powrót

Stoliki i ławy do jasnego wnętrza

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Choć coraz modniejsze są wnętrza mroczne lub takie, w których zastosowano całą feerię barw, większość z nas nadal preferuje salon czy pokój dzienny jasny, pełen światła i utrzymany w spokojnej tonacji. Czy to brak dekoratorskiej odwagi, praktyczne podejście do urządzania wnętrz, czy też chęć rozświetlenia szarej rzeczywistości? Przy aranżowaniu mieszkania nie ma to znaczenia - ważne jest to, jakie dobierzemy umeblowanie do takiego salonu i czy efekt końcowy będzie spójny. Stolik czy ława to mebel, bez którego nie obejdzie się jakikolwiek salon. Jaki mebel wybrać do jasnego wnętrza?

Stylistyka wnętrza

Kiedy wybieramy stolik do salonu, przede wszystkim kierujmy się stylistyką pomieszczenia. Do salonu w romantycznym, staroświeckim stylu na pewno nie będzie pasował stolik kawowy o geometrycznej, stalowej konstrukcji, a z kolei w aranżacji loftowej czy nowoczesnej będzie on wyglądał fantastycznie. Wnętrza w charakterze skandynawskim czy prowansalskim wymagają mebli stworzonych z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy wiklina, albo przynajmniej imitujących takowe. Zatem jako pierwszy pod uwagę weźmy cel, jaki chcemy osiągnąć. Czy salon ma być nowoczesny, czy raczej w stylu klasycznym? Surowy czy pełen bibelotów i ozdób? To pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, wybierając stolik do salonu.

Harmonia czy kontrast?

Pamiętajmy o tym, że jasna kolorystyka wnętrza nie wyklucza wcale stolika o ciemnej barwie. Ława czy stolik w kontrastowym kolorze może stać się centralnym elementem pomieszczenia, pełniąc nie tylko funkcję użytkową podczas spotkań z przyjaciółmi, ale również stając się dekoracją pokoju dziennego. Jeśli pragniesz harmonii i lubisz zestawienia z jednej palety barw, wybierz mebel z jasnego, surowego drewna pokrytego jedynie lakierem bezbarwnym lub stolik wykończony białym laminatem bądź okleiną w stonowanej barwie. Na pewno musisz zrezygnować z masywnych, antycznych mebli w ciemnych odcieniach, bo takie przytłoczą pomieszczenie i odbiorą mu lekkość i świeżość.

Stolik kawowy lub ława to element salonowego niezbędnika, obok sofy czy narożnika. Na blacie mebla możemy zaserwować przekąski podczas kameralnych spotkań z rodziną czy przyjaciółmi lub odłożyć książkę i postawić kubek herbaty, odpoczywając po ciężkim dniu pracy. Jeżeli jednak pragniemy być posiadaczami spójnego aranżacyjnie wnętrza, warto przemyśleć decyzję i spośród szerokiej oferty stolików i ław wybrać taki model, który jest nie tylko funkcjonalny, ale także będzie idealnie dobrany do naszego salonu pod kątem estetyki.