powrót

Nowoczesna kuchnia – 5 najważniejszych trendów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Funkcjonalność to nadrzędna zasada projektowania nowoczesnych kuchni. Aby wnętrza wyróżniały się nie tylko użytecznością, ale także modną estetyką, warto poznać najważniejsze trendy i pomysły ekspertów, dzięki którym kuchenna przestrzeń zyska nieprzeciętny wygląd – niczym ekspozycje na najważniejszych targach designu.

Naturalne kolory 

Kuchnia nowoczesna to miejsce, w którym każdy element jest przemyślany i użyteczny. Jeśli szafka, to tylko z poręcznym systemem przechowywania, a jeśli stół, to wyłącznie taki, który nie przeszkadza w poruszaniu się między kuchennymi strefami. W aranżacji wystroju ważny jest minimalizm, który widać nie tylko w ograniczonej ilości dodatków, ale również w doborze kolorów. Według trendów, w urządzaniu nowoczesnych kuchni kolorystyka wnętrz coraz częściej nawiązuje do odcieni z podstawowej palety barw. Dominują szarości zestawione z drewnianymi akcentami, głębokie zielenie, przygaszone granaty czy mocne bordo. Wśród propozycji ekspertów nie brakuje również ponadczasowych beży i delikatnych brązów, a także – zdecydowanie lżejszych – pastelowych różów i mięty.

Matowe fronty 

Gładkie fronty to kolejny wyznacznik nowoczesnych kuchni. Choć do tej pory projektanci chętnie stosowali połyskujące wykończenia szafek, obecnie obserwuje się odejście od tej tendencji na rzecz matu i półmatu. Ciekawym rozwiązaniem, rekompensującym brak lustrzanego połysku mebli, jest zestawienie matowych powierzchni z błyszczącymi bateriami, lśniącymi płytami indukcyjnymi czy lampami o odbijającej światło fakturze. Kuchnia nowoczesna w takim wydaniu zachwyca równowagą, a rezygnacja z lakierowanych frontów dodatkowo ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Blaty z drewna, marmuru i lastryko

Aby wnętrze zyskało nowoczesny wygląd, warto skorzystać z pomysłów projektantów na blaty kuchenne. Aktualne trendy ukazują zwrot ku blatom imitującym marmur, z mniej lub bardziej widocznym deseniem. Pojawiają się również propozycje z wyjątkowo trwałego lastryko czy kwarcu. W kuchni nowoczesnej doskonale zaprezentują się także blaty drewniane, które doskonale skomponują się z grafitowymi frontami i ponadczasową bielą.

Minimalizm w zabudowie

Obecnie w projektowaniu kuchni odchodzi się od zabudowy „aż po sufit”. Zamiast długiego ciągu szafek wiszących projektanci stawiają na oszczędność, pozwalającą otworzyć przestrzeń i optycznie ją powiększyć. Wystarczy zatem zamontować na ścianie jedną lub dwie półki – doskonałe, by wyeksponować na nich ciekawą ceramikę czy kuchenne akcesoria. Redukcja zabudowy idzie w parze z zastosowaniem praktycznych systemów przechowywania, bez których trudno wyobrazić sobie wnętrza mebli. Wysuwane półki, pojemniki usprawniające segregowanie śmieci czy praktyczne cargo w narożnikach – rozwiązania te nie tylko ułatwiają utrzymanie porządku, lecz przede wszystkim skutecznie zwiększają funkcjonalność całego pomieszczenia.

Modne dodatki

Choć kuchnia nowoczesna to miejsce, w którym nie ma za wiele przedmiotów, ważne jest, aby wystawione akcesoria przyciągały wzrok i korespondowały z oprawą wnętrza. Współczesne trendy jednogłośnie wskazują na dodatki wykonane z miedzi czy stali w kolorze srebra i złota. Duże znaczenie ma przy tym pomysłowość i nietypowe połączenia, dlatego ulubiony ceramiczny wazon i zestaw drewnianych desek mogą znaleźć się na blacie kuchennym tuż obok siebie. Warto też wykorzystać potencjał przedmiotów codziennego użytku. Designerska kawiarka wykończona materiałem przypominającym kamień będzie doskonałym dodatkiem do wielu aranżacji. 

W oparciu o najważniejsze trendy można zaprojektować wymarzoną i w pełni ergonomiczną przestrzeń, ponieważ kuchnia nowoczesna to kuchnia z pomysłem, w której liczy się funkcjonalność, minimalistyczna estetyka i dobry design.