powrót

Stoły i krzesła do salonu - najpiękniejsze propozycje

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zaprojektowany z pomysłem salon ma szansę stać się ulubionym pomieszczeniem wszystkich domowników oraz miejscem, w którym można organizować spotkania z przyjaciółmi. To w jego wnętrzu najczęściej zlokalizowana jest wygodna jadalnia. Salon może prezentować dowolny styl, powinien jednak zostać starannie zaaranżowany. Na pewno nie może zabraknąć w nim strefy wypoczynkowej, stołu, wokół którego będą gromadzić się członkowie rodziny i zaproszeni goście, oraz wygodnych krzeseł.

Jak zaprojektować wygodny salon?

W nowoczesnych mieszkaniach na salon przeznaczone zostaje pomieszczenie o największym metrażu, a w starszym budownictwie często wyburza się ściany, by uzyskać dodatkową przestrzeń. Salon taki powinien składać się z trzech sfer: kuchennej, jadalnej i wypoczynkowej. Kuchnia w formie aneksu może być w pełni funkcjonalna i wyposażona we wszystkie sprzęty, również w odpowiednie krzesła do kuchni. Najczęściej część do przygotowywania posiłków oddziela się od reszty pomieszczenia za pomocą wyspy – wysokiego blatu, z którym w parze idą nowoczesne krzesła barowe. W aneksie można również postawić niewielkich rozmiarów stół i krzesła kuchenne w żywych kolorach, które będą wyróżniały się z pozostałej części pomieszczenia. W strefie wypoczynkowej warto umieścić dużą, wygodną kanapę. Dobrym pomysłem będzie zakup narożnika z funkcją spania, który posłuży za awaryjne łóżko na wypadek najazdu gości. Najważniejsza w salonie jest jednak strefa jadalna z odpowiednio dobranym stołem i krzesłami.

Jak urządzić funkcjonalną i wygodną jadalnię?

Wystrój jadalni musi pasować do aranżacji pozostałej części pomieszczenia. Miłośnicy stylu rustykalnego mogą w swoim wymarzonym salonie zastąpić potężny narożnik niewielką sofą w jasnoszarym odcieniu z wypełnieniem z miękkiej pianki. Z takim meblem bardzo ładnie będzie się komponował okrągły, niewielki stół w białym kolorze. Do niego można dobrać krzesła tapicerowane, również białe, z materiałowym siedziskiem w odcieniu dopasowanym do obicia sofy. Entuzjastów nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni na pewno zachwyci biały stół na wysoki połysk o kolumnowej podstawie, przy którym wygodnie usiądzie nawet liczna rodzina – do dyspozycji jest 260 centymetrów blatu! Całości dopełnią lekkie krzesła do jadalni o chromowanych nogach i obiciu z białej ekoskóry.

W klasycznie urządzonych wnętrzach, w których dominują ciepłe ciemne barwy, bardzo stylowo będzie wyglądał stół w kolorze orzecha włoskiego z subtelnymi nóżkami i frezowaniem. Warto rozstawić wokół niego krzesła w tym samym odcieniu z jasnym, przypominającym lody waniliowe obiciem. Do tego zestawu będzie idealnie pasowała sofa w stylu staroangielskim z delikatnym kwiatowym motywem – w salonie powstanie wówczas elegancka i ponadczasowa aranżacja. Zwolennicy nieco mniej ozdobnych mebli, ale wciąż reprezentujących styl klasyczny, mogą rozważyć prostokątny stół bez ozdób w kolorze dąb paris z masywną ramą. Przy nim elegancko zaprezentują się proste drewniane krzesła z poprzecznymi listewkami z jasnym obiciem – piękna aranżacja jadalni gotowa!

Podział salonu na strefy i ustalenie dominującego stylu to podstawa, by cieszyć się pięknym pomieszczeniem. Wybór odpowiednich mebli, a przede wszystkim wygodnego stołu i krzeseł do jadalni sprawi, że pomieszczenie to stanie się miejscem wprost stworzonym do tego, by spędzać w nim cudowne chwile wraz z rodziną i przyjaciółmi.