powrót

Poczuj się jak w ekskluzywnym hotelu. Łóżka kontynentalne

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Komfortowe i eleganckie łóżka kontynentalne, dawniej kojarzone głównie z wyposażeniem apartamentów hotelowych, coraz bardziej zyskują na popularności. Odpowiednio dobrane doskonale sprawdzają się w przestrzeni domowej, gwarantując głęboki i relaksujący sen, a jednocześnie stanowiąc ozdobę sypialni. Co warto wiedzieć, decydując się na zakup łóżka kontynentalnego?

Komfortowe rozwiązania do sypialni

Łóżka kontynentalne dzięki swojej wielowarstwowej konstrukcji stanowią w istocie całkowicie odrębną kategorię produktów. Standardowe łóżko do pokoju składa się zazwyczaj z ramy, stelaża i materaca, które kupujemy oddzielnie. W przypadku łóżka kontynentalnego mamy do czynienia z całą konstrukcją, a materac stanowi zwykle na stałe wbudowany element.

Pierwszą warstwą łóżka kontynentalnego jest drewniana skrzynia wypełniona sprężynami bonellowymi. To sprężyny łączone szeregowo, dzięki czemu ciężar rozkłada się na nich równomiernie. Kolejną warstwę stanowią materace wykonane ze sprężyn kieszeniowych, czyli takich, w których każda sprężyna porusza się w osobnej kieszeni. Indywidualne działanie sprężyn sprawia, że materac środkowy jest niezwykle plastyczny i bardzo dobrze dopasowuje się do sylwetki użytkownika.

Górna warstwa łóżka kontynentalnego to z kolei cienki materac nawierzchniowy (toper), wykonany z miękkiej pianki. Jego rolą, oprócz zwiększania komfortu odpoczynku, jest także zniwelowanie szczelin pomiędzy dwoma pojedynczymi materacami. Pokrowiec topera można swobodnie prać w pralce, co ułatwia utrzymanie go w czystości. Łóżka kontynentalne występują często w postaci łóżka z pojemnikiem na pościel, umożliwiającym wygodne przechowywanie sypialnianych tekstyliów. W przypadku łóżka zbudowanego z dwóch oddzielnych materacy, schowek otwierany jest po obu stronach, aby dostęp do niego był jeszcze łatwiejszy.

W królewskim stylu

Łóżka kontynentalne zostały stworzone przede wszystkim z myślą o komforcie użytkowników – służy temu kilka warstw materacy, wykończenie doskonałej jakości tkaniami tapicerskimi, a także dodatkowe funkcje, m.in. elektryczna regulacja stelaża. Istotny jest także ich design i estetyka wykonania. Większość łóżek kontynentalnych jest tapicerowana, przy czym obicie obejmuje wszystkie elementy łóżka: od dolnej skrzyni, aż po ozdobny zagłówek. Eleganckie wzornictwo, stonowana kolorystyka i delikatne pikowania nadają sypialni niepowtarzalny szyk. Z kolei opływowe wezgłowie, drewniane nóżki i ozdobne guziki na tapicerce przywodzą na myśl królewskie łoża z czasów Ludwika XVI, szczególnie jeśli pojawiają się w towarzystwie stylizowanej komody do sypialni. Do nowoczesnych i odważnych aranżacji można wybrać łóżko do pokoju w wyrazistym kolorze – intensywny odcień przyciąga wzrok i czyni z posłania centralny punkt sypialni.

Funkcjonalność i estetyka

Dużą zaletą łóżek kontynentalnych jest niewątpliwie ich niestandardowa wysokość oraz wielowarstwowa budowa. Dodatkowo duże łóżka z pojemnikiem zapewniają sporo miejsca na przechowywanie pościeli i innych tekstyliów, co jednocześnie daje możliwość wyeksponowania na łóżku tylko tych elementów, na których nam zależy. Dobrze, aby koc, narzuta czy poduszki dekoracyjne komponowały się kolorystycznie z całym pomieszczeniem. Łóżka kontynentalne zapewniają duży komfort snu i stanowią doskonałą alternatywę dla dostępnych na rynku standardowych łóżek do pokoju. Spełniają również funkcję dekoracyjną, a duży wybór modeli umożliwia znalezienie takiego, który najlepiej pasuje do stylu w jakim urządzone jest wnętrze.