powrót

Aranżacja salonu – meble i dodatki, które stworzą niepowtarzalny nastrój

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Salon to centrum domu. Tu najczęściej spotykają się wszyscy domownicy, tutaj także przyjmujemy gości. Jak urządzić salon, aby spełniał zarówno funkcję wypoczynkową, jak i reprezentacyjną? Jego aranżacja nie musi być skomplikowana – wystarczy oprzeć ją o cztery podstawowe elementy: sofę, stolik kawowy lub ławę, lampę podłogową oraz dywan. To one sprawią, że pokój dzienny nabierze wyjątkowego charakteru.

Jak urządzić salon w nowoczesnym stylu?

Styl nowoczesny ma swoje korzenie w początkach XX wieku – u jego źródeł leżał bunt przeciwko bogatej ornamentyce i dekoracyjności wnętrz końca poprzedniego stulecia, stąd jego twórcy kładli nacisk przede wszystkim na prostotę i funkcjonalność pomieszczeń mieszkalnych. Zgodnie ze słynnym stwierdzeniem Le Corbusiera – dom jest maszyną do mieszkania – wnętrze powinno być maksymalnie praktyczne, a elementy dekoracyjne należy ograniczyć do minimum.

Aranżacja salonu w tym stylu opiera się na kilku założeniach. Po pierwsze, we wnętrzu powinien panować geometryczny ład, który osiągniemy, ustawiając meble i elementy wyposażenia według linii prostych, np. usytuowana równolegle do ściany prosta rozkładana sofa, zestawiona z prostokątną ławą lub przeszkolonym stolikiem kawowym. Po drugie, styl nowoczesny lubi stonowane kolory. Podstawowa paleta barw to biel, czerń, odcienie szarości i beże. Aby ożywić przestrzeń, do wnętrza wprowadzić można barwne dodatki w postaci dywanu, zasłon, poduszek dekoracyjnych czy plakatów na ścianie. Trzecim wyznacznikiem nowoczesnego stylu we wnętrzach są materiały, z jakich wykonane zostały elementy wyposażenia. Szklane blaty stolików kawowych, osadzone na szeroko rozstawionych chromowanych nogach, wykończone na wysoki połysk ławy rozkładane czy metalowe podstawy lamp podłogowych będą doskonałym wyborem podczas urządzania pokoju dziennego w tej stylistyce.

Romantyczna aranżacja salonu

Aranżacja salonu w stylu romantycznym może również opierać się na odpowiednim doborze czterech podstawowych elementów: narożnika, stolika kawowego lub ławy rozkładanej, lampy podłogowej oraz dywanu. Z ich pomocą w pokoju dziennym wyczarować można nastrojowy i przytulny klimat, tworząc wnętrze wprost idealne na relaks.

Wyróżniki stylu romantycznego w aranżacji wnętrz to jasne, pastelowe kolory, kwiatowe wzory, puszyste tkaniny i subtelne, lekko połyskujące dodatki. Do takiej aranżacji pasować będą sofy rozkładane obite miękkim welurem czy narożniki wzniesione na drewnianych nóżkach, do których warto dopasować dekoracyjne poduszki czy ozdobny pled. Aby podkreślić romantyczną aranżację salonu, można swobodnie sięgnąć po miedziane lub pozłacane lampy czy ramki na zdjęcia w złotym kolorze – dodadzą one wnętrzu blasku i podkreślą jego charakter. Z kolei z kwiatowymi wzorami dobrze skomponują się jasne meble i dodatki, np. ława rozkładana w odcieniu bielonego drewna.

Odrobina glamour w pokoju dziennym

Salon urządzony w stylu glamour powinien błyszczeć. To styl, który łączy w sobie zarówno dawne, jak i nowoczesne inspiracje. Jego kwintesencją są sofy obite welurową tapicerką czy zdobione pikowaniem wygodne fotele. W stylu, który szczególnie ukochały hollywoodzkie gwiazdy, nie może zabraknąć błyszczących dodatków – poduszek dekoracyjnych zdobionych srebrną nitką, kryształowych lamp oraz mebli wspartych na chromowanych nogach. Urządzając salon glamour, warto również wykorzystać kolory kojarzone z królewskimi komnatami – fiolet, purpurę oraz róż. Doskonale będą współgrać z białymi, szarymi czy czarnymi akcentami.

Nowocześnie, romantycznie czy z odrobiną błysku? W aranżacji salonu warto kierować się własnymi upodobaniami i potrzebami, dbając jednocześnie o zachowanie spójności wystroju i funkcjonalności pomieszczenia. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne – kluczowy jest odpowiedni wybór mebli i dodatków, które przesadzą o charakterze danego wnętrza.