Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Pokój dzienny w minimalistycznym stylu - jak go urządzić?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżacja wnętrz to temat ostatnio niemal zdominowany przez modny minimalizm. Jasne, przestronne pokoje urządzone w minimalistycznym stylu sprawiają, że czujemy się w nich lekko i świeżo, nieprzytłoczeni nadmiarem sprzętów, bibelotów i zwyczajnie – rzeczy, które na co dzień nie są nam w ogóle potrzebne.

Minimalistyczny wystrój wnętrz to najpierw przemyślana kolorystyka, która jest zawsze stonowana. Dominują tu co prawda biel, szarość i czerń, ale świetnie wygląda też cała gama pasteli, dobrze komponujących się w takich pomieszczeniach. Dla ożywienia całości często stosuje się mocne akcenty kolorystyczne takie, jak chociażby intensywnie pomarańczowe poduszki na sofie czy jeden czerwony fotel.

Minimalistyczne meble

Meble do salonu nowoczesnego, urządzonego w stylu minimalistycznym, można w zasadzie rozpoznać na pierwszy rzut oka. Wyróżniają się bardzo prostą, a czasami wręcz surową formą. Są one wykonane z materiałów o gładkiej strukturze, o jednolitych powierzchniach. Liczba mebli zredukowana jest zwykle do minimum i w takim salonie spotkamy tylko najpotrzebniejsze sprzęty. Tu nie ma miejsca na ogromne meblościanki rodem z lat 70. i 80. Nie spotkamy tu też wielu komód i przeszklonych witryn, eksponujących zdobioną porcelanę, kryształy czy szkło.

Salon minimalistyczny to zazwyczaj narożnik lub sofa o często ascetycznych kształtach, ale wnoszących do pomieszczeń wiele świeżości i wyrafinowanej elegancji. Obicia mebli wypoczynkowych utrzymane są w stonowanych kolorach, a ich materiały i tkaniny powinny przywodzić na myśl naturę. Tu nie ma miejsca na niezwykłe desenie i wzory materiału, bo te do minimalistycznych klimatów po prostu nie pasują.

Pozostałe meble w minimalistycznym salonie powinny mieć również nad wyraz skromną formę. Jako elementy ozdobne lub te, które mają za zadanie urozmaicić nieco ogólny ich wygląd, wykorzystuje się tu akcenty z metalu lub wysoki połysk powierzchni. Często też stosuje się szkło, które jest bardzo pożądanym surowcem meblowym w minimalistycznych wnętrzach. Z tego właśnie względu, w salonach i pokojach dziennych spotyka się bardzo często stoliki ze szklanymi blatami oraz szafki i komody z połyskującymi frontami. Co ciekawe, metalowe elementy stosowane są także w meblach wypoczynkowych. Metalowe nóżki w narożnikach sprawiają, że nawet mebel o dużych gabarytach nie przytłacza pomieszczenia.

Oświetlenie 

W każdym salonie odpowiednio dobrane oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. To światło kształtuje często charakter i nastrój panujący w pomieszczeniu. Minimalizm w mieszkaniu wymusza zastosowanie ciekawego oświetlenia, tak aby pomimo surowych, prostych form i niewielkiej liczby sprzętów, salon być ciepły i przytulny. Tylko w takim pomieszczeniu domownicy będą się dobrze czuli i będą chętnie w nim przebywać.

Projekty wnętrz minimalistycznych z reguły uwzględniają plafony, jako oświetlenie sufitowe oraz lampy stojące o długich wysięgnikach. Zwolennicy tradycyjnych żyrandoli powinni zdecydować się na bardzo proste, surowe formy, rezygnując z wielopunktowych lamp na rzecz tych jednopunktowych o kloszach kwadratowych, prostokątnych czy kulistych. Warto wybierać lampy polecane do wnętrz industrialnych, bo te będą również idealnie korespondować ze stylem minimalistycznym.