powrót

Co powinno znaleźć się w wyposażeniu przedpokoju?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżacja przedpokoju to ważny krok w urządzaniu domu i mieszkania. Niestety często przeprowadzana jest na samym końcu, w rezultacie czego nie poświęca się jej tyle uwagi, co innym wnętrzom. Niesłusznie, bowiem przedpokój służy nie tylko do przechowywania odzieży wierzchniej czy butów. Pomieszczenie to powinno być także funkcjonalnym ciągiem komunikacyjnym oraz wizytówką w oczach gości. Jak urządzić przedpokój, aby spełniał wszystkie te funkcje?

Mała przestrzeń - duże wyzwanie. Pomysły na przedpokój

Przedpokój to zazwyczaj pomieszczenie o ograniczonym metrażu, dlatego w trakcie jego aranżacji należy pamiętać o kilku kwestiach. Za pomocą kolorów czy oświetlenia można m.in. optycznie powiększyć pomieszczenie lub skorygować jego proporcje. Znajomość kilku prostych zasad okaże się pomocna zwłaszcza w trakcie aranżacji długiego, wąskiego korytarza. Przykładowo: malując węższą ścianę na ciemniejszy kolor niż pozostałe, można uzyskać efekt zbliżenia, w rezultacie czego pomieszczenie wyda się bardziej kwadratowe. Z kolei strumienie światła (np. z kinkietów) skierowane na dłuższe ściany optycznie poszerzą cały przedpokój.

Jak urządzić przedpokój, aby współgrał z charakterem wnętrz, do których prowadzi? Jeśli w domu rządzi styl skandynawski, aranżacja przedpokoju może bazować na minimalistycznych szafach w odcieniu naturalnego drewna, które doskonale łączą się z białymi czy szarymi dodatkami. Z kolei wnętrza w stylu glamour zapowie elegancki przedpokój z lustrem w błyszczącej oprawie i szklanym żyrandolem.

Jakie meble do przedpokoju wybrać?

Aranżacja przedpokoju powinna być zaplanowana w taki sposób, aby nic nie tarasowało przejścia, a wnętrze nie było przytłoczone. Z tego powodu warto rozważyć zakup szafy na wymiar, ustawionej wzdłuż ściany lub w specjalnej wnęce. Pozwoli to na przechowanie nie tylko sezonowej odzieży i obuwia, ale także m.in. walizek czy sprzętów domowych. W przypadku pomieszczeń o ograniczonym metrażu, warto wybierać modele z przesuwnymi drzwiami, które w trakcie otwierania nie będą zajmować dodatkowego miejsca.

Szafy przesuwne dostępne są zarówno w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce. W przestronnych i jasnych pomieszczeniach można zdecydować się na umeblowanie w ciemnych odcieniach np. szlachetnego dębu. Jeśli właścicielowi zależy na podkreśleniu współczesnego charakteru aranżacji korytarza, powinien zapoznać się z modelami, w których kolor drewna zestawiony został z grafitowymi czy czarnymi detalami. Osoby, które pragną optycznie powiększyć swoje wnętrze, mogą skorzystać z oferty białych szaf przesuwnych. Dotyczy to szczególnie modeli z frontami wykończonymi na połysk, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach inspirowanych stylem minimalistycznym czy modernistycznym.

W aranżacji przedpokoju doskonale sprawdzą się także wielofunkcyjne garderoby, które zazwyczaj składają się z kilku elementów: wieszaka, szuflad, lustra, szafki na buty czy siedziska. Dawniej stanowiły one uzupełnienie aranżacji korytarza w klasycznym stylu, dzisiaj można spotkać projekty, które nawiązują do współczesnych trendów w designie (np. konfiguracja prostych geometrycznych form w zimnych odcieniach). Zaletą użycia tego typu zestawów jest umiejętne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Zazwyczaj zajmują one mało miejsca (szerokość niektórych modeli wynosi zaledwie 100 cm). Niemniej za sprawą swojego praktycznego układu, mają wielofunkcyjne zastosowanie - pozwalają m.in. na odkładanie kluczy, przechowywanie płaszczy, butów, zimowych czapek i rękawiczek, a także komfortowe zakładanie obuwia.

Lustra, ramki i obrazy - co na ścianę w przedpokoju?

Szukając pomysłów na przedpokój, nie można zapomnieć o rozmaitych dodatkach, które mogą zwiększyć funkcjonalność oraz wartość wizualną wnętrza. Doskonałym tego przykładem są lustra, które zawsze stanowią ważny element umeblowania korytarza. Lustra mogą również wpłynąć na optyczne powiększenie wąskich i małych pomieszczeń. Pionowe lustra pozwolą uchwycić w odbiciu całą sylwetkę, a także wizualnie “wydłużyć” niskie ściany. Z kolei poziome lustro optycznie rozszerzy przedpokój, a także efektownie będzie prezentować się nad komodą czy szafką na buty. W zależności od stylu aranżacji korytarza, można wybrać lustra o rozmaitych kształtach i ramach.

Lustra to nie jedyny rodzaj dekoracji, który może znaleźć się w przedpokoju. Można w nich także zastosować inne dekoracje ścienne, np. w postaci ozdobnych naklejek, ramek ze zdjęciami, plakatów czy obrazów. Dekoracje ścienne będą efektownie prezentować się w zestawieniu z kinkietami czy reflektorami.

Dywan w aranżacji przedpokoju

Jeśli aranżacja przedpokoju ma emanować przytulną atmosferą, warto zdecydować się na umieszczenie dywanu. Bogaty wybór dostępnych wzorów i kolorów pozwoli z łatwością dopasować model do stylu wnętrza. Szczególną popularnością cieszą się florystyczne motywy w połączeniu z frędzlami, które sprawdzają się we wnętrzach klasycznych czy rustykalnych. Z kolei geometryczne wzory czy nieregularne pasy to doskonała propozycja do nowoczesnych pomieszczeń np. loftowych czy skandynawskich.

Poza samą estetyką, liczą się tak aspekty użytkowe. Ze względu na specyfikę miejsca, dywan czy chodnik powinny być odporne na ścieranie, wnikanie brudu czy wilgoć. W aranżacji przedpokoju sprawdzą się zatem modele o krótkim włosiu. Warto również pamiętać o umieszczeniu wycieraczki, która pozwala utrzymać czystość we wnętrzu. Dobrze, aby jej wzór i kolor korespondowały z ułożonymi na podłodze dywanami czy chodnikami.

Przedpokój to wizytówka domu, miejsce, które zaprasza gości do środka. Jego aranżacja powinna uwzględniać nie tylko aspekty funkcjonalne, ale także wizualne. Jeżeli pomieszczenie jest małe, niech służy przede wszystkim odwieszaniu odzieży wierzchniej i pozostawianiu obuwia. Właściciele dużego przedpokoju mogą pozwolić sobie na więcej, stawiając na dodatkowe elementy wyposażenia. W obu przypadkach jednak pomieszczenie to powinno pełnić funkcję reprezentatywną i korespondować wizualnie z pozostałymi pomieszczeniami.