powrót

Stoły rozkładane - pomysły na aranżacje salonu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Stoły do jadalni, salonu czy stoły kuchenne w każdym domu pełnią wiele funkcji. Zazwyczaj służą do przygotowania i spożywania rodzinnych posiłków, jednak często przy nich także pracujemy i oczywiście przyjmujemy gości. W takich sytuacjach okazuje się, że przydaje się dużo więcej miejsca przy stole, a idealnym rozwiązaniem jest stół rozkładany.

Dlaczego warto zdecydować się na stół rozkładany?

Aby kupić odpowiedni dla siebie stół, należy przemyśleć, jaką podstawową funkcję będzie on pełnił w naszym domu. Warto zastanowić się, jak dużą przestrzeń chcemy zagospodarować, aby stół był nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Nawet w przypadku singli, par czy niewielkich rodzin zdarzają się sytuacje, kiedy wokół stołu gromadzi się liczne i miłe towarzystwo. Wtedy przydaje się stół rozkładany. Ma on tę podstawową zaletę, że pasuje do każdego pomieszczenia i mieści się nawet w niewielkiej jadalni czy salonie, zajmując na co dzień niewiele miejsca.

Zalety rozkładanych stołów

Oczywistą zaletą rozkładanego stołu jest fakt, że mieści się on w niewielkim wnętrzu, a w razie potrzeby staje się dużym, pełnowymiarowym stołem, przy którym może usiąść wiele osób. Jest niekłopotliwy podczas przenoszenia i ustawiania w wybranym miejscu, jako lżejszy od tradycyjnych modeli. Możemy go dowolnie przesuwać, ustawiać, zmieniać jego gabaryty. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli z bardzo różnymi mechanizmami rozkładania. Dotyczy to stołów o różnej budowie, z tradycyjnymi nogami i na cokole oraz wykonanych z każdego materiału – drewna, płyty, tworzyw sztucznych, metalu, szkła. Ogromnym plusem stołów z występującą w wielu modelach prowadnicą synchroniczną jest to, że można go rozłożyć bez wysiłku i praktycznie w pojedynkę. 

Stół rozkładany w salonie

Wybór odpowiedniego stołu do salonu zależy od miejsca, którym dysponujemy i ilości osób, które w pomieszczeniu przebywają. Stół z krzesłami może zajmować w salonie sporo przestrzeni, zatem dobrze sprawdza się w jego aranżacji stół rozkładany. Spośród szerokiej gamy produktów można wybrać meble z różnych materiałów, z blatami drewnianymi, plastikowymi czy szklanymi. Dostępne są modele z blatem dzielonym lub nie oraz różnymi typami prowadnic, bardzo prostymi i niekłopotliwymi w obsłudze. W większości przypadków prowadnic nie widać, a stół pozostaje estetyczny.

Stół rozkładany można powiększyć dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, w zależności od modelu. Służą temu dodatkowe wkładki, a nawet dodatkowe nóżki mebla. Jeśli trzeba ostrożnie gospodarować przestrzenią w salonie, lepiej sprawdzają się stoły kwadratowe lub prostokątne, ponieważ łatwiej je wpasować w dane wnętrze. Kiedy jednak salon jest duży, bardzo ciekawie prezentuje się stół okrągły, który dominuje we wnętrzu. W salonie sprawdzają się także rozkładane stoliki kawowe, które w razie potrzeby znacznie zwiększają swoją powierzchnię i mogą służyć większej ilości osób.

Rozkładane stoły kuchenne

W małych kuchniach często brakuje miejsca na pełnowymiarowy stół, dobrym rozwiązaniem jest więc stół rozkładany. Natomiast w bardzo ciasnych kuchniach lub w przypadku aneksu kuchennego warto wziąć pod uwagę rozkładane blaty, które mogą służyć zarówno jako stół, jak i przestrzeń robocza.

Decydując się na stół do salonu, kuchni czy jadalni, warto wybrać model rozkładany, ponieważ jest on zdecydowanie bardziej funkcjonalny niż tradycyjny. W zależności od potrzeby może zmienić rozmiar, a jednocześnie jest prosty w obsłudze. Taki stół jest idealnym rozwiązaniem w przypadku nieco ograniczonej przestrzeni w naszym domu.