powrót

Narożnik czy sofa? Co wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Narożnik czy sofa – oto jest pytanie! Co wybrać, gdy urządzamy salon? Który mebel sprosta potrzebom i oczekiwaniom domowników? I wreszcie – na co zwracać uwagę dokonując wyboru? Tego można dowiedzieć się z poniższego artykułu! Poniżej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wskazówki, które ułatwią podjęcie decyzji.

Wielkość i kształt pokoju

Narożniki do salonu są wygodne i świetnie sprawdzają się podczas towarzyskich spotkań, gdy do domu zapraszamy przyjaciół. Wybierając mebel, należy jednak dokładnie sprawdzić, czy wielkość i kształt naszego salonu pozwoli na wstawienie sporej wielkości mebla. Jeśli bierzemy pod uwagę narożniki z funkcją spania, istotne jest również to, czy po rozłożeniu, będziemy mogli swobodnie przemieszczać się po pokoju. W sklepach znajdziemy narożniki prawostronne i lewostronne – należy więc zastanowić się, w jaki sposób i w którym miejscu ustawimy zakupiony mebel. Powinniśmy również zaplanować, jakie jeszcze meble znajdą się obok i ile zajmą miejsca np. fotele, stolik kawowy lub pufy.

Mały pokój

Kanapy narożnezwykle są sporych rozmiarów i idealnie nadają się do większych pomieszczeń, chociaż nie tylko! Jeśli aranżujemy mały pokój, narożnik również może być dobrym wyborem i prawdopodobnie zajmie mniej miejsca niż sofa i fotele. Oczywiście konieczne będzie dokładnie zaplanowanie ustawienia mebla – w małym pokoju znajdzie się on raczej pod ścianą, tak by nie zdominować pomieszczenia. Warto również postawić na mebel w jasnym, stonowanym kolorze, który rozświetli salon i sprawi, że będzie wydawał się on bardziej przestronny.

Duże wnętrze

W dużych salonach często stosowanym rozwiązaniem są dwie, ustawione naprzeciwko siebie sofy. Taka aranżacja sprawia, że w prosty sposób możemy zmienić ustawienie mebli w razie potrzeby, a jednocześnie świetnie sprawdza się, gdy zapraszamy gości. Zamiast dwóch kanap możemy jednak wybraćnarożnik rozkładanyw kształcie litery „L” lub „U”, obok którego stanie stolik kawowy. Dobrym pomysłem będzie również modułowy zestaw narożnikowy, zaprojektowany z myślą o większych wnętrzach. Taki mebel umożliwi nam wypoczynek w dowolnej pozycji i pozwoli stworzyć w pomieszczeniu komfortową strefę relaksu. Takie rozwiązanie szczególnie korzystne jest wtedy, gdy chcemy oddzielić miejsce wypoczynku od jadalni.

Kanapa czy narożnik z funkcją spania?

Jeśli salon pełni jednocześnie funkcję sypialni, warto wybrać mebel z funkcją spania. W sklepach meblowych znajdziemy zarówno różnego rodzaju sofy, jak i narożniki do spania. Niezależnie od tego, jaką podejmiemy decyzję, warto postawić na model funkcjonalny, z pojemnikiem na pościel. Dzięki temu jej przechowywanie nie będzie problemem, a my w prosty sposób zmienimy sypialnię w przestronny, komfortowy salon.

Zarówno narożniki z funkcją spania, jak i tradycyjne, rozkładane sofy mają swoich zwolenników.Bez względu na to, do której zaliczamy się grupy, powinniśmy pamiętać o tym, by sofa lub narożnik odpowiadały wystrojowi naszego wnętrza i nie zdominowały go zbyt intensywną kolorystyką, czy zbyt dużym rozmiarem.