powrót

Salon w tradycyjnym wydaniu. Klasyczne meble do salonu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Salon utrzymany w klasycznym stylu to wnętrze uporządkowane, w którym panuje harmonia i elegancja. Narożnik skórzany, prosta ława rozkładana, gustowne modele szaf i komód – jaką kolekcję mebli wybrać, by pokój dzienny zyskał ponadczasowy charakter? Oto przegląd projektów, dzięki którym salon zostanie urządzony z wyjątkową klasą.

Nieprzemijająca klasyka

Ponadczasowość i elegancja to dwa najważniejsze wyróżniki stylu klasycznego. Czerpiąc z różnych epok, wprowadza on do wnętrz powagę i dostojność. Jego podstawowe założenia to prostota, równowaga i sprawdzone, funkcjonalne rozwiązania. W tego rodzaju aranżacjach dobrze wygląda stonowana paleta barw: brązy, beże czy szarości, które tworzą spokojną oprawę wnętrza. Uzupełnieniem będą delikatne pastele, błękity czy srebrno-złote akcenty w postaci tekstyliów bądź innych dodatków. Ważne, aby całą kompozycję kolorystyczną cechował umiar. Najczęściej klasyczne meble do salonu mają ciemniejszy odcień, np. drewna orzechowego lub czereśniowego, który kontrastuje z jasnymi ścianami pokoju dziennego. W nieco bardziej nowoczesnej wersji można wybrać kolekcję mebli o białych, połyskujących frontach, wzbogaconych wstawkami w kolorze ciemnego drewna.

Elegancki design w tradycyjnym wydaniu – klasyczne meble do salonu

Jakie projekty wybierać, aby urządzić wnętrze w klasycznym stylu? Kolekcje mebli o wyszukanych kształtach, z eleganckimi metalowymi uchwytami nadadzą salonowi szlachetny charakter. Delikatne frezowania kredensów i ozdobne gzymsy witryn przywiodą na myśl wyposażenie klasycznych pałaców królewskich czy gabinetów najwyższych rangą mężów stanu. Tego rodzaju meble będą doskonale współgrać z tapicerowanym fotelem w mocniejszym kolorze czy dostojnym skórzanym narożnikiem. Komfortową strefę wypoczynku w salonie uzupełni prosta ława rozkładana, na której blacie można umieścić miedzianą paterę lub dekoracyjny świecznik, oraz wyłożony na podłodze puszysty dywan w piaskowym kolorze.

Klasyczne meble do salonu to także ponadczasowe projekty meblościanek, których prosta forma i funkcjonalność od lat sprawdza się w wielu tradycyjnych aranżacjach. Pojemne regały, praktyczne szuflady i przestrzeń na sprzęt RTV stworzą kompletną i wygodną zabudowę pokoju dziennego. Kolekcje utrzymane w odcieniu głębokiego brązu wprowadzą do wnętrza elegancję, a dodatkowe przeszklenia szafek z meblościanki odbijając światło, optycznie powiększą pomieszczenie. Kremowe zasłony, białe szklane wazony czy lampa z beżowym kloszem będą znakomitym uzupełnieniem i dodadzą aranżacji lekkości. Dzięki wyważonej ilości dekoracji i prostym formom mebli we wnętrzu zapanują harmonia i ład – wyznaczniki klasycznego stylu.

Klasyka z odrobiną nowoczesności

Klasyczny styl we wnętrzach to jednak nie tylko odpowiednie kolory i kształty mebli. Urządzając salon w tradycyjnym wydaniu, trzeba pamiętać o rozmieszczeniu poszczególnych elementów zgodnie z zasadą symetrii. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie umieszczenie meblościanki lub witryny pod ścianą, naprzeciwko kompletu wypoczynkowego. W ten sposób klasyczne meble do salonu stworzą swoistą ramę dla aranżacji, a pozostałe w centrum pokoju miejsce można będzie wykorzystać na praktyczną, rozkładaną ławę i puszysty dywan. Równie ważne jest zachowanie spójności – całość wystroju powinien spajać jakiś element, np. kolor tapicerki albo mebli. Dlatego w klasycznym salonie dobrze wyglądają meble z tej samej kolekcji: komoda, stolik i szafka RTV, zestawione z kanapą lub narożnikiem oraz fotelem i podnóżkiem.

Klasyczny salon w nowoczesnej wersji można też z powodzeniem stworzyć w oparciu o kolekcje mebli, w których współczesny design łączy się z tradycyjnymi formami. Zaczerpnięte z klasycznych aranżacji ciemne drewno i charakterystyczne wygięte nóżki mebli świetnie łączą się z białymi frontami wykończonymi na wysoki połysk oraz prostymi, srebrnymi uchwytami. W połączeniu ze skórzanym narożnikiem i ścianą w ciemniejszym kolorze stworzą elegancką i zrównoważoną aranżację salonu. Duże znaczenie mają także dodatki – w klasycznym salonie sprawdzą się lustra w drewnianych ramach, proste szklane misy czy połyskujące żyrandole. Salon w stylu klasycznym to ponadczasowe wnętrze urządzone z gustem i powagą. Jego stonowana kolorystyka i eleganckie, proste formy mebli sprawiają, że pomieszczenie zyskuje nieprzemijający urok.