powrót

Przegląd najciekawszych kubków i szklanek

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kubki i szklanki to obowiązkowy element wyposażenia każdego mieszkania. To w nich serwujemy gościom ciepłe i chłodne napoje. Ulubiony kubek sprawia, że poranna kawa smakuje naprawdę wybornie. Jakie kubki i szklanki warto mieć w swoim domu? Zapraszamy na krótki przegląd takich elementów wyposażenia dedykowanego do serwowania napojów, bez których nie sposób się obejść.

Herbata

Nawet jeśli na co dzień herbatę najczęściej pijemy w kubku, warto mieć w kuchni kilka eleganckich filiżanek do herbaty. Wykonane z porcelany, będą doskonałą ozdobą salonu i nadadzą odświętny charakter każdemu spotkaniu. Ozdobione nimi stoły zawsze prezentują się stylowo! Można zdecydować się na filiżanki o klasycznym kształcie, w stonowanym kolorze, które będą idealne na każdą okazję. Warto również postawić na modele wzorzyste, zdobione kwiatowy deseniem, w romantycznym stylu lub nowoczesne, które doskonale dopełnią każde współczesne wnętrze. Pamiętajmy, by kupując filiżanki lub kubki do herbaty, mieć na względzie meble do jadalni i pozostałe elementy jej wystroju – ich stylistyka powinna być podobna.

Kawa

Jeśli lubimy espresso lub często serwujemy je swoim gościom, zaopatrzmy się w specjalne maleńkie filiżanki. Pamiętajmy, że espresso podajemy razem z wodą, dlatego potrzebować będziemy również szklanek. Kawę latte podaje się w wysokim, zwężanym ku dołowi kubku, z maleńkim uszkiem i długą łyżeczką. Do podawania cappuccino odpowiednie będą większe filiżanki, najlepiej typu JUMBO. Kawę możemy podawać również w kubku wykonanym z przezroczystego szkła lub ceramicznym, zdobionym zabawnym napisem lub kwiatowym wzorem, o dowolnym, finezyjnym kształcie.

Alkohole 

W jadalni nie powinno zabraknąć także szklanek do serwowania napojów i alkoholu. Ich wybór wbrew pozorom nie należy do najprostszych i wymaga wiedzy na temat sposobów, w jaki podaje się poszczególne trunki. Do drinków serwowanych na gorąco odpowiednie są szklanki z uszkiem, jeśli zaś podajemy fantazyjne kolorowe drinki, warto postawić na smukłe, rozszerzające się ku górze kieliszki. Do long drinków (alkoholi rozcieńczanych) stosuje się szklanki o prostych ściankach, wysokie i smukłe. W nich podaje się również soki i napoje gazowane. Short drinki (a więc drinki sporządzane z samych alkoholi) serwuje się w kieliszkach na krótkiej nóżce, o rozszerzającej się czaszy. Jeśli jesteśmy amatorami likierów, zaopatrzmy się w egzemplarze o wysmukłym kształcie na nóżce, jeśli zaś preferujemy whisky – postawmy na niskie, przysadziste szklanki w kształcie walca, o grubym dnie. Do koniaków oraz brandy stosuje się kieliszki z pękatą, zwężaną u góry czaszą. Czerwone wina zaś podaje się w naczyniu z dużą, zwężającą się ku górze czaszą, na stosunkowo krótkiej nóżce. Wina deserowe wymagają podobnych, lecz nieco mniejszych kieliszków. Jeszcze inne stosuje się do białych win – ich nóżka jest nieco wyższa, a czasza mniejsza. Osobną kategorię stanowią kieliszki do wódki – te mogą być na nóżce, chociaż wódkę można także serwować w tzw. shotach. Piwo, w zależności od jego rodzaju, podaje się w szklance lub w pokalu czy kuflu.

Pewnie niektórzy jeszcze pamiętają i wspominają z sentymentem czasy, kiedy w wielu polskich domach popijano herbatę, kawę czy kompot z prostych szklanek w metalowym lub plastikowym koszyczku. Obecnie sklepy oferują szklanki i kubki w najróżniejszych wzorach i kolorach, klasyczne i designerskie, zaskakujące oryginalnym kształtem. Kieliszków również jest niemały wybór i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w szerokiej ofercie. Warto jednak wybierać z głową i kupować to, co faktycznie będzie przydatne w naszym domu czy mieszkaniu.