powrót

Stół do jadalni. Na co zwrócić uwagę, wybierając model idealny?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Idealny stół do jadalni powinien spełniać oczekiwania zarówno Twoje, jak i reszty domowników oraz wpisywać się w aranżację pomieszczenia. Obecnie rynek oferuje cały przekrój modeli, wybór nie jest więc oczywisty. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu takiego mebla.

Rozmiar i funkcjonalność stołu

Wybierając stół do jadalni, przede wszystkim zwróć uwagę na jego rozmiar. Dobrze byłoby, aby odpowiadał on liczbie domowników spożywających przy nim posiłki. Zakłada się, że na jedną osobę powinno przypadać co najmniej 60 cm miejsca. Decydując się na stół okrągły, pamiętaj, że minimalna średnica dla dwóch osób wynosi ok. 90 cm, w przypadku modelu 6-osobowego – 180 cm. Taka przestrzeń każdemu zapewni komfort.

Stół do jadalni - rozkładany

Jeśli często urządzasz rodzinne i przyjacielskie imprezy, dobrym rozwiązaniem będzie stół rozkładany. Wyciągany blat to funkcjonalna opcja, która na co dzień nie zabiera zbędnego miejsca w jadalni. Przy wyborze stołu zwróć również uwagę na jego wysokość. Zbyt niski mebel nie tylko wymusi nadmierne schylanie się do talerza, a więc i niewygodną pozycję kręgosłupa, ale również utrudni komfortowe ułożenie nóg. Optymalna wysokość, na której powinien znajdować się blat, wynosi około 75 cm. Należy też zwrócić uwagę na odstępy pomiędzy nogami stołu. Dobrze sprawdzi się także mebel z praktyczną postawą osadzoną centralnie. Nieodpowiednia rama może utrudniać rozstawienie krzeseł i spowodować niewygodę przy siedzeniu przy stole.

Jaki kształt stołu wybrać?

Przy wyborze kształtu stołu ważna jest przede wszystkim wielkość pomieszczenia. Zwróć uwagę na to, czy krzesła będą swobodnie rozłożone oraz czy zapewnione zostanie przejście wokół mebli. Jeśli stół z krzesłami chcemy postawić w rogu lub nie mamy innego wyjścia z powodu ograniczonego metrażu, dobrym wyjściem będzie kształt prostokątny lub kwadratowy. Jeżeli natomiast decydujesz się na wariant, w którym stół zajmuje centralne miejsce w jadalni, możesz swobodnie wybrać opcję okrągłą. To także dobry wybór dla pary lub małej rodziny. Ponadto dzięki brakowi ostrych rogów stół okrągły jest też bezpieczny dla dzieci.

Stół do jadalni - styl skandynawski i nowoczesny

Ważnym aspektem jest także aranżacja jadalni. Idealny stół powinien harmonijnie współgrać z wystrojem wnętrza. Modele okrągłe wyglądają dobrze w eleganckich pomieszczeniach, dodając im przytulnego i szykownego charakteru. Taki mebel niewątpliwie zwraca uwagę gości. Nadaje również wrażenia większej przestrzeni w pomieszczeniu. Sprawdzi się zarówno w wystroju klasycznym, jak i nowoczesnym. Jest to chyba najbardziej ponadczasowy kształt. Kwadratowy stół to natomiast świetny wybór do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym. Będzie idealny także do mniejszych pomieszczeń.

Stylistyka oraz wykończenie stołu

Stół powinien być nie tylko funkcjonalny, musi też pasować do wystroju jadalni oraz do Twoich osobistych upodobań. Ważne jest przede wszystkim to, by był solidnie wykonany. Istotne jest, z jakiego materiału zrobiono blat, ponieważ wpływa to na trwałość stołu. Wysokiej jakości surowce zapewniają nie tylko doskonały wygląd, ale i wytrzymałość wykonanego z nich mebla. Jeśli jesteś zwolennikiem stylu nowoczesnego i surowego, zapewne spodoba Ci się stół ze szklanym blatem – w wersji przezroczystej lub matowej. Nie jest to jednak stół, który ociepli wnętrze, wręcz przeciwnie. Jego zaletą jest na pewno łatwość czyszczenia, choć nie sprawdzi się raczej w przypadku małych dzieci.

Okrągły stół do jadalni

Sporą popularnością cieszą się także stoły z blatem ceramicznym. Jedną z ważniejszych zalet takiego wykończenia jest odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, również na gorące przedmioty. Poza tym trudno jest go zarysować. Połączenie szkła z ceramiką zapewnia wysoką estetykę nieskazitelnie gładkiej powierzchni. Taki stół sprawdzi się zarówno w minimalistycznym, jak i ciepłym, kobiecym wnętrzu. Jeśli szukasz stołu o ponadczasowym charakterze, drewno będzie odpowiednie. Drewniany blat jest jednym z najtrwalszych materiałów odpornych na starzenie, a dodatkowo naturalnym. Modeli takich stołów na rynku jest prawdopodobnie najwięcej – od tradycyjnych, ciężkich stołów, poprzez połączenie metalowych podstaw i drewnianych blatów, po minimalistyczne i „lekkie”.

Biało-brązowy stół do jadalni

 

Aby wybrać idealny, wymarzony stół do jadalni, powinieneś przeanalizować wiele czynników. Jednak dzięki szerokiej gamie modeli, materiałów i kształtów na pewno znajdziesz coś odpowiedniego do Twojego domu i spełniającego wymagania wszystkich domowników.