powrót

Materac lateksowy czy kieszeniowy - który wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie znaczenie dla komfortowego snu ma odpowiednio dopasowany materac. Wybór materaca to kwestia indywidualna – jego rodzaj, twardość i materiały wykonania muszą być dopasowane do naszych upodobań, ale też budowy ciała. Dobry materac to taki, który właściwie podpiera ciało podczas snu i zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto przetestować różne modele.

Zazwyczaj decydujemy się na materac lateksowy bądź kieszeniowy. Jakie są między nimi różnice? Jak wybrać materac do spania najlepszy dla siebie?

Materac lateksowy czy kieszeniowy

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie znaczenie dla komfortowego snu ma odpowiednio dopasowany materac. Wybór materaca to kwestia indywidualna – jego rodzaj, twardość i materiały wykonania muszą być dopasowane do naszych upodobań, ale też budowy ciała. Dobry materac to taki, który właściwie podpiera ciało podczas snu i zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto przetestować różne modele. 

Materace lateksowe

Materac lateksowy jest bardzo elastyczny i dobrze podpiera ciało podczas snu, dokładnie rozkładając obciążenie. Utrzymuje też kręgosłup w prawidłowym ułożeniu. Wszystko dzięki płaszczyznowemu podparciu, jakie zapewnia. Materace lateksowe są zaliczane do materaców bardziej miękkich. Dzięki temu idealnie nadają się dla osób wrażliwych na ucisk (materace sprężynowe mogą powodować u nich dyskomfort), z problemami z kręgosłupem (zapewniają doskonałe wsparcie dla kręgosłupa, są jednocześnie miękkie i elastyczne) a także tych, które często zmieniają pozycję podczas snu – materac w każdym momencie perfekcyjnie dopasuje się do ułożenia ciała, niezależnie od tego czy śpimy na plecach, na boku, czy na brzuchu. Zaletą tego typu materaca jest też brak efektu bujania, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku, gdy śpią na nim dwie osoby. Ponadto materace lateksowe są polecane alergikom i osobom cierpiącym na astmę – pianka lateksowa nie gromadzi kurzu i roztoczy ani nie pleśnieje, posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Producenci oferują zazwyczaj 10-letnią gwarancję na ten rodzaj materaców, co świadczy o ich trwałości i sprawia, że stanowią inwestycję na długie lata użytkowania.

Decydując się na materac z lateksu, zwróćmy uwagę na to, czy posiada zróżnicowane strefy twardości – dzięki temu perfekcyjnie dopasuje się do stopnia nacisku, jakie ciało wywiera na dany obszar jego powierzchni. Warto również sprawdzić, z jakiego rodzaju pianki wykonany jest materac, ponieważ jej jakość decyduje o jakości całego materaca. Najdroższe i najbardziej ekologiczne są modele wykonane z kauczuku naturalnego, a najtańsze z syntetycznego. Kompromisem między ceną a jakością może być wybór materaca z kauczuku mieszanego.

Materace kieszeniowe

Materac sprężynowy kieszeniowy to następca dawnych modeli sprężynowych. W tym przypadku jednak sprężyny nie są ze sobą połączone bezpośrednio (każda może zatem działać niezależnie), tylko pośrednio – sprężyny są umieszczone we flizelinowych opakowaniach, czyli kieszonkach, które są ze sobą sklejone. Tego typu materace są nieco tańsze od lateksowych, ale posiadają podobne właściwości. Na czym więc polegają różnice wynikające z konstrukcji tych dwóch modeli? Decydują o nich szczegóły. 

Sprężyny tworzą niezależne punkty podparcia dla naszego ciała, a im jest ich więcej, tym większy komfort zapewnią. Nie jest to więc podparcie płaszczyznowe i każdy punkt będzie wywierał nacisk na daną część ciała – dla osób szczególnie wrażliwych może to być znaczącym minusem, co zostało już wspomniane. Materace kieszeniowe są też nieco twardsze od lateksowych, ale mimo wszystko bardzo dobrze dopasowują się do krzywizn ciała. Ich niewątpliwą zaletą jest ogromny wybór materiałów i twardości. Jeśli chodzi o trwałość, wszystko zależy od jakości – droższe modele posiadają nawet 15-letnią gwarancję, podczas gdy tańsze nieprzekraczającą pięciu lat. Kluczową rolę dla jakości snu odgrywa zróżnicowanie stref twardości, dlatego upewnijmy się, że wybrany przez nas materac je posiada.

 

Zanim zdecydujemy się na zakup któregoś z powyższych modeli, warto jest udać się do sklepu i samodzielnie przetestować różne opcje. Każdy klient może to zrobić w dowolnym salonie Agata. Do testowania otrzyma trzy materace – 15-20 min leżenia na każdym z nich z pewnością ułatwi mu prawidłowy wybór. Pomocą służy także wykwalifikowany personel. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą materaców na www.agatameble.pl