powrót

Ramki na zdjęcia - zatrzymaj wspomnienia z wakacji

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Mówi się, że „fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki”. Każdy z nas posiada co najmniej kilka zdjęć, które wręcz wymagają perfekcyjnej ekspozycji. Aby wydobyć ich piękno, warto dobrać atrakcyjną oprawę. Ramka, dopasowana do stylu wnętrza, uczyni z fotografii unikalny dodatek dekoracyjny.

Większość z nas ma w swoich zbiorach setki zdjęć. Niektóre są na tyle intymne, że powinny pozostać w albumie, innymi zaś pragniemy podzielić się ze światem. Szczególnie cenne są zdjęcia z wakacji, które – ustawione w jednym rzędzie na komodzie lub zawieszone na ścianie – tworzą swoisty album wspominkowy. Urlopowe fotografie są bardzo energetyczne i przypominają cudowne chwile spędzone w odległych zakątkach świata.

Jak dobrać ramkę na zdjęcia?

Po dokonaniu wyboru zdjęcia, które chcemy oprawić, warto poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniej ramki. Producenci akcesoriów fotograficznych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują całą gamę ramek o różnych kształtach, kolorach i wzorach.
Ostatnimi czasy popularnością cieszą się duże, łączone ramki, w które możemy włożyć kilka zdjęć, tworząc własną „historię”. Niektóre z nich są większe, inne – mniejsze, dzięki czemu możemy dokładnie wyeksponować ulubione fotografie, a te mniej spektakularne umieścić w mniejszym formacie. Ciekawe propozycje ramek na kilkanaście zdjęć oferują Salony Agata. 

Aranżacja galerii naściennej

Stworzenie kilkuelementowej galerii naściennej nie ogranicza się do zakupu odpowiedniej liczby ramek. Dobierając modele, należy zwracać uwagę, czy nie kłócą się z aranżacją wnętrza i pasują kolorystycznie do pozostałych dodatków ozdobnych. Jeżeli nie chcemy tworzyć monumentalnej galerii, zajmującej dużą część ściany, warto przemyśleć zakup dużej owalnej oprawy, którą można obudować mniejszymi prostokątnymi ramkami. W takim przypadku warto postawić na minimalistyczny model, pozbawiony zdobień, który stanie się delikatnym tłem dla zdjęć.
Zawieszając zdjęcia, warto zachować konsekwencję – poziome ustawienie w jednej linii pozwala uzyskać efekt optycznego powiększenia wnętrza. Ramki zamocowane w pionie sprawią natomiast, że pomieszczenie stanie się wyższe.

Ramki na zdjęcia – materiały

Ramki na zdjęcia produkowane są z różnych materiałów, z czego największą popularnością cieszą się: aluminium, drewno, metal oraz tworzywa sztuczne. Ramki drewniane sprawdzą się zarówno w minimalistycznych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Są uniwersalne i nadają wrażenia przytulności wnętrza, prezentując się przy tym niezwykle elegancko.
Ramki kolorowe, wykonane z dobrej jakości plastiku, są bardzo lekkie i odporne na uszkodzenia. Sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, pokojach dziecięcych, kuchni, a nawet łazience. To dobry sposób na ożywienie pomieszczenia i nadanie mu radosnego charakteru.
Jeżeli zależy nam na podkreśleniu zdjęcia, warto sięgnąć po ramki metalowe – kute lub lakierowane na wysoki połysk. To bardzo oryginalne i eleganckie oprawy, które dopasują się do każdego pomieszczenia – nawet aneksu kuchennego.
Szczególnie atrakcyjne fotografie mogą stać się prawdziwą ozdobą nowoczesnego salonu. Wielkoformatowe zdjęcia oprawione w antyramie, czyli ramce ograniczonej do szklanej tafli, to idealna dekoracja do wnętrz minimalistycznych. Antyrama nadaje wrażenia „czystości” zdjęcia i doskonale wpisuje się w przemyślany aranż modernistycznego pomieszczenia.

Cyfrowe ramki na zdjęcia

Alternatywą dla tradycyjnych ramek na zdjęcia jest ramka elektroniczna, która wyświetla pokaz slajdów, zmieniając obraz w określonych odstępach czasu. Cyfrowa ramka to idealne rozwiązanie dla osób niezdecydowanych, które mają ogromny sentyment do zdjęć i chciałyby podziwiać ich pełne zbiory. Wgrywanie zdjęć do akcesorium jest bardzo proste i odbywa się przez pendrive’a. Nawet jeżeli zdecydujemy się na zakup kilku ramek, warto pomyśleć o dokupieniu tego praktycznego akcesorium.