powrót

Jaką lampę wybrać do jadalni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jadalnia to pomieszczenie, w którym nie tylko celebrujemy posiłki razem z najbliższymi, ale także bardzo często spotykamy się z przyjaciółmi i znajomymi. Stół do jadalni z krzesłami, elegancki obrus i zestaw obiadowy tworzą podstawę stylowej aranżacji, której niezbędnym uzupełnieniem jest także oświetlenie. W jaki sposób wybrać funkcjonalną, a zarazem modną i atrakcyjną lampę do jadalni?

Lampa do jadalni nad stół

Najważniejszym punktem aranżacji każdej jadalni jest stół. To przy nim domownicy spotykają się podczas śniadania, aby wspólnie spędzić poranek, a wieczorem dzielą się wrażeniami i emocjami z minionego dnia. We współczesnych aranżacjach miejsce lampy sufitowej zawieszonej w centralnej części pokoju coraz częściej zajmuje lampa do jadalni umieszczana bezpośrednio nad stołem. Takie rozwiązanie wymaga jednak zastosowania we wnętrzu dodatkowych źródeł światła, takich jak lampy podłogowe czy kinkiety. Lampy zawieszone nad stołem znajdują zastosowanie zarówno w jadalni zaaranżowanej jako osobne pomieszczenie w domu, jak i w strefie jadalnej wydzielonej wewnątrz salonu otwartego na kuchnię.

Oświetlenie jadalni powinno równomiernie rozświetlać całą powierzchnię stołu, dlatego wybierając lampy wiszące, należy kierować się jego kształtem i rozmiarem. W niewielkim pomieszczeniu doskonale sprawdzi się okrągły stół do jadalni z krzesłami, z którym harmonijny duet stworzą lampy o podobnym, zaokrąglonym kształcie. Aby światło nie oślepiało żadnego z domowników zasiadających do wspólnego posiłku, warto zdecydować się na modele, w których żarówka została dodatkowo osłonięta kloszem.

W przestronnej jadalni można pozwolić sobie na duży, drewniany stół w formie prostokąta, do którego warto dobrać kilka mniejszych lamp wchodzących w skład tej samej serii. Zawieszone tuż obok siebie na przewodach o tej samej lub zróżnicowanej długości, stworzą ciekawą i nowoczesną aranżację. Dobierając lampy wiszące do stołu, należy także zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje. Zbyt duże modele będą przytłaczające, małe nie zapewnią z kolei odpowiedniej ilości światła.

Piękna i funkcjonalna lampa do jadalni

Nie tylko lampy wiszące potrafią zapewnić optymalną ilość światła podczas spożywania posiłków. W tej roli doskonale sprawdzi się także lampa podłogowa z dużym kloszem wspartym na przykład na trójramiennej podstawie. Lampy podłogowe są mobilne, dzięki czemu tę samą lampę można wykorzystać do oświetlenia blatu stołu, ale także fotela czy stolika kawowego ustawionego w kącie pokoju.

Stół, który w dzień służy przede wszystkim do spożywania posiłków, wieczorem może pełnić funkcję blatu roboczego, przy którym domownicy pracują, rozwiązują krzyżówki czy po prostu przeglądają gazetę. Aby zapewnić sobie komfort podczas wykonywania tego typu czynności, dobrze jest doświetlić przestrzeń za pomocą lampy stołowej lub kinkietów.

Zbuduj wyjątkowy nastrój jadalni

Niezależnie od okazji, wspólnemu celebrowaniu posiłków powinna towarzyszyć ciepła i rodzinna atmosfera. W jadalni domownicy spotykają się nie tylko na co dzień, ale także podczas szczególnych chwil – uroczystego obiadu, świąt, urodzinowej kolacji. W kreowaniu przytulnego, domowego klimatu niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Lampy podłogowe, stołowe i kinkiety emitują nastrojowe światło, które podkreśla znaczenie ważnych momentów, a wieczorem koi nerwy i zapewnia odrobinę relaksu.

Wybierając lampę do jadalni, warto zwrócić uwagę na pozostałe elementy wyposażenia, aby zachować spójną stylistykę wnętrza. Lampa do jadalni w kolorze jasnego drewna zachwyca swoją naturalnością, wprowadzając do pomieszczenia ciepły klimat. Stworzy zgraną kompozycję z drewnianymi meblami – stołem lub szafkami. Lampy ozdobione kryształkami pozwolą z kolei wykreować elegancką przestrzeń do spożywania posiłków. Wewnątrz jadalni ekskluzywnie zaprezentują się także lampy z czarnym lub grafitowym kloszem, które dla kontrastu warto zestawić z jasną kolorystyką ścian. Ważnym elementem wystroju jadalni jest także estetyczne nakrycie stołu. Porcelanowy zestaw obiadowy pozwoli z klasą zaserwować wszystkie potrawy.

Lampa do jadalni powinna być praktyczna, ale także ciekawie uzupełniać aranżację wnętrza. Spośród wielu modeli warto zdecydować się przynajmniej na kilka, umieszczając w jednym pomieszczeniu nie tylko lampę wiszącą, ale także podłogową lub stołową.