powrót

Urządź salon funkcjonalnie

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Salon to serce każdego domu – miejsce wypoczynku w rodzinnym gronie i spotkań towarzyskich z bliskimi. Wnętrze tego pomieszczenia musi być jednocześnie atrakcyjne wizualnie i bardzo funkcjonalne.

Wszyscy chcemy, żeby salon był prawdziwą wizytówką naszego domu. Trudno się temu dziwić. W stylowo i przyjaźnie urządzonych wnętrzach czujemy się bardziej komfortowo i lepiej wypoczywamy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to pokój, z którego korzystamy codziennie, więc oprócz walorów estetycznych, bardzo ważny jest też wymiar praktyczny. 

Planuj z rozwagą 

Jasne i jaskrawe kolory ścian wyglądają efektownie, ale zdominują charakter wnętrza i na dłuższą metę będą męczące dla naszych oczu. Duży, elegancki narożnik na pewno będzie źródłem komfortu i zrobi wrażenie na gościach, ale w mniejszych wnętrzach może utrudniać poruszanie się po pokoju. 
Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześniej rozplanować aranżację salonu w sposób najlepiej pasujący do naszych potrzeb. 

W większych pokojach możemy sobie pozwolić na trochę więcej ekstrawagancji. Bez trudu zmieścimy większość mebli nawet z bardziej rozbudowanych kolekcji i jeszcze zostanie nam miejsce na wygodną sofę. W mniejszych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się kompaktowe meblościanki, które nie zajmują wiele przestrzeni, a oferują dużo miejsca do przechowywania niezbędnych rzeczy.

Różne strefy aktywności

Salon nie jest pomieszczeniem, które służy wyłącznie do odpoczynku, rozrywki i podejmowania gości. Znacznie częściej musimy dostosować tę przestrzeń także do innych rodzajów aktywności. Wiele salonów pełni jednocześnie funkcję jadalni i sypialni, a w niektórych konieczne może być także wydzielenie kącika biurowego. 
Żeby skutecznie pogodzić ze sobą różne funkcje salonu, dobrze jest podzielić wnętrze na strefy i dopilnować, by każda z nich posiadała wyraźną autonomię.

  • Strefa wypoczynku i rozrywki powinna znajdować się w miejscu, przez które nie będziemy przechodzić do innych stref. Jeśli część naszej rodziny ogląda telewizję, a my krążymy przed ich oczami, nakrywając stół znajdujący się w dalszej części pokoju, w salonie pojawia się niepotrzebne zamieszanie.
  • Kącik jadalniany najlepiej urządzić w rogu pomieszczenia. Nad stołem przyda się dodatkowe źródło światła, więc warto rozważyć zakup dodatkowej lampy stojącej lub wiszącej.
  • Strefa pracy powinna znajdować się bliżej okna, a jeśli to niemożliwe to w rogu pomieszczenia. Jeśli korzystamy z tego miejsca często i długo, nie warto ustawiać biurka przodem do ściany. Dla komfortu pracy przydaje się większa przestrzeń przed sobą i dobre światło. 


Meble z funkcją spania 

W mniejszych mieszkaniach i kawalerkach bardzo często salon pełni także rolę sypialni. W takiej sytuacji konieczny jest zakup wygodnej sofy z funkcją spania

Sofa BELISA
Sofa BELISA trzyosobowaSofa BELISA rozkładana
Coraz większą popularnością cieszą się funkcjonalne systemy modułowe. Dzięki nim nawet wnętrza o bardzo nietypowych wymiarach będziemy w stanie urządzić stylowo i praktycznie. Sami zdecydujemy o układzie i konfiguracji poszczególnych elementów i możemy swobodnie dopasować kształt i rozmiar sofy czy narożnika do własnych potrzeb.