powrót

Narożnik czy sofa? Co wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Narożnik czy sofa – oto jest pytanie! Co wybrać, gdy urządzamy salon? Który mebel sprosta potrzebom i oczekiwaniom domowników? I wreszcie – na co zwracać uwagę dokonując wyboru? Tego można dowiedzieć się z poniższego artykułu! Poniżej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wskazówki, które ułatwią podjęcie decyzji.

Wielkość i kształt pokoju

Narożniki do salonu są wygodne i świetnie sprawdzają się podczas towarzyskich spotkań, gdy do domu zapraszamy przyjaciół. Wybierając mebel, należy jednak dokładnie sprawdzić, czy wielkość i kształt naszego salonu pozwoli na wstawienie sporej wielkości mebla. Jeśli bierzemy pod uwagę narożniki z funkcją spania, istotne jest również to, czy po rozłożeniu, będziemy mogli swobodnie przemieszczać się po pokoju. W sklepach znajdziemy narożniki prawostronne i lewostronne – należy więc zastanowić się, w jaki sposób i w którym miejscu ustawimy zakupiony mebel. Powinniśmy również zaplanować, jakie jeszcze meble znajdą się obok i ile zajmą miejsca np. fotele, stolik kawowy lub pufy.

Mały pokój

Kanapy narożne zwykle są sporych rozmiarów i idealnie nadają się do większych pomieszczeń, chociaż nie tylko! Jeśli aranżujemy mały pokój, narożnik również może być dobrym wyborem i prawdopodobnie zajmie mniej miejsca niż sofa i fotele. Oczywiście konieczne będzie dokładnie zaplanowanie ustawienia mebla – w małym pokoju znajdzie się on raczej pod ścianą, tak by nie zdominować pomieszczenia. Warto również postawić na mebel w jasnym, stonowanym kolorze, który rozświetli salon i sprawi, że będzie wydawał się on bardziej przestronny.

Duże wnętrze

W dużych salonach często stosowanym rozwiązaniem są dwie, ustawione naprzeciwko siebie sofy. Taka aranżacja sprawia, że w prosty sposób możemy zmienić ustawienie mebli w razie potrzeby, a jednocześnie świetnie sprawdza się, gdy zapraszamy gości. Zamiast dwóch kanap możemy jednak wybrać narożnik rozkładany w kształcie litery „L” lub „U”, obok którego stanie stolik kawowy. Dobrym pomysłem będzie również modułowy zestaw narożnikowy, zaprojektowany z myślą o większych wnętrzach. Taki mebel umożliwi nam wypoczynek w dowolnej pozycji i pozwoli stworzyć w pomieszczeniu komfortową strefę relaksu. Takie rozwiązanie szczególnie korzystne jest wtedy, gdy chcemy oddzielić miejsce wypoczynku od jadalni.

Kanapa czy narożnik z funkcją spania?

Jeśli salon pełni jednocześnie funkcję sypialni, warto wybrać mebel z funkcją spania. W sklepach meblowych znajdziemy zarówno różnego rodzaju sofy, jak i narożniki do spania. Niezależnie od tego, jaką podejmiemy decyzję, warto postawić na model funkcjonalny, z pojemnikiem na pościel. Dzięki temu jej przechowywanie nie będzie problemem, a my w prosty sposób zmienimy sypialnię w przestronny, komfortowy salon.

Zarówno narożniki z funkcją spania, jak i tradycyjne, rozkładane sofy mają swoich zwolenników.Bez względu na to, do której zaliczamy się grupy, powinniśmy pamiętać o tym, by sofa lub narożnik odpowiadały wystrojowi naszego wnętrza i nie zdominowały go zbyt intensywną kolorystyką, czy zbyt dużym rozmiarem.