powrót

Pokój młodzieżowy – strefa nauki i relaksu dla ucznia

Urządzenie pokoju młodzieżowego to wielkie wyzwanie dla rodzica. Z jednej strony nastolatek często ma już konkretne oczekiwania wobec wystroju i potrafi być bardzo wymagającym designerem. Z drugiej zaś, jego wizja niekoniecznie musi iść w parze z funkcjonalnością. Dlatego warto włączyć się w ten proces decyzyjny i wspólnymi siłami wybrać optymalne meble i dodatki do pokoju młodzieżowego. Aby ułatwić Wam to zadanie, zebraliśmy pomysły i inspiracje na ergonomiczną i modną przestrzeń — do nauki, odpoczynku, spotkań z przyjaciółmi i rozwijania pasji.

Idealne meble młodzieżowe — jak urządzić pokój dla nastolatka?

Pokój młodzieżowy musi zostać przystosowany do pełnienia różnych funkcji. Służy do nauki, zabawy, przyjmowania gości i nocnego wypoczynku. Dlatego zanim zaczniecie wybierać dodatki do pokoju nastolatków, trzeba znaleźć idealne meble młodzieżowe. Powinny być one trwałe, dopasowane do potrzeb i zachowań młodego człowieka oraz spójne z założoną wizją aranżacyjną. Bez wątpienia w pokoju nastolatka muszą znaleźć się: szafa, łóżko, biurko, regał oraz półki do przechowywania książek. Przydadzą się także pufy lub sofa, aby móc komfortowo spędzić czas z przyjaciółmi.

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

W zakup mebli i akcesoriów do pokoju młodzieżowego warto od samego początku zaangażować nastolatka. Porozmawiajcie o jego indywidualnej wizji – nawet jeśli wydaje się ona dość szalona. Postarajcie się znaleźć kompromis pomiędzy śmiałymi pomysłami a racjonalnością. Udajcie się razem do salonu z nowoczesnymi dodatkami do pokoju młodzieżowego lub przeszukajcie sklepy internetowe. Wybór ułatwia rozbudowana oferta całych zestawów mebli młodzieżowych. Znajdziecie je w naszych salonach. Możecie wybrać dowolną ilość szaf, komód czy półek z jednej kolekcji. Zyskujecie pewność, że wszystkie elementy będą do siebie perfekcyjnie dopasowane, a przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana i zaaranżowana w niepowtarzalny sposób. Dostępne kolekcje zaprojektowano w różnych stylach, aby każdy mógł wybrać idealny dla siebie design. Wszystkie łączy świeża, lekka, nowoczesna lub bardziej klasyczna estetyka, która świetnie wpisuje się w nastoletnie gusta.

Dodatki do pokoju młodzieżowego, czyli jak stworzyć funkcjonalną strefę nauki?

Nastolatek to także uczeń, który w swoim pokoju potrzebuje ergonomicznie urządzonego miejsca do nauki. Przestrzeń ta powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby sprzyjać koncentracji i odpowiadać na indywidualne potrzeby dziecka. W strefie nauki na pewno nie może zabraknąć biurka, przy którym młody człowiek uczy się, odrabia lekcje i pracuje na komputerze. To szczególnie ważne w dobie nauki zdalnej.

Dodatki do pokoju młodzieżowego

Oprócz powierzchni roboczej potrzebne jest miejsce do przechowywania i segregowania zeszytów, podręczników, przyborów szkolnych czy akcesoriów komputerowych. Warto zainwestować w biurko z szufladami i szafką oraz dokupić organizery na biurko. Gdy miejsca w pomieszczeniu jest wyjątkowo mało, biurko może być proste i kompaktowe lub zastąpione składanym blatem. Wówczas przydadzą się regały do pokoju dziecka, które utrzymają w ryzach wszystkie książki, zeszyty, gry, pamiątki z wakacji, ramki ze zdjęciami itd. Do biurka dobierzcie komfortowy fotel obrotowy – z funkcją regulacji wysokości i kąta nachylenia oparcia.

Koniecznie zadbajcie o dobre oświetlenie punktowe, najlepiej z ruchomym kloszem. Odpowiednio dobrana lampa podłogowa lub stołowa stanie się nie tylko praktycznym, ale również modnym dodatkiem do pokoju młodzieżowego. Szeroki wybór designerskiego oświetlenia stojącego znajdziecie w Salonach Agata.

Przytulne miejsce do odpoczynku dzięki dodatkom do pokoju młodzieżowego

W swoim pokoju nastolatek śpi oraz regeneruje siły po dniu w szkole lub intensywnym treningu. Jeśli przestrzeń na to pozwala, oprócz komfortowego łóżka do pokoju nastolatka możecie wstawić niewielką sofę, która zapewni efektywny odpoczynek w ciągu dnia. Stanie się także miejscem do spędzania czasu z odwiedzającymi dziecko kolegami i koleżankami. Kompaktową alternatywą są pufy. Kolorowe sofy i pufy uzupełnią pokój młodzieżowy o ciekawe dodatki. Oczywiście nastoletni minimaliści mogą zdecydować się na bardziej stonowane wykończenie mebli wypoczynkowych i postawić na pojedyncze, energetyzujące ozdoby do pokoju młodzieżowego.

Pokój dla nastolatka - aranżacja wnętrza

W strefie odpoczynku przyda się także stolik. Świetnie sprawdzi się podczas towarzyskich spotkań, gdy potrzebne będzie miejsce na talerz z przekąskami i szklanki z napojami.

Dekoracje i dodatki do pokoju młodzieżowego — jak stworzyć wyjątkową i oryginalną przestrzeń?

Różnego rodzaju dodatki i dekoracje do pokoju młodzieżowego dopełniają całą aranżację i sprawiają, że staje się ona jedyna w swoim rodzaju. Powinny one wyrażać indywidualny styl i upodobania młodego człowieka, a jednocześnie nie prowadzić do zagracenia wnętrza. Do spersonalizowania aranżacji znakomicie nadają się zdjęcia w ciekawych ramkach, plakaty, grafiki ścienne oraz tablice korkowe z przypiętymi karteczkami. Wyrazić siebie pozwalają także gadżety do pokoju nastolatków. Aby utrzymać niewielkie przedmioty w ryzach, warto poukładać na meblach różnego rodzaju pudełka, koszyki i pojemniki. Użytecznymi dodatkami do pokoju młodzieżowego są lampy uzupełniające oświetlenie główne. Mogą to być np. latarenki, lampiony, girlandy LED czy tzw. cotton balls. Powinny dawać ciepłe, subtelne światło, które po zmroku buduje przytulny, sprzyjający relaksacji klimat. Wśród ciekawych i tanich dodatków do pokoju młodzieżowego warto wymienić także zegary.

W naszych salonach znajdziecie zarówno dodatki do pokoju młodzieżowego dla dziewczyny - utrzymane w nieco romantycznych klimatach, jak również bardziej „surowe” dodatki do pokoju młodzieżowego dla chłopaka, a także rozwiązania uniwersalne.

Biurko dla nastolatka

Podsumowanie

Dobrze urządzony pokój młodzieżowy to efektowna, funkcjonalna i dopasowana do indywidualnych potrzeb przestrzeń, zapewniająca komfortowe warunki do nauki, odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Wchodząc do pomieszczenia, od razu można stwierdzić, czy zamieszkuje je miłośnik podróży, zapalony naukowiec, urodzona wokalistka czy przyszły olimpijczyk. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie wybrać meble i dodatki do pokoju młodzieżowego.