Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kołdra antyalergiczna – jaką wybrać i jak o nią dbać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W czasach, gdy coraz więcej osób ma problemy z alergią czy podrażnieniami skóry, pościel antyalergiczna staje się coraz bardziej popularna. Jest ona z resztą doskonałym wyborem nie tylko dla alergików, ale także dla osób o bardzo wrażliwej skórze oraz dzieci i niemowląt. Na co zwrócić uwagę, szukają idealnej poduszki i kołdry antyalergicznej?

Właściwości kołder antyalergicznych

Osobom cierpiącym na alergie polecane są kołdry i poduszki z wypełnieniem syntetycznym, ponieważ – w przeciwieństwie do materiałów takich jak puch czy wełna – nie powoduje ono uczuleń i jest całkowicie bezpieczne. Jednym z popularnych produktów na rynku jest pościel z wypełnieniem z poliestru, który jest hypoalergiczny, a dzięki odpowiedniej strukturze zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Warto wiedzieć, że wypełnienie antyalergicznych kołder i poduszek różni się od siebie. Zarówno w kołdrach, jak i poduszkach znajdziemy włókna poliestrowe z pustym kanalikiem w środku, pokryte silikonową otoczką, które mają kształt niewielkich sprężynek. Jednak włókna tworzące wypełnienie kołder mają formę puszystej waty, zaś te zawarte w poduszkach – małych kłębuszków powstałych z wysoko sprężystego granulatu. Kołdra antyalergiczna (np. kołdra 160x200) wypełniona jest więc wysoko puszystą włókniną, która charakteryzuje się wielokierunkowym splotem włókien, co zapobiega zbijaniu się wypełnienia. Dzięki temu, że w poliestrowych kanalikach gromadzi się powietrze, kołdra oddycha, a jednocześnie doskonale trzyma ciepło. Z kolei silikonowa otoczka włókien odpowiada za ich śliskość, co w konsekwencji również chroni je przed plątaniem się i zbijaniem. Poduszki skonstruowane są w nieco inny sposób. Tworzący ich wypełnienie granulat ma postać wielu tysięcy wysoko sprężystych kuleczek, które dopasowują się do kształtu głowy śpiącego, zapewniając elastyczność i trwałość produktu.

Antyalergiczne kołdry i poduszki – jakie wybrać?

Wybierając kołdrę dla alergika, oprócz wypełnienia, warto zwrócić uwagę na materiał pokrycia. Dobrym wyborem będzie naturalna tkanina (np. bawełna), ponieważ nie elektryzuje się, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiega poceniu. Najnowszym rozwiązaniem, stworzonym z myślą o osobach cierpiących na alergie, mających problem z nadmierną potliwością oraz dzieciach, jest natomiast pokrycie bawełniane z dodatkiem włókien bambusowych.

Tkanina ta jest odporna na rozwój grzybów, bakterii i pleśni, nie pochłania zapachów, doskonale absorbuje i odprowadza wilgoć, długo zachowuje świeżość oraz jest łatwa do utrzymania w czystości. Ponieważ bambus ma właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne, jego uprawy nie wymagają stosowania niebezpiecznych pestycydów – a to z kolei gwarantuje jego naturalną antyalergiczność. Właściwości antystatyczne sprawiają, że nie elektryzuje się podczas użytkowania, a dzięki możliwości prania w pralce w temperaturze 60°C – długo zachowuje świeżość i swoje antyalergiczne właściwości.

Jaki rozmiar kołdry i poduszki wybrać?

Poza właściwościami, dla komfortu snu istotne znaczenie ma także rozmiar kołdry i poduszki. Warto pamiętać, że kołdra powinna być co najmniej 20 cm szersza od łóżka. Dzięki temu dokładnie okrywa ciało i nie zsuwa się podczas snu. W przypadku łóżek jednoosobowych najlepszym wyborem będzie kołdra o rozmiarze 160x200 cm, dla dwóch osób polecana jest natomiast kołdra 200x220 cm, która nie będzie ograniczała ruchów i zapewni optymalny komfort snu. Kołdra 200x220 cm będzie pasować zarówno na łóżko o wielkości 160x200 cm, jak i na większe modele. Standardowy rozmiar poduszek polecany dla osób dorosłych to 70x80 cm. Dostępne są także mniejsze: o wielkości 40x40 cm oraz 50x60 cm, z których mogą korzystać dzieci lub osoby, które preferują mniejsze podparcie głowy. 

Jak dbać o pościel antyalergiczną?

Wielką zaletą antyalergicznych kołder i poduszek wypełnionych poliestrem jest możliwość prania w warunkach domowych. Przedłuża to ich żywotność, zwiększa komfort użytkowania, nie wpływając negatywnie na ich antyalergiczne właściwości. Zarówno kołdry, jak i poduszki poliestrowe należy prać w temperaturze 60°C, używając 1/3 zalecanej przez producenta ilości proszku lub płynu do prania. Mniejsza ilość detergentu związana jest z faktem, że struktura wypełnienia pościeli zwiększa ilość piany, ponadto duża ilość proszku lub płynu piorącego może nie zostać dokładne wypłukana.

Kołdrę antyalergiczną przed włożeniem do pralki warto zwinąć w rulon i delikatnie związać, aby zabezpieczyć wypełnienie w trakcie wirowania. Po wyjęciu z pralki rozkładamy kołdrę płasko na suszarce i pozwalamy jej wyschnąć w naturalny sposób. Razem z poduszkami warto natomiast włożyć do pralki kilka piłek tenisowych, które będą rozbijać wypełnienie w trakcie prania. Następnie poduszki należy mocno roztrzepać i pozostawić do wyschnięcia nawet na 2–3 dni.

Pościel antyalergiczną należy prać tak często, jak jest to konieczne, a wskazówką do tego może być na przykład jej zmniejszona puszystość. Oprócz prania istotne jest także regularne wietrzenie pościeli o każdej porze roku. Stosowanie się do zaleceń producenta wydłuża żywotność antyalergicznych kołder i poduszek, przy zachowaniu pełni ich właściwości.