich zdaniem i że wspólnie zaaranżujecie ich wymarzony pokój.

Jak ustawić łóżko piętrowe w małym pokoju dziecięcym?

Aby pokój dziecięcy z łóżkiem piętrowym był funkcjonalny, unikajmy stawiania łóżka w pobliżu drzwi i okien, by umożliwić ich swobodne otwieranie. Zasada ta dotyczy zresztą również pozostałego wyposażenia. Wszystkie meble i dodatkowe akcesoria nie powinny utrudniać poruszania się po pokoju ani blokować dopływu światła dziennego. Nie zaleca się także stawiania łóżek pojedynczych czy łóżek piętrowych w pobliżu kaloryfera. Meble nie powinny go zasłaniać, aby nie ograniczać rozprzestrzeniania się ciepła.

Łóżko dla rodzeństwa

Łóżko dla rodzeństwa można ustawić wzdłuż dłuższej ściany pokoju lub w rogu. Warto przemyśleć również dostępność gniazdek elektrycznych, dzięki którym będzie można podłączyć lampkę nocną dla dzieci, nastrojowe oświetlenie typu cotton balls czy różnych akcesoriów elektronicznych.

Mały pokój z łóżkiem piętrowym – jakie łóżko wybrać do pokoju dla rodzeństwa?

Jeżeli planujesz urządzić mały pokój dla rodzeństwa, łóżko piętrowe jest jedną z najlepszych propozycji do niewielkich powierzchni. W naszym sklepie internetowym oraz salonach stacjonarnych znajdziesz nie tylko łóżka piętrowe, lecz także pozostałe meble i akcesoria do pokojów dziecięcych, m.in. komody, biurka, krzesła biurkowe, regały czy lampy.

Łóżka piętrowe kojarzą się przede wszystkim z powszechnymi modelami z drabinką, w których materace umieszczone są na dwóch poziomach - wyższym i niższym. Rodzice równolatków muszą przygotować się na zaciętą rywalizację o wyższy poziom - wszak każde z nich chce spać na górze. Jeśli mamy dzieci w różnym wieku, górny poziom zazwyczaj zajmuje starszak, a młodsza pociecha śpi na dole. Rodzicie zwracają tu uwagę na kwestię bezpieczeństwa oraz łatwiejszy dostęp do młodszego dziecka.

Pokój dla dziecka z łóżkiem piętrowym może być również jednoosobowy. Nie mówimy wówczas o klasycznym łóżku piętrowym dla dwójki dzieci, lecz o tzw. łóżku na antresoli. To modele, w których stelaż i materac zajmują górny poziom, na dole natomiast pozostaje pusta przestrzeń. Można ją wykorzystać na urządzenie strefy nauki, wstawiając biurko z krzesłem i niewielki regał na przybory szkolne. W ten sposób kwestia wydzielenia osobnej przestrzeni na biurko do odrabiania lekcji rozwiązuje się sama.

Łóżko dla antresoli

Bardzo często pod łóżkiem antresolą aranżuje się kącik do zabawy. Umieszczając miękki dywan, puf sako i pudełka do przechowywania zabawek stworzysz dziecku prawdziwą krainę relaksu. Łóżka na antresoli występują niekiedy już w zestawie z biurkiem, szafą czy regałem. Kupując wielofunkcyjny mebel, możesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także przestrzeń, która w małym pokoju jest na wagę złota.

Pamiętaj także o wyborze mebla dobrej jakości. Zwróć uwagę na konstrukcje ramy, ponieważ nade wszystko łóżko musi być stabilne i solidne. Górny poziom powinien być zabezpieczony barierkami, a drabinka odpowiednio dopasowana do wieku i wzrostu dziecka. Należy też zwrócić uwagę na łączenia elementów konstrukcyjnych. Powinny być mocne, odporne na naprężenia i obciążenia.

Łóżko piętrowe a inne meble – jak ustawić szafę i biurko w pokoju rodzeństwa?

Aranżując pokój z łóżkiem piętrowym, należy dobrze przemyśleć ustawienie wszystkich mebli. Biurka z krzesłami i szafy na ubrania to must have każdego pokoju dla rodzeństwa. Ważne jest, aby każde dziecko miało do nich swobodny dostęp, co może niestety wydawać się trudne do wykonania na niewielkiej przestrzeni.

Biurka powinny być ustawione jak najbliższej okna, a jeśli jest taka możliwość, to nawet i pod samym oknem, aby dzieci miały najlepszy dostęp do światła dziennego. Jeśli łóżko piętrowe zajmuje jedną stronę pokoju, dużą szafę lub dwie mniejsze można wówczas ustawić naprzeciwko. Jeśli układ pomieszczenia na to pozwala, dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór szafy narożnej, którą można umieścić tuż obok łóżka piętrowego. W małym pokoju sprawdzą się również szafy uchylne, które są nieco mniejsze od tych przesuwnych. Dzięki temu uda się wygospodarować dodatkowe miejsce na małą komodę czy regał na książki.

Mały pokój z łóżkiem piętrowym

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Urządzając mały pokój dla rodzeństwa, zadbaj o spójność kolorystyczną mebli. Meble powinny mieć neutralny kolor, co uczyni je funkcjonalnymi na kilka lat, bez względu na wiek i płeć dzieci, których gusta - jak wiadomo - szybko się zmieniają.

Pokoje dla dzieci z łóżkiem piętrowym – podsumowanie

Podążanie za marzeniami dzieci i spełnienie ich potrzeb to nie lada wyzwanie, w szczególności jeśli chodzi o pokój, który muszą dzielić razem. Prawdą jest, że w rodzeństwie tkwi potężna moc - razem dorasta, tworzy szczególne wspomnienia i ma możliwość dzielenia się swoimi pasjami. Jednakże każde z nich to osobny duch, który pragnie mieć chociaż trochę swojej własnej przestrzeni. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszą ofertą łóżek, mebli i dodatków do pokojów dziecięcych, aby stworzyć im wymarzony wspólny pokój.