powrót

Meblościanki z oświetleniem czy bez?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Oświetlenie meblościanek to jedno z udogodnień dla osób poszukujących funkcjonalnych mebli do salonu. Co prawda nie każda meblościanka dostępna w sprzedaży posiada tę opcję, jednak spora część mebli została obecnie wyposażona w lampy LED. Jak dokonać właściwego wyboru, poszukując idealnego mebla dla swoich czterech kątów? 

Zalety meblościanki bez oświetlenia

Dla wielbicieli klasyki najlepszym rozwiązaniem jest zakup mebli bez oświetlenia. Jeśli ktoś stawia na naturalne materiały, takie jak drewno oraz stonowane kolory i urządza się w tradycyjnym stylu, wtedy pokój czy salon wyposażony w meblościankę bez oświetlenia jest bardzo stylowy. Brak podświetlenia nie ujmuje jednak meblom gustownego i eleganckiego wyglądu. Mogą one mimo tego nadal wyglądać nowocześnie. Bez żalu można także zrezygnować z dodatkowego oświetlenia w przypadku dobrze oświetlonych, jasnych pomieszczeń, w których jest wystarczająco dużo punktów światła. 

Rodzaje oświetlenia

Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań zdecydowanie powinni natomiast postawić na meble z oświetleniem. Obecnie dostępne są na rynku różne wzory i kolory tego typu meblościanek. Najczęściej podświetlanymi elementami są cokoły, fronty szaf, wnętrza półek i witryn oraz szklane półki.

Zazwyczaj spotykać można w meblach różnego rodzaju i kształtu światła halogenowe i LED-owe. Pojawiają się one w formie lamp, a obecnie coraz częściej meblościanki nowoczesne wyposażone są w specjalne paski LED-owe, które można łatwo i gustownie wkomponować w meblościanki pokojowe. Producenci stawiają na oświetlenie LED, ponieważ nie naraża ono użytkowników na koszty. Lampy te świecą nawet do 50000 godzin, zużywając przy tym około 80% mniej energii niż zwykłe świetlówki. Najczęściej w meblach stosuje się białe światło, które jest uniwersalne i podkreśla nowoczesność wnętrza lub ciepły odcień, sprawiający przytulne wrażenie.

Zalety meblościanki z oświetleniem

Meblościanki z oświetleniem pasują do każdego wnętrza. Ich podstawowe walory nie podlegają dyskusji. Przede wszystkim LED-y tworzą niesamowity nastrój. Dzięki temu można odpoczywać w klimatycznym salonie, nie używając głównego źródła światła w pomieszczeniu. To rozwiązanie doskonale sprawdza się zwłaszcza w sypialni, gdzie buduje romantyczną i intymną atmosferę.

Sam klimat to jednak nie wszystko. Ważne są również względy praktyczne. Meblościanki do salonu, poprzez zastosowanie oświetlenia, mogą eksponować wybrane przez nas elementy, takie jak dekoracje na meblach, szafkę RTV, przeszkloną witrynę – w zależności od potrzeb i fantazji, ponieważ oświetlić można dowolny fragment.

Światło rozjaśnia także przestrzeń, pozwala na podkreślenie kształtu i faktury mebli oraz tworzy ciekawe kontrasty. W dobie modnych obecnie mebli na wysoki połysk lampy pięknie komponują się z ich naturalnym blaskiem, sprawiając, że meblościanki jeszcze bardziej przyciągają nasz wzrok. Oświetlenie pasuje zarówno do meblościanki z szafą, jak i witryn czy otwartych półek. Jasne meble nabierają dzięki niemu ciepła, a ciemne lekkości.

Warto podkreślić, że meblościanki z oświetleniem świetnie się sprawdzą we wnętrzach, które potrzebują optycznego powiększenia. Dodatkowe światło optycznie powiększy salonu lub pokój, a małe mieszkanie wydaje się znacznie bardziej przestronne przy umiejętnym podświetleniu mebli.

Pozostaje dylemat, które rozwiązanie wybrać. Zdecydować się na klasykę bez oświetlenia, czy pójść za nowoczesnymi rozwiązaniami? To już jest kwestia bardzo indywidualna, którą każdy musi rozstrzygnąć sam. Każda opcja ma wiele zalet i tylko od nas zależy, które rozwiązanie sprawdzi się optymalnie w naszym domu.