powrót

Półki podwójne czy pojedyncze - co na nich przechowywać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

To, czy w danym wnętrzu będzie można przyjemnie spędzić czas, zależy od wystroju: wybranych mebli i dodatków. Większość ludzi lepiej czuje się w przytulnych pomieszczeniach, wypełnionych pięknymi, osobistymi pamiątkami i przedmiotami należącymi do mieszkańców. By je odpowiednio wyeksponować, bardzo dobrym pomysłem są pojedyncze lub podwójne półki na ścianę, dzięki którym wnętrze nabierze indywidualnego charakteru.

Istnieje wiele rodzajów półek, począwszy od wąskich, pojedynczych, poprzez masywne i szerokie, aż do modeli podwójnych i długich. To, jakie półki ścienne będą najlepsze, zależy od rodzaju pomieszczenia, stylu urządzenia wnętrza i umiejscowienia półki. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy przechowywać na wybranym modelu.

Półki do salonu

Salon to często największe pomieszczenie w domu, dlatego na ścianach znajduje się dość miejsca na niemal każdy model półki. Jej rodzaj należy dostosować do mebli – do dużych i masywnych warto wybrać szeroką i długą półkę. Jeśli model pojedynczy to za mało, wybierzmy podwójny, zapewniający dwa razy więcej miejsca, które można przeznaczyć na przykład na książki. Klasyczny salon z taką biblioteczką będzie wyglądał świetnie. Otwarta półka to również idealne miejsce na egzemplarze kolekcjonerskie lub specjalne edycje wydawnicze. Jeśli brakuje miejsca na rozrastającą się kolekcję, można zawiesić pojedyncze półki na całej długości ściany, wykorzystując wolną przestrzeń nad drzwiami pokoju lub pod oknem.

W salonie nie może zabraknąć eleganckich drobiazgów. Częściowo zabudowana, podwójna półka to dobre miejsce do postawienia bibelotów – porcelanowych figurek, srebrnego puzderka czy mosiężnej szkatułki na biżuterię. Półki na książki mogą służyć do wyeksponowania pięknych i cennych pamiątek rodzinnych – świecznika po babci czy eleganckiej papierośnicy ojca.

Półki do pokoju młodzieżowego

Dzieci najczęściej chcą mieć swoje książki i zabawki we własnym pokoju, dlatego każde dodatkowe miejsce do przechowywania będzie na wagę złota. Regał na książki to świetne rozwiązanie dla rozrastającej się biblioteki nastolatka. Jak zatem wykorzystać półki? Na pojedynczej, lekkiej półce nad biurkiem można ustawić słowniki i literaturę niezbędną do szkoły lub ukochane figurki superbohaterów. Wolne miejsce nad łóżkiem także dobrze się nadaje do tego, aby powiesić nad nim półkę. Warto ją przeznaczyć na ulubione płyty CD lub winylowe, które znów stają się popularne – będą pięknie wyeksponowane. Można wybrać niebanalnie zaprojektowany model półki, który składa się z trzech zamkniętych części o różnej długości i świetnie będzie się prezentował w młodzieżowym pokoju, nadając wnętrzu przytulny i jednocześnie nowoczesnych charakter.

Półka do sypialni

Miejsce nad łóżkiem w sypialni idealnie nadaje się na półkę. Można na niej położyć girlandę wykonaną z kilkunastu kul z oświetleniem LED, która nada pomieszczeniu niesamowity klimat – romantyczny nastrój gwarantowany! Osobistą biblioteczkę można zaaranżować, ustawiając w rogu pomieszczenia regał drewniany, który pomieści wszystkie ukochane książki.

Urządzenie przytulnego wnętrza wiąże się z wyborem odpowiednich dodatków. Dzięki półkom można przechowywać pamiątki, bibeloty, książki, a nawet rośliny w taki sposób, by były ładnie wyeksponowane, a każde pomieszczenie nabrało indywidualnego charakteru.