Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Ochraniacz na materac – kilka powodów, dla których warto w niego zainwestować

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Szukając idealnego łóżka, sporo uwagi poświęcamy materacowi – to od niego w dużej mierze zależy komfort naszego snu. Dobry materac, który posłuży nam przez co najmniej kilka lat, to znaczny wydatek, dlatego warto zainwestować również w jego ochronę. Ochraniacz na materac lub materac nawierzchniowy 160x200 pomogą utrzymać łóżko z materacem w czystości i przedłużą żywotność materaca podstawowego. Na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Ochraniacz na materac – zalety

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest ochraniacz. Wiele osób myli go bowiem z samym pokrowcem na materac (np. materac kokosowy). Pokrowiec to element sprzedawany razem z materacem, najczęściej zapinany na zamek i wykonany z tkaniny przepuszczającej powietrze oraz płyny. Z kolei ochraniacz to akcesorium, które kupujemy oddzielnie, w celu ochrony materaca przed zabrudzeniami czy przemoczeniem. Jego główne cechy to szybkość zakładania i zdejmowania oraz łatwość utrzymania w czystości.

Pranie w pralce standardowego pokrowca na materac przysparza w praktyce wiele trudności. Szczególnie w przypadku dużych, podwójnych materacy o rozmiarach 160x200 cm, materacy 200x200 cm lub materacy 180x200 cm, gdzie problemem staje się już samo zdjęcie pokrowca, a później ponowne jego założenie. Często jest on też po prostu zbyt duży, by zmieścić się w domowej pralce. Z kolei mata ochronna na materac jest cieńsza i z łatwością można ją prać w domowych warunkach. Co więcej, możliwość prania ochraniaczy w wysokiej temperaturze zapewnia higieniczną czystość, dlatego są one niezastąpione, kiedy w domu są małe dzieci lub osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi.

Spośród dostępnych na rynku ochraniaczy na materac można wybrać te o właściwościach wodoodpornych, składające się z dwóch warstw: wierzchniej, wykonanej z miękkiej bawełny, oraz dolnej, zabezpieczonej odporną na wilgoć winylową powłoką, jak również maty ochronne na materac z delikatnym wypełnieniem, które oprócz zabezpieczenia materaca przez zabrudzeniem, delikatnie wygładzają jego powierzchnię, podnosząc tym samym komfort snu. Oba typy mat ochronnych na materac zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu poceniu się ciała. Zakłada się je na materac przy pomocy szerokich gum, które jednocześnie przeciwdziałają przesuwaniu się ochraniacza w czasie snu.

Kiedy wybrać materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy, czyli tzw. toper, to kolejny ze sposobów ochrony materaca podstawowego. Może on jednak pełnić znacznie więcej funkcji. Przede wszystkim warto pamiętać, że toper to w istocie dodatkowy, cienki materac, który nakładamy na łóżko – dzięki niemu możemy więc lekko zmodyfikować stopień twardości materaca głównego i tym samym poprawić jakość swojego snu. Materac nawierzchniowy jest niezastąpiony również wtedy, gdy korzystamy z podwójnego łóżka z dwoma pojedynczymi materacami lub śpimy na rozkładanej sofie. Toper pomaga wówczas wyrównać powierzchnię spania i niweluje niewygodę związaną z obecnością szczeliny pomiędzy nimi.

Nowoczesne materace nawierzchniowe wykonane są z lateksu lub pianki termoelastycznej, które dzięki wyjątkowej sprężystości świetnie dopasowują się do kształtu ciała. Zarówno lateks, jak i pianka termoelastyczna są komponentami wysoce higienicznymi – szybko odparowują płyny, posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Materace nawierzchniowe wyposażone są w pokrowce na materac wykonane z oddychającego materiału. Można je również prać w domowych warunkach. Z racji tego, że topery są cienkie i lekkie zdejmowanie z nich pokrowca nie nastręcza wielu trudności.

Ochraniacz lub mata ochronna na materac przydadzą się, jeśli zależy nam na zabezpieczeniu materaca przed różnymi zanieczyszczeniami oraz przedłużeniu jego trwałości. Natomiast materac dwuosobowy nawierzchniowy będzie niezastąpiony w sytuacji, gdy chcemy nie tylko chronić materac podstawowy, ale także w prosty sposób podnieść jakość swojego snu.